Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetwory siostry Małgorzaty Chmielewskiej, przełożonej Wspólnoty Chleb Życia w Zochcinie [PRZEPISY]

/IB/, /esw/
W manufakturze Spiżarnia Prababuni prowadzonej przez siostrę Małgorzatę Chmielewską powstają naturalne przetwory.
W manufakturze Spiżarnia Prababuni prowadzonej przez siostrę Małgorzatę Chmielewską powstają naturalne przetwory. Michał Leszczyński
Siostra Małgorzata Chmielewska Urodziła się w 1951 roku w Poznaniu. Przełożona Wspólnoty Chleb Życia, absolwentka biologii na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała jako katechetka z niewidomymi dziećmi w Laskach. W 1990 roku wstąpiła do Wspólnoty Chleb Życia w Bulowicach koło Kęt.

Prowadzi domy dla bezdomnych, samotnych matek, noclegownie dla kobiet i mężczyzn. Propagatorka ekonomii społecznej, aktywnego przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Od 2001 roku w Zochcinie i Jankowicach w powiecie opatowskim prowadzi domy Wspólnoty, gospodarstwo rolne i trzy manufaktury na zasadach ekonomii społecznej - stara się pomagać kobietom, które nie mają szans na znalezienie pracy na otwartym rynku, bo nie mają kwalifikacji. W manufakturze Spiżarnia Prababuni powstają konfitury, dżemy, soki, marynowane warzywa, tłoczony na zimno olej z lnu.

POLUB NAS na facebook.com/jedzenieizabawa

Wszystkie są przygotowywane tak, jak robiły to nasze babcie, z użyciem naturalnych składników, bez konserwantów, utrwalaczy smaku i kwasowości z prostych, odmian owoców i warzyw wyhodowanych w gospodarstwie Wspólnoty. Powidła są smażone na piecu opalanym drewnem, pasteryzowane w kotle do gotowania bielizny. Przepisy pochodzą z rodzinnych tradycji pań pracujących w manufakturze. Przetwory można nabyć na www.skarbyprababuni.pl

Przepisy siostry Małgorzaty Chmielewskiej

Dżem jagodowy

Składniki:
2 kg jagód,
1 kg cukru.

Sposób przygotowania: Z 1/3 ilości jagód odciągamy sok na sokowniku. W szerokim rondlu smażymy jagody 15-20 minut, po czym dodajemy cukier ( 0,5 kg na każdy kilogram jagód). Smażymy na małym ogniu do pożądanej gęstości przez około 1 godzinę. Przełożyć do słoików. Pasteryzować 10 minut.

Syrop z kwiatów akacji

Składniki:
8 litrów wody,
16 litrowych słoików (2,90 kg) lekko przygniecionych kwiatków akacji,
8 kg cukru,
8 cytryn (600 ml soku),
1 płaska łyżeczka kardamonu,
1 płaska łyżeczka cukru waniliowego.

Sposób przygotowania: Lekko przygniecione kwiaty akacji zagotować w 8 litrach wody i gotować około 1 godzinę, po czym lekko odcisnąć. Cytrynę umyć, wycisnąć sok. Następnie do odwaru, który zostanie, dodać 8 kg cukru, sok z cytryny, kardamon i cukier waniliowy. Gotować przez około 1 godzinę i 45 minut. Cały czas mieszać. Nie gotować kłębem.

Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego

Składniki:
1400 kwiatków z mniszka lekarskiego (0,54 kg),
4 litry wody,
4 kg cukru,
4 cytryny (150 ml soku).

Sposób przygotowania: 1400 kwiatków mniszka lekarskiego zagotować w 4 litrach wody. Wszystko gotować razem około 1 godziny, po czym dobrze odcisnąć. Cytrynę umyć, wycisnąć sok. Do odwaru, który zostanie, dodać 4 kg cukru, sok z cytryn i na chwilkę skórki z cytryny. Gotować około 1 godzinę i 45 minut na małym ogniu. Cały czas mieszać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie