Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełna energii i determinacji - taka jest Małgorzata Kukuryk, trzecia Kobieta Przedsiębiorcza 2014 w regionie świętokrzyskim

Marzena Smoręda [email protected]
Małgorzata Kukuryk, trzecia  Kobieta Przedsiębiorcza 2014 w województwie świętokrzyskim i pierwsza w powiecie  jędrzejowskim.
Małgorzata Kukuryk, trzecia Kobieta Przedsiębiorcza 2014 w województwie świętokrzyskim i pierwsza w powiecie jędrzejowskim.
Małgorzata Kukuryk, trzecia Kobieta Przedsiębiorcza 2014 w regionie, z wielką pasją w małej wiosce budzi do życia rodzimą tradycję. Energii i determinacji mogą jej inni pozazdrościć.

Małgorzata Kukuryk

Małgorzata Kukuryk

Pochodzi z Korytnicy w powiecie jędrzejowskim. Założycielka Koła Gospodyń Wiejskich i Zespołu Śpiewaczego Korytniczanki, który osiąga ogromne sukcesy na różnego rodzaju konkursach i festiwalach w całym województwie. W poprzedniej kadencji była radną Rady Gminy Sobków. Mieszka w Korytnicy w gminie Sobków. Pracuje w szkole w Pińczowie. Ma27-letnia córkę Sylwię i 7-miesięcznego syna Borysa.

Kobieta kipiąca energią i pełna niezwykłych talentów artystycznych i kulinarnych. Przede wszystkim jednak znakomita lokalna liderka, za którą poszło kilkadziesiąt kobiet z Korytnicy.
Razem z nią ruszyły na podbój regionu, zgarniając po drodze liczne laury na konkursach i festiwalach. Małgorzata Kukuryk, bo o niej mowa, za cokolwiek się bowiem weźmie, przekuwa na sukces. Za tę przebojowość w życiu otrzymała w tegorocznej edycji plebiscytu "Echa Dnia" tytył trzeciej Kobiety Przedsiębiorczej w regionie świętokrzyskim i pierwszej w powiecie ję-drzejowskim.

Skąd u pani taki pociąg do ludowej kultury?

Urodziłam się na wsi i tu są moje korzenie. Chyba nic nie łączy człowieka bardziej z otoczeniem niż miejsce, gdzie się urodził i wychował. Poza tym, od dziecka wychowywałam się w wielkim szacunku do tradycji. W moim domu kultywowało się tutejsze ludowe zwyczaje i nic dziwnego, że dzieci nasiąkały tą atmosferą. Tak nas po prostu wychowali rodzice.

Nie ciągnęło pani do miasta? Dla bardzo wielu ludzi z małych miejscowości miasto wydaje się atrakcyjniejsze od wsi?

Oczywiście, że gdy dorastałam, chciałam się stąd wyrwać. Po podstawówce, do której chodziłam tu, w Korytnicy, najpierw wyjechałam do liceum, do Wo-dzisławia. Potem dalej, do Kielc, gdzie w uczyłam się Studium Ekonomicznym, skończyłam także Studium Nauczycielskie w Jędrzejowie. Na koniec zdobyłam wyższe wykształcenie w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, na kierunku edukacja wczesnoszkolna. Zasmakowałam życia w mieście, więc z rodzinnego domu w Korytnicy, po wyjściu za mąż, przeprowadziłam się do Pińczowa i rozpoczęłam pracę w Gimnazjum numer 2.

I jak sprawdziło się miejskie otoczenie?

W Pińczowie pracuję do dzisiaj, jako sekretarz szkoły, ale już tam nie mieszkam. Ciągnęło mnie z powrotem na wieś, więc po 20 latach, przed sześcioma laty wróciłam do Korytnicy. Tu jest moje miejsce, moja rodzina i przyjaciele.

Poczuła pani w sobie jakąś misję?

Chyba można tak powiedzieć, bo koniecznie chciałam robić coś dla tego miejsca. W 2011 roku zostałam radną i postanowiłam reaktywować koło gospodyń wiejskich, które tu kiedyś działało.

Jestem bardzo niespokojną duszą i cały czas muszę być w ruchu. Dlatego szybko włączyło się w tę inicjatywę sporo kobiet. Mają czas na taką działalność, bo zaledwie cztery spośród nas pracuje zawodowo. Pozostałe prowadzą domy, gospodarstwa i tak jak ja, chcą coś wspólnie robić dla innych i miło spędzać czas. Korytniczanki z Korytnicy prężnie działają od ponad trzech lat. Dajemy popisy wokalne, tworzymy rękodzieło, organizujemy akcje społeczne, kulturalne i charytatywne. Ale przede wszystkim szeroko promujemy ludowość i piękno gminy Sobków, powiatu jędrzejowskiego i ziemi świętokrzyskiej. Za to zdobywamy wyróżnienia i nagrody w konkursach folklorystycznych. Wszystkie jesteśmy także znakomitymi kucharkami. Naszą specjalnością są dania kuchni regionalnej oraz nalewka grodziskowa Proboszczówka.

Na czele z panią, Korytniczanki potrafią każdego zauroczyć i zasilić solidną dawką pozytywnej energii. Mają mnóstwo pomysłów, sukcesów i planów na przyszłość, a inspiracje czerpią z walorów wsi i ludowej tradycji. Skąd ten zapał?

Rozkręcić działalność koła nie było łatwo. Na początku było nas kilka, a ze stroju regionalnego miałyśmy tylko chusty. Wspierałyśmy uroczystości gminne, jak dożynki, festyny. Powoli dołączały do nas kolejne koleżanki, angażowały się w prace i już zostawały. Potem zaczęłyśmy wyjeżdżać na konkursy kulinarne, ludowe, folklorystyczne, festyny poza gminę i powiat jędrzejowski. Udawało się coraz więcej regionalnych wyrobów sprzedawać i zdobywać pieniądze na kolejne zakupy sprzętów do gotowania czy upragnionych pięknych regionalnych strojów.

Obecne stroje kupiliśmy przy wsparciu Urzędu Gminy Sobków i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Bardzo naszą działalność wspiera i kibicuje nam także starostwo powiatu jędrzejowskiego, ze starostą Edmundem Kaczmarkiem na czele. Dziś Korytniczanki liczą 29 osób, w tym pięć to dziewczynki w wieku od 8 do 13 lat. Jesteśmy dumne i cieszymy się, że najmłodsze pokolenie docenia wartość tradycji ludowej, angażuje się w lokalne działania, chce z nami gotować i śpiewać. Ten zapał, jaki mamy do różnych działań, wynika chyba ze wspólnego celu, jaki mamy i dobrych, serdecznych relacji między nami. Poza tym, wszystkie panie są otwarte, spontaniczne i utalentowane, i tą energią chcą się podzielić z innymi. Natchnąć wszystkich dookoła pozytywnym duchem.

Co na to wasi mężowie, skoro tak często wyjeżdżacie z domu, a całe gospodarstwo zostaje na ich głowie?

Mamy to szczęście, że nasi mężowi są wspaniali. Mocno wspierają nasze działania i kibicują nam. Pomagają też w domu. Ale nasze spotkania w gronie kobiet to także dla nich chwile oddechu i czas na męskie sprawy. Jednym słowem, i paniom i panom taki styl życia wychodzi na dobre.

Jakimi sukcesami może pochwalić się pani jako założycielka koła gospodyń wiejskich?

W kuchni mamy talenty kulinarne, na scenie zaś wokalne. Można się o tym było przekonać podczas wielu konkursów kulinarnych, targów i festynów w regionie świętokrzyskim. 2012 rok przyniósł nam nominację za kolędę i pastorałkę na XIX Świętokrzyskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, pierwsze miejsce w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" w Tokarni za nalewkę Proboszczówkę. 2013 rok: drugie miejsce w Świętokrzyskim Przeglądzie Pieśni Wielkopostnych w Daleszycach; wyróżnienie dla gęsi z pieca chlebowego w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo w Tokarni, nominacja w konkursie Piknik z folklorem - Busko, trzecie miejsce za dżem z czarnego bzu oraz wyróżnienie dla rydzów w miodzie i Proboszczówki na Spichlerzu Świętokrzyskim, w Kielcach. W 2014 roku Skręcaniec Żołądkowy zwyciężył w konkursie. Pomagamy też innym. Współpracujemy z Lokalną Grupą Działania i Rodzinnym Domem Dziecka w Miąsowej. Wspieramy festyny dla dzieci, promujemy krwiodawstwo. Prowadzimy też warsztaty rękodzieła, na spotkaniach ze starszymi mieszkańcami wspominamy, jak to dawniej bywało. Dbamy, by dawne tradycje, przyśpiewki, przepisy na potrawy regionalne i obrzędy przetrwały. By pamiętać o tym, z czego się wywodzimy, co tworzy naszą historię.

Czy przy tylu zajęciach ma pani jeszcze czas wyłącznie dla siebie?

Oczywiście, uwielbiam spacery po naszej przepięknej okolicy. I dużo marzę. Chciałabym na jednym z okolicznych wzgórz wybudować hotel, otwarty na cztery strony świata. Takich widoków, jak u nas, nigdzie więcej nie ma. Prowadziłabym go ze wszystkimi Korytniczanki. Jestem pewna, że goście zjeżdżaliby się tu z daleka. To tylko plany, ale kto wie, może się spełnią? Bo jak do tej pory, bardzo wiele z naszych pomysłów przekułyśmy na sukces. Oby i z tym marzeniem tak się stało. Jestem pewna, że jest w zasięgu ręki

A czy marzyła pani o laurach w plebiscycie Kobieta Przedsiębiorcza 2014 , organizowanym przez "Echo Dnia"?

Nominacja i zaszczytny tytuł były dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Nigdy w życiu nawet przez myśl mi nie przeszło, że mogę znaleźć się w gronie tak wyjątkowych kobiet, które mają na koncie ogromne sukcesy w biznesie. W dodatku jako laureatka. Ale z drugiej strony Korytniczanki także są przebojowe w działaniu i to im zawdzięczam głównie ten sukces i bardzo wszystkim za niego dziekuję. Tak samo jak i tym, kórzy przez cały konkurs trzymali za mnie kciuki.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie