Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach prezentuje kamedulskie przysmaki na obiad i deser [PRZEPISY]

/IB/, /esw/
Ksiądz Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, podpowiada, jak przygotować smaczne dania na każdą okazję.
Ksiądz Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, podpowiada, jak przygotować smaczne dania na każdą okazję. Łukasz Zarzycki
Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach powstała 27 sierpnia 1617 roku na mocy fundacji wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego w Rytwianach. W 1624 położono kamień węgielny pod budowę klasztoru, a w 1637 biskup krakowski dokonał konsekracji kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

W tym okresie zakończono pierwszą fazę budowy pustelni: kościoła, budynków gospodarczych, i stojącego za kościołem eremitorium - domków pustelniczych objętych klauzurą, w których zamieszkali mnisi pustelnicy wywodzący się z reguły benedyktyńskiej. Układ pustelni rytwiańskiej był podyktowany zaleceniami Kongregacji Monte Corona, nad jej powstaniem pracowali znakomici artyści, między innymi ojciec Venenty Subiacco. Pustelnia stanowiła perełkę barokowej architektury. Kameduli gospodarowali tu przez 200 lat prowadząc gospodarstwo na własne potrzeby i aptekę ziołową. W 1820 roku ukaz carski skasował klasztor i zakon. Po powstaniu styczniowym cały kompleks popadł w ruinę. W 1925 roku fundatorzy podjęli próbę ratowania pustelni, ale obiekty były zbyt zdewastowane, udało się przywrócić do użytku jedynie kościół. W 2001 roku ówczesny biskup sandomierski Wacław Świeżawski ustanowił w pustelni w Rytwianach Diecezjalny Ośrodek Kultury i Edukacji "Źródło", a posługę duszpasterską powierzył księdzu Wiesławowi Kowalewskiemu, którego mianował dyrektorem ośrodka.

Dzięki wsparciu funduszy europejskich i sponsorów w odrestaurowanej Pustelni Złotego Lasu działa Relaksacyjno - Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne SpeS, reaktywowane są kamedulskie tradycje, w tym także kuchnia, odbywa się Europejski Festiwal Smaków Klasztornych. Kolejny - II Europejski Festiwal Smaków Klasztornych odbędzie się w dniach 6-7 czerwca. Zgłoszenia można przysyłać na adres mailowy: [email protected] lub telefonicznie 15 864 77 95.

Z refektarza Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

Żurek z grzybami leśnymi

Składniki:
15 dag grzybów leśnych,
1 i 1/4 szklanki zakwasu na żurek,
1,5 litra wody,
ząbek czosnku,
3 ziarna ziela angielskiego,
liść laurowy,
3 łyżki śmietany 18%,
1 łyżeczka mąki pszennej,
sól,
pieprz,
1 łyżeczka majeranku,
chleb do podania.

Sposób przygotowania:Grzyby umieszczamy w garnku, zalewamy wodą i gotujemy 20 minut od momentu zagotowania. Po tym czasie wyjmujemy grzyby, a do wywaru dodajemy przyprawy, czosnek pokrojony w plasterki i zakwas na żurek. Całość gotujemy ok. 5 minut. W kubeczku mieszamy śmietanę z mąką i dodajemy do barszczu. Na koniec wsypujemy majeranek i ewentualnie jeszcze doprawiamy. Wyjęte z wywaru grzyby kroimy na plasterki i dorzucamy do całości. Nalewamy gorący barszcz do talerzy, podajemy z chlebem lub ziemniakami z wody okraszonymi uduszoną cebulką na oleju.

Filet drobiowy z jabłkiem i rozmarynem

Składniki:
2 filety z kurczaka,
1 jabłko,
0,5 pora,
około 5 dag rodzynek,
olej do smażenia,
kilka gałązek świeżego rozmarynu.

Sposób przygotowania: Filet kroimy na pół. W środku oprószamy solą i pieprzem. Smarujemy musztardą, wkładamy małe ósemki jabłka i spinamy wykałaczką. Do naczynia wlewamy olej, obsmażamy, podlewamy wodą, dorzucamy pora, rodzynki i gałązki świeżego rozmarynu. Całość dusimy ok. 1 godz. Podajemy z ziemniakami puree oraz surówką z marchewki.

Karkówka z warzywami
Składniki:
1 kg karkówki,
1 duża cebula,
3 duże marchewki,
1 papryka czerwona lub żółta,
sól, pieprz,
4 pomidory,
1/4 szklanki wody,
olej, mąka.

Sposób przygotowania: Karkówkę kroimy w plastry, posypujemy solą i pieprzem, odstawiamy na godzinę. Następnie obtaczamy ją w mące i obsmażamy na oleju, po czym przekładamy do naczynia żaroodpornego. Marchew kroimy w słupki, cebulę w piórka , a paprykę w paseczki. Na patelnię (na której obsmażaliśmy mięso) wrzucamy cebulę, podsmażamy, następnie dodajemy marchewkę i paprykę. Chwilkę smażymy, a następnie warzywa przekładamy do naczynia z mięsem. Rozprowadzamy je na plastry karkówki. Wodę, pomidory gotujemy, mieszamy i polewamy karkówkę i warzywa. Naczynie przykrywamy i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 1,5 - 2 godziny. W czasie pieczenia trzeba lekko przemieszać mięso i sos. Podajemy z opiekanymi ziemniakami oraz surówką z czerwonej kapusty.

Kociołek kamedulski

Składniki:
3 łyżki oliwy,
3 duże białe cebule,
5 średniej wielkości marchewek,
2 korzenie pietruszki,
1 niewielki seler,
4 czerwone papryki (można dodać też zielone lub żółte dla efektu kolorystycznego),
3 pomidory,
1 cukinia,
kukurydza,
brokuły (wedle upodobania),
Ewentualnie w wersji mięsnej:
około 70 dag mięsa wieprzowego,
Ewentualnie w wersji z rybą:
około 70 dag fileta z dorsza,
sól,
pieprz,
pieprz ziołowy,
mielona, słodka papryka,
ostra papryka,
1 ząbek czosnku,
nać zielonej pietruszki,
majeranek,

Sposób przygotowania: W wysokim garnku rozgrzać olej. Posiekaną w kostkę cebulę zeszklić. Dodać pokrojoną w półtalarki marchewkę, pietruszkę i krojone w kostkę seler i paprykę. Zamieszać. Przyprawić solą, pieprzem. Dusić pod przykryciem 15-20 minut na niewielkim ogniu, od czasu do czasu mieszając. Dodać pokrojone w kostkę pomidory oraz cukinię . Całość przyprawić wstępnie przyprawami z receptury lub wedle upodobań. Dusić na małym ogniu około godziny, tak, by marchew i pietruszka były półmiękkie. Dodać brokuły, kukurydzę. Doprawić po raz kolejny. Powinno zyskać się potrawę o konsystencji gęstego gulaszu warzywnego. Możemy go wówczas podać jako samodzielne danie.

Jeżeli przygotowujemy wersję mięsną to mięso w osobnym naczyniu udusić na oleju do miękkości i dodać do warzyw. Całość delikatnie wymieszać, przełożyć do odpowiednich naczyń żaroodpornych. Całość zapiekać przez około 5 minut.

Kiedy chcemy przygotować wersje z rybą to filety kroimy w gruba kostkę i przyprawiamy smażymy na oleju. Mieszamy delikatnie z warzywami przekładamy do naczyń żaroodpornych i zapiekamy około 5-10 minut.

Koktajl z malin

Składniki:
800 g malin,
800 g cukru,
400 g śmietany,
6 kostek lodu.

Sposób przygotowania: Do naczynia włożyć maliny, cukier oraz lód. Zmiksować. Dodać śmietanę ewentualnie odrobinę mleka. Całość dobrze zmiksować, przelać do szklanki. Udekorować.

Napój z pietruszki
Składniki:
garść liści pietruszki,
200 g kostek lodu,
500 g wody mineralnej niegazowanej,
2 łyżki cukru.

Sposób przygotowania: Do naczynia miksującego włożyć wszystkie składniki, zmiksować kilka minut. Dolać wody do uzyskania konsystencji napoju.

Pierogi z kapustą i grzybami

Składniki:
1 kg mąki,
1 jajko,
0,5 szklanki oleju,
2 kg kapusty kiszonej,
15 dag suszonych grzybów,
2 cebule,
sól, pieprz.

Sposób przygotowania: Z mąki, jajka, szczypty soli i odrobiny ciepłej wody zagnieść elastyczne ciasto. Kapustę ugotować do miękkości,pokroić. Grzyby opłukać, namoczyć w ciepłej wodzie. Osączyć i posiekać. Cebulę obrać, pokroić, zeszklić na oleju. Dodać grzyby, 1,5 łyżki mąki upalonej na suchej patelni, podsmażyć. Ciasto cienko rozwałkować. Wykrawać szklanką krążki. Na każdy nałożyć farsz i zlepić brzegi. Pierogi z kapustą i grzybami gotować w osolonym wrzątku 2 minuty od wypłynięcia. Po odcedzeniu opiekamy na patelni.

Polędwiczki wieprzowe w winie

Składniki:
1 kg polędwicy wieprzowej,
pieprz, sól,
olej do smażenia,
1 cebula biała,
250 ml wytrawnego czerwonego wina.

Sposób przygotowania: Mięso porcjujemy, lekko rozbijamy tłuczkiem. Doprawiamy solą oraz pieprzem, obtaczamy w mące i pieczemy na rozgrzanym oleju z obu stron. Do podsmażonego mięsa dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i podlewamy czerwonym winem. Dusimy do miękkości, podlewając bulionem mięsnym. Powstały sos zagęszczamy wodą rozrobioną z mąką. Podajemy na przykłąd z kaszą gryczaną oraz surówką z kiszonej kapusty.

Kamedulskie zupy i desery

Podpłomyki kamedulskie

Składniki:
2 szklanki mąki - pełna dowolność jakiej,
1- 1,5 szklanki jogurtu naturalnego
sól,
1 łyżeczka sody.

Sposób przygotowania: Mąkę, sodę i sól wymieszać w misce. Dodać jogurt i zagnieść ciasto. Odrywać po kawałku i formować nieduże placuszki. Piec na rozgrzanej blasze ok. 2-3 minuty z każdej strony do uzyskania złotego koloru. Podawać z miodem lub dżemem.

Sernik z Rosą

Składniki:
ser:
1 kg sera,
0,5 szklanki oleju,
3 szklanki mleka (mniejsze),
2 jajka (całe),
4 żółtka,
1 szklanka cukru kryształu,
1 budyń śmietankowy,
1 olejek cytrynowy.
ciasto:
30 dag mąki,
10 dag cukru pudru,
1 jajko,
2 żółtka,
1 łyżka smalcu,
10 dag margaryny,
2 łyżeczki proszku do pieczenia.
piana:
1 szklanka cukru kryształu,
6 białek.

Sposób przygotowania: Najpierw zrobić ciasto, a później ser. Zagnieść składniki i wyłożyć dno oraz boki do połowy lub wyżej.Ser przekręcić przez maszynkę, zmiksować, dodać pozostałe składniki i wyrobić. Wlać ser i piec ponad godzinę. Ubić na sztywno pianę. Można polać polewą. Na noc wstawić do lodówki. Po upieczeniu wylać pianę i piec jeszcze 15-20 minut.

Zalewajka kamedulska

Składniki:
2 litry wody,
1 kg ziemniaków,
0,5 kg włoszczyzny,
1 litr zakwasu na barszcz biały,
0,5 kg kiełbasy wiejskiej,
0,5 kg boczku,
1 ząbek czosnku,
3 łyżki śmietany,
2 łyżki mąki pszennej,
liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz,
4 jajka ugotowane na twardo.

Sposób przygotowania: Do garnka wlewamy wodę, wrzucamy ziemniaki i włoszczyznę pokrojone w kostkę. Dodajemy ziele angielskie, liść laurowy, sól. Gotujemy do miękkości, wlewamy zakwas, dodajemy obsmażony boczek i kiełbasę. Zagęszczamy śmietaną z mąką. Doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Wlewamy do miseczek z pokrojonym jajkiem w ćwiartki. Posypujemy natką pietruszki.

Zupa cebulowa

Składniki:
1 kg ziemniaków,
0,5 kg włoszczyzny,
2 kg cebuli,
majeranek, ziele angielskie, sól, pieprz, liść laurowy.

Sposób przygotowania: Ziemniaki i włoszczyznę pokroić w słupki i ugotować do miękkości dodając ziele, sól, pieprz, liść laurowy. Cebulę pokroić w wiórka i podsmażyć na maśle. Dodać do gotującej się zupy. Doprawić do smaku solą, pieprzem i majerankiem. Posypać szczypiorkiem.

Zupa krem z dyni

Składniki:
1 kg dyni,
ząbki czosnku,
1 średnia cebula,
1 kostka bulionu wołowego,
sól, pieprz do smaku,
1 łyżka masła.

Sposób przygotowania: Na maśle udusić cebulę, czosnek oraz dynię pokrojoną w kostkę. Przyprawić i dusić pod przykryciem do miękkości (dynia puszcza sok ale jeśli to konieczne podlać wodą). Wyłączyć i doprawić solą i pieprzem, zmiksować. Podawać z pestkami dyni i grzankami. Posypać pietruszką.

Zupa serowo- pieczarkowa z pulpecikami mięsnymi

Składniki:
zupa:
3 serki topione śmierankowe po 100g każdy,
250 g pieczarek,
1 por,
1 cebula,
2 ząbki czosnku,
200 g włoszczyzny,
natka pietruszki,
3 kostki rosołowe,
masło,
sól, pieprz, listek laurowy, 4 ziarenka ziela angielskiego, papryka słodka, ostra, curry, magi do smaku.
pulpety:
0,5 kg szynki mielonej,
1 cebula,
2 ząbki czosnku,
jajko,
łyżka bułki tartej,
przyprawa do mięsa,
pieprz.

Sposób przygotowania: Pieczarki oczyszczamy i ścieramy na tarce, cebulę i czosnek drobno kroimy. Na patelni rozgrzewamy masło, po czym przesmażamy na nim cebule z czosnkiem, po chwili dodajemy pieczarki. W garnku gotujemy osoloną wodę, do której dodajemy ziele angielskie, listek laurowy, kostki rosołowe oraz po zagotowaniu się włoszczyznę, wraz z posiekanym porem, oraz podsmażone pieczarki z cebulą. Ser rozdrabniamy i dodajemy do zupy. W osobnym naczyniu przygotowujemy pulpety, to znaczy mieszamy mięso mielone, z jajkiem, bułką tartą, posiekaną cebulą z czosnkiem, oraz przyprawą do mięsa i pieprzem. Pulpety wkładamy do piekarnika i pieczemy około 30 min. Po wystudzeniu dodajemy do zupy. Na koniec doprawiamy do smaku papryką, curry, pieprzem i doprawiamy śmietaną. Posypujemy na talerzach posiekana natka pietruszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie