Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Docenieni w Pałacu Prezydenckim. Wielki jubileusz Olimpiad Specjalnych z udziałem przedstawicieli z powiatu jędrzejowskiego

Przemysław Chechelski
 Uczestnicy obchodów 30-lecia Olimpiad Specjalnych w Polsce, które odbyły się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uczestniczyła w nich delegacja z Jędrzejowa.
Uczestnicy obchodów 30-lecia Olimpiad Specjalnych w Polsce, które odbyły się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uczestniczyła w nich delegacja z Jędrzejowa. archiwum prywatne
Delegacja klubu Olimpiad Specjalnych "Strzała" w Jędrzejowie wzięła udział w inauguracji obchodów 30-lecia Olimpiad Specjalnych w Polsce, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Reprezentowali województwo

W skład jędrzejowskiej delegacji weszli Agnieszka Zaczkowska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Jędrzejowie, Grzegorz Kurkowski, przewodniczący klubu "Strzała", Monika Kudzia, członek zarządu klubu oraz Olga Sęk, zawodniczka "Strzały", wielokrotna reprezentantka Polski i oddziału świętokrzyskiego na zawodach w trójboju siłowym. Reprezentowali oni jednocześnie Świętokrzyski Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych.

Deklaracja poparcia

Anna Komorowska, małżonka prezydenta Polski, jako honorowy patron organizacji, złożyła podpis pod deklaracją poparcia dla idei Olimpiad Specjalnych. Poparcie takie podpisali również minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dorota Idzi, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Teresa Hernik oraz wielu posłów i przyjaciół Olimpiad.

W uroczystości uczestniczyli również ambasadorzy Olimpiad Specjalnych Polska - Piotr Adamczyk, Cezary Pazura, Michał Olszański, Robert Kosecki i himalaistka Kinga Baranowska.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność, jeszcze na początku lat osiemdziesiątych.

"Strzała" jak strzała

W gminie Jędrzejów Olimpiady zapoczątkowano w "Szkole Życia" w Węgleńcu pod koniec lat osiemdziesiątych, a jako klub "Strzała" Olimpiady Specjalne działają od początku 1994 roku.
Jędrzejowska sekcja jest jedną z bardziej aktywnych. Skupia ponad 80 zawodników, co powoduje, że jest obecnie największą sekcją na terenie województwa świętokrzyskiego. Sekcja działa w ramach Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska-Świętokrzyskie, który ma swoją siedzibę w Skarżysku-Kamiennej. Prezesem Komitetu Regionalnego jest jędrzejowianin Grzegorz Kurkowski.
Zawodnicy sekcji biorą udział we wszystkich zawodach rangi regionalnej, reprezentują nasz region na zawodach makroregionalnych i ogólnopolskich. Reprezentowali Polskę na imprezach międzynarodowych, takich jak Europejski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Neapolu w 1997 roku, Europejski Turniej Piłki Nożnej w Warszawie w roku 2001, Europejski Turniej Olimpiad Specjalnych w Koszykówce w Moskwie w 2002roku, Światowe Zimowe Igrzyska olimpiad Specjalnych w Boise w USA, czy też w Korei. W ubiegłym roku na przykład Edyta Kopeć zdobyła dwa złote medale i srebro na Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Antwerpia 2014 w Belgii.

W kraju

W Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17 tysięcy zawodników, zrzeszonych w 507 klubach. Do wyboru mają 24 dyscypliny, letnie i zimowe. W ruchu uczestniczy blisko półtora tysiąca trenerów, ponad 600 członków rodzin i 7 tysięcy wolontariuszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie