Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Usunąć pajączka, czyli dlaczego trzeba zamykać poszerzone naczynka?

/LB/
fotolia/ archiwum plusmed
Wiosna to doskonały moment na zamykanie poszerzonych naczynek krwionośnych, zwanych popularnie pajączkami. Często tworzą one nieestetyczną siateczkę na twarzy i nogach. Jak skutecznie można się ich pozbyć i dlaczego należy to robić nie tylko dla urody, ale i zdrowia - pytamy dr Monikę Kozłowską, specjalistę chirurgii ogólnej z Centrum Medycznego Plus-Med w Kielcach, która wykonuje laserowe zabiegi zamykania poszerzonych naczynek.

- Poszerzonych naczynek na nogach nie należy lekceważyć, sygnalizują niewydolność żył i są zapowiedzią żylaków. Z kolei poszerzone naczynka włosowate na twarzy, mogą stać się na przykład przyczyną trądziku różowatego - wyjaśnia dr Monikę Kozłowską, specjalista chirurgii ogólnej, która w Centrum Medycznym Plus-Med w Kielcach przy ul. warszawskiej 21, zajmuje się laserowym zamykaniem poszerzonych naczynek. - Poszerzone naczynka na twarzy czyli tak zwana cera naczynkowa dotyczą niemal wszystkich - kobiet i mężczyzn, osób dojrzałych i nastoletnich. Pajączki pojawiają się zazwyczaj w okolicy nosa, na policzkach, brodzie.

Przyczyny poszerzania naczynek

Przyczynami są często predyspozycje genetyczne, wrażliwość skóry, zaburzenia hormonalne i krążeniowe, w końcu schorzenia przewodu pokarmowego oraz nadciśnienie tętnicze. Na kruche naczynka źle wpływa na przykład opalanie, częste, wielogodzinne chodzenie na wysokich obcasach i siedzący tryb życia. Naczynka włosowate najczęściej pękają w czasie mroźnej zimy lub gorącego lata. Pod wpływem wiatru, mrozu czy ostrego słońca rozszerzają, a ścianki stają się bardziej kruche. Takie zmiany w naczynkach, z czasem coraz większe, mogą się już nie cofnąć. Profesjonalna nazwa takich zmian to teleangiektazje.

Najskuteczniejszy laser

Zabieg laserowego usuwania poszerzonych naczynek jest niemal bezbolesny, a efekt pojawia się w krótkim czasie. Sam zabieg też trwa krótko. Światło lasera przenika przez powierzchnię skóry i pochłaniane jest przez czerwony barwnik krwi, czyli hemoglobinę. Energia w naczyniu włosowatym zamieniana jest w ciepło, które powoduje koagulację. Krew po prostu "ścina się", niszcząc od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynie jest samoczynnie usuwane z organizmu.

- To ilu zabiegów potrzebujemy by usunąć poszerzone naczynka zależy oczywiście od ich ilości, średnicy zmian, głębokości położenia. Ale przeciętnie wystarczy 1 do 3 zabiegów, wykonywanych w odstępach 3 tygodni. Wiosna to bardzo dobry czas na zabiegi zamykania naczynek. To już ostatni dzwonek, by zdążyć przed wyższymi, letnimi temperaturami - doradza dr Kozłowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie