Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niżański mechatronik pod opieką spółki Seron

Zdzisław Surowaniec [email protected]
Po popisanym porozumieniu, od lewej: starosta niżański Robert Bednarz, dyrektor Regionalnego Centrum Marcin Pilarski, współwłaściciel Seronu Artur Kołodziejczyk oraz Robert Fila z ARP.
Po popisanym porozumieniu, od lewej: starosta niżański Robert Bednarz, dyrektor Regionalnego Centrum Marcin Pilarski, współwłaściciel Seronu Artur Kołodziejczyk oraz Robert Fila z ARP. Zdzisław Surowaniec
Spółka Seron w Stalowej Woli obejmuje opieką klasę techniczną o specjalności mechatronik. To dla Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku drugie takie porozumienie

Firma Seron Kołodziejczyk z siedzibą w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Stalowej Woli, producent obrabiarek sterowanych komputerowo, podpisała w piątek umowę o współpracy z Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku w zakresie kształcenia w zawodzie technik mechatronik. Mechatronika to połączenie informatyki z mechaniką.

Ciekawostką jest to, że współwłaściciel Seronu Artur Kołodziejczyk jest absolwentem Regionalnego Centrum. Firma Seron działa od 2007 roku. Na początku swojej działalności zajmowała się sprzedażą maszyn sterowanych numerycznie oraz urządzeń do produkcji reklamy. Od 2009 roku poszerzyli działalność. Obecnie w swojej ofercie ma również plotery laserowe, plotery tnące, laminatory, zgrzewarki, prasy termotransferowe. Jednak jej trzon produkcji to frezarki sterowane komputerowo, gdzie zakres zastosowań znacznie przekracza potrzeby branży reklamowej.

Maszyny Seronu znajdują bardzo szerokie zastosowanie w branży reklamowej, drzewnej, jak również przy obróbce tworzyw sztucznych oraz metali. "Główną ideą naszej firmy jest szukanie indywidualnych rozwiązań. Każda maszyna musi być dopasowana do zróżnicowanych i zmiennych potrzeb klientów" - czytamy na jej stronie internetowej.

Historia Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku to historia szkół zawodowych, które poprzedziły powstanie Zasadniczej Szkoły Elektrycznej w roku 1950, dzieje Zasadniczej Szkoły Elektrycznej i Technikum Elektrycznego oraz szkół, które tworzyły powołany w 1975 roku Zespół Szkół Elektrycznych. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej powstało w 2001 roku i pod taką nazwą funkcjonuje do dziś.

W piątek przedstawiciele szkoły zaprezentowali się kierownictwu Seronu jako szkoła odnosząca duże sukcesy. Uczy się tu 648 uczniów w 27 klasach, pracuje 66 nauczycieli. Sebastian Pokój, uczeń klasy IVA Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w zawodzie technik mechatronik, właśnie zwyciężył w XXXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, która odbywała się w Częstochowie w Zespole Szkół imienia Bolesława Prusa. Był teraz obecny na podpisaniu porozumienia.

A porozumienie o współpracy podpisali dyrektor Regionalnego Centrum Marcin Pilarski i współwłaściciel Seronu Artur Kołodziejczyk oraz patronujący porozumieniu starosta niżański Robert Bednarz i Robert Fila z tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, który z kolei patronuje klastrowi edukacji zawodowej.

To dla Seronu pierwsze takie porozumienie, którym obejmuje opieką klasę o specjalności mechatronik. Ma to podnieść jakość kształcenia uczniów i zachęcić ich do zdobywania kwalifikacji zawodowych zgodnie z potrzebami lokalnego rynku. Seron będzie brał do siebie na praktyki uczniów, będzie fundował rocznie jedną nagrodę w wysokości 1,5 tysiąca złotych dla ucznia osiągającego najlepsze wyniki w ostatniej klasie technikum. Nagrodzona osoba będzie mogła podjąć pracę w Seronie przez co najmniej trzy miesiące w ciągu dwóch miesięcy od skończenia szkoły. Ta nagroda będzie ufundowana jeszcze w tym roku szkolnym.

Dla niżańskiego Regionalnego Centrum to kolejne takie porozumienie. Przed rokiem podpisali porozumienie o współpracy z Armatoora - producenta baterii i grzejników aluminiowych. Armatoora objęła patronatem nowo utworzoną klasę techniczną o profilu technik odlewnik. Spółka zobowiązała się do przeprowadzenia egzaminów potwierdzających kwalifikacje, a także organizację wykładów z dziedziny odlewnictwa. Dla wyróżniających się uczniów funduje nagrody oraz umożliwia podjęcie pracy w zakładzie produkcyjnym w Nisku. Po zakończonej nauce w technikum, najlepszy absolwent klasy patronackiej otrzyma wsparcie do podjęcia nauki na kierunkowych studiach wyższych oraz propozycję zatrudnienia w Armatoora.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie