Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nalewki zza klasztornej furty [PRZEPISY]

/esw/
archiwum
Podpowiadamy, jak przygotować niepowtarzalne nalewki, które nie tylko wyśmienicie smakują, ale też korzystnie wpływają na nasze zdrowie.

POLUB NAS na facebook.com/jedzenieizabawa

Domowa benedyktynka

Składniki:
6 g kolendry,
6 pestek jabłek,
3 g owoców kminku,
3 g czarnuszki,
3 ziarna pieprzu czarnego,
2 g majeranku,
2 g mięty,
1 g anyżku (biedrzeńca),
1 g kurkumy,
1 l alkoholu 45%,
20 dag cukru.

Sposób przygotowania: Wszystkie składniki oprócz cukru włożyć do słoja, zalać alkoholem i odstawić na 2 tygodnie. Nalew zlać, dodać cukier, wymieszać. Odstawić do sklarowania. Klarowną nalewkę zlać znad osadu, osad przefiltrować, płyny połączyć i odstawić do dojrzewania, co najmniej na rok. Jest to uproszczona receptura jednej z najsłynniejszych słodkich nalewek zdrowotnych sporządzonych na bazie ziół. Oryginalnie, w skład tego szlachetnego likieru wchodzi bowiem blisko czterdzieści różnego rodzaju ziół i korzeni. Pierwotna receptura opracowana w 1510 roku przez benedyktynów z Normandii miała służyć jako lek przeciwko malarii. Niezbędnymi surowcami do wyrobu tego trunku, oprócz cukru i spirytusu są między innymi: miód, kolendra, szafran, arcydzięgiel, anżelka, hyzop, gałka muszkatołowa, goździki, melisa oraz jałowiec. Benedyktynkę o bursztynowej barwie i charakterystycznym, miodowym posmaku, tradycyjnie podaje się bez żadnych dodatków w kieliszkach do koniaku. Likier osiąga harmonię smaku i aromatu po dwóch latach.

Krambambula po staropolsku

Składniki:
20 g pokruszonego cynamonu, w laskach,
10 g czarnego pieprzu,
40 g nasion kardamonu,
10 g goździków,
mała gałka muszkatołowa,
3 szklanki spirytusu,
2 szklanki wódki,
1 szklanka przegotowanej wody,
1 kg miodu.

Sposób przygotowania: Lekko potłuczone przyprawy wrzucić do słoja, zalać wódką i spirytusem, szczelnie zamknąć, mocno. Potrząsnąć i zostawić na 8-10 dni, często potrząsając słojem. Zagotować wodę z miodem, odszumować, zdjąć z ognia. Do gorącego syropu stopniowo i ostrożnie wlewać przefiltrowaną nalewkę, dokładnie wymieszać, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć, wynieść w ciemne suche miejsce na co najmniej 3-4 miesiące.

Nalewka z dziurawca

Składniki:
150 g suszonego dziurawca,
0,5 l spirytusu 70%,
0,5 l wódki.

Sposób przygotowania: Nalewkę z dziurawca przygotowujemy z suszu. Nawet takiego, który można kupić w aptece. Rozkruszmy go i zalewamy spirytusem. Ponieważ będziemy mieć problem z kupnem spirytusu o mocy 70%, możemy użyć około 365 ml spirytusu 96%, który zmieszamy z 135 ml wody. Zalany spirytusem susz z dziurawca trzymamy przez dwa tygodnie, codziennie mieszając naczyniem. Po tym czasie czerwony już płyn, dobrze przefiltrowany, zlewamy do butelek. Susz zalewamy ponownie, ale już samą wódką. Również odstawiamy na dwa tygodnie. Po ponownym przefiltrowaniu mieszamy spirytus z wódką. Nalewkę trzymać w ciemnym miejscu. Zażywamy 2-3 razy dziennie po łyżeczce. Łagodzi depresje, bóle głowy, poprawia sen.

Domowa wrzosówka

Składniki:
1 szklanka miodu wrzosowego,
starta skórka i sok z 1 dużej cytryny,
starta skórka i sok z 1 dużej pomarańczy,
1/2 l spirytusu 95%,
1,5 szklanki wody.

Sposób przygotowania: Miód delikatnie podgrzewać ciągle mieszając, kiedy zacznie ciemnieć dodać wodę, skórki z cytryny i pomarańczy, zagotować, następnie powoli ostudzić, do chłodnego dodać spirytus i przelać do słoja na 6 tygodni (co 3 dni należy wstrząsać). Po upływie tego czasu dodać sok z cytryny i pomarańczy, i odstawić na kolejne 2 tygodnie. Następnie przefiltrować i zabutelkować. Spożywać najwcześniej po miesiącu. Oryginalnie, składnikiem nalewki były też kwiaty wrzosu.

Nalewka na szyszkach chmielu

Składniki:
50 g szyszek chmielu (najlepiej pół na pół chmiel aromatyczny i chmiel goryczkowy),
250 ml spirytusu 70%.

Sposób przygotowania: Szyszki chmielu zalewamy spirytusem i odstawiamy na 14 dni. Następnie filtrujemy nalewkę, zlewamy do butelki i odstawiamy w ciemne miejsce na miesiąc. Pijemy 3 razy dziennie po łyżeczce. Nalewka działa uspokajająco, oczyszczająco na płuca, zmniejsza nadmierną fermentację w jelitach, przez co łagodzi zaburzenia trawienia. Ułatwia zasypianie.

Nalewka czosnkowa

Składniki:
1 l spirytusu 95%,
1 kg czosnku.

Sposób przygotowania: Czosnek obrać, posiekać. Tak przygotowany czosnek zalać w słoju kilkakrotnie potrząsamy słojem, aby pomieszać jego zawartość. Nalew ze słoja filtrujemy, masę czosnkową wygniatamy, wyciśnięty nalew również filtrujemy i rozlewamy do czystych butelek. Przechowujemy w ciemnym miejscu. Nalewka zalecana jest przede wszystkim osobom w starszym wieku, bowiem aktywne substancje zawarte w czosnku przeciwdziałają nadmiernej fermentacji, odmładzają organizm, działają antymiażdżycowo, leczą reumatyzm, oczyszczają organizm z różnych substancji toksycznych. Dawkowanie: 20 kropli na łyżce mleka, podajemy podczas jedzenia. Zewnętrznie nalewkę po rozcieńczeniu w stosunku 1:10 czy też 1:20 można stosować do przemywania ran, przy trądziku, tłustym łojotoku.

Nalewka miętowa

Składniki:
pęczek świeżych liści mięty pieprzowej,
0,5 l spirytusu,
0,75 l wody,
30 dkg cukru.

Sposób przygotowania: Czyste liście mięty mieścić w szklanym naczyniu, zalać spirytusem, szczelnie zamknąć i ustawić na 8-10 dni w ciemnym miejscu. Następnie przefiltrować, zmieszać z syropem z wody i cukru, jeszcze raz przefiltrować. Po przelaniu całości do butelek, okres dojrzewania wynosi minimum dwa tygodnie. Nalewka ma piękny, zielony kolor, orzeźwiający miętowy smak i zapach. Wspaniale gasi pragnienie w upalne, letnie dni (pije się ją rozcieńczoną na przykład z wodą mineralną z lodem).

Kardamonka

Składniki:
3 l alkoholu 50%,
15 g kardamonu,
sok wyciśnięty z 3 cytryn.

Sposób przygotowania: Do gąsiorka wlać alkohol, dodać kardamon i sok wyciśnięty z cytryn. Szczelnie zamknięty gąsiorek zostawić w ciepłym miejscu na 2 tygodnie, od czasu do czasu mocno nim potrząsając. Po 2 tygodniach nalewkę zlać, przefiltrować przez gazę lub bibułę, rozlać do butelek, wynieść w ciemne suche miejsce na co najmniej 7-8 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie