Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katyń 1940-2015. Kazimierza pamięta

ADAM LIGIECKI
Kazimierza Wielka oddała hołd pamięci ofiar Katynia. W scenie finałowej spektaklu w Kazimierskim Ośrodku Kultury młodzi aktorzy ustawili na scenie wielki krzyż z płonących białych i czerwonych zniczy.
Kazimierza Wielka oddała hołd pamięci ofiar Katynia. W scenie finałowej spektaklu w Kazimierskim Ośrodku Kultury młodzi aktorzy ustawili na scenie wielki krzyż z płonących białych i czerwonych zniczy. DOROTA PILARSKA
W dniu szczególnym - Dniu Pamięci Ofiar Katynia, 10 kwietnia - Kazimierza Wielka oddała hołd ponad 21 tysiącom Polaków zamordowanych w 1940 roku przez sowieckich oprawców. Piątkowe obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej miały bogatą oprawę.

Zainaugurowała je uroczysta msza święta w kościele parafialnym Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwo w intencji ojczyzny i ofiar bestialskiego mordu koncelebrowali - proboszcz Wacław Woźnica oraz dziekan kazimierskiego dekanatu Janusz Mularz.

W hołdzie dla porucznika

Druga odsłona piątkowych obchodów miała miejsce na placu Publicznego Gimnazjum Samorządowego imienia Noblistów Polskich. Znajduje się tu Dąb Pamięci, a także obelisk z tablicą pamiątkową - poświęcone pochodzącemu z Odonowa porucznikowi Leonowi Postawce, zamordowanemu w Katyniu.

W imieniu rodziny oficera biało-czerwone wiązanki kwiatów złożyli przed obeliskiem Iwona i Marek Postawkowie, z synem Jerzym. Także przedstawiciele kazimierskich samorządów - z burmistrzem Adamem Bodziochem i starostą Janem Nowakiem, delegacje komend - policji i straży pożarnej, organizacji kombatanckich i związkowych, szkół, placówek oświatowo-wychowawczych, instytucji. Mieszkańcy.

Dojść do całej prawdy

Kolejna część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Publiczność powitał dyrektor placówki Czesław Kowalski, prezentując także wydaną w Paryżu książkę "Pamiętniki znalezione w Katyniu".

Przemówienia wygłosili burmistrz AdamBodzioch i starosta Jan Nowak. Podkreślając, że zbrodnia katyńska zobowiązuje nas do pielęgnowania pamięci o wymordowanych polskich patriotach. Dochodzenia całej prawdy, okrytej przez lata milczeniem i kłamstwem. Głos zabrał również Raymond Fishler - 90-letni kazimierski_Żyd z Nowego Jorku, który przeżył holokaust II wojny światowej.

W części artystycznej obejrzeliśmy insenizację "Oni zginęli po to, byście wy mogli żyć", w wykonaniu gimnazjalistów. To był piękny, wzruszający spektakl, a publiczność nagrodziła ich owacją na stojąco.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie