Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi modelarze z Tarnobrzega tworzą niezwykłe okręty

Klaudia Tajs [email protected]
Konrad Ciach nie opuścił od jesieni ani jednych zajęć.
Konrad Ciach nie opuścił od jesieni ani jednych zajęć. Klaudia Tajs
W mieście od jesieni działa modelarnia kartonowa, w której powstają niezwykłe okręty

Od października przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 imienia Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu działa modelarnia, w której powstają niezwykle okręty z kartonów. Zajęcia prowadzi Tomasz Ciach, członek kadry narodowej w modelarstwie, zdobywca wielu tytułów i medali, który postanowił przetrzeć drogę nowicjuszom i znaleźć swoich następców.
Dlatego zajęcia skierowane są do uczniów od czwartej klasy szkoły podstawowej.

- Modelarzy z całej Polski zrzesza Liga Obrony Kraju, która bardzo przychylnie patrzy ma młodzież, bo w Polsce brakuje utalentowanych osób - mówi Tomasz Ciach. - Wcześniej na każdym osiedlu działała modelarnia. Dziś dzieci i młodzież mają inne zainteresowania, to głównie komputer, od którego chcemy ich odciągać.

Mozolne klejenie

Obecnie modelarnia skupia piętnastu zapaleńców. To mieszkańcy Tarnobrzega, Łoniowa i Koprzywnicy. To uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Do modelarni zaglądają także licealiści z Hetmana. Chętni mogą nadal przychodzić. Każdy ma swój model, nad którym pracuje.

- Zajęcia pozwalają rozwijać zdolności manualne, zresztą większość inżynierów, zaczynało w modelarniach - dodaje Tomasz Ciach.

- Jeden z moich podopiecznych, wicemistrz Europy studiuje obecnie robotykę na Politechnice i swoje umiejetności modelarskie wykorzystuje do tworzenia skomplikowanych modeli zdalnie sterowanych. W czasie spotkań posługujemy sie precyzyjnymi narzędziami, dlatego w modelarniach udzielali się także lekarze i dentyści.

Gotowe wycinanki modeli można kupić w sklepach. Koszt zestawu to okoo 100 złotych. Pod okiem mistrza Tomasza Ciacha młodzi modelarze wycinają swoje okręty i kleją.

Zbudowali już kilka prostych modeli. Przed nimi pierwszy model okrętu ORP ,,Myśliwy''.

Modele od babci

Na zajęcia przychodzi także Konrad Delekta, który jak wynika z dziennika obecności, nie opuścił żadnych zajęć. Konrad przyznaje, że lubi kleić modele, ponieważ podczas zajęć wycisza się. Modelarstwem interesuje się od małego.

- Babcia kupowała mi takie modele papierowe i składałem je sobie - opowiada Konrad. - Wtedy polubiłem modelarstwo. To nie jest nudne zajęcie. Moi koledzy nie interesują się modelarstwem, ale mnie to nie przeszkadza. Dlatego nie opuściłem żadnych zajęć.

Dzięki mozolnej i systamatycznej pracy Konradowi udało się już sklepić kadłub i poszycie statku. - Do sklejenia została mi jeszcze góra statku.

Zapraszają w soboty

Zajęcia odbywają się w soboty od godziny 10 do 12 w siedzibie szkoły przy ulicy Dominikańskiej. Więcej o działalności modelarni i prowadzonych zajęciach można przeczytać na stronie internetowej Zespołu Szkół Społecznych nr 1 im. Hetmana Tarnowskiego w zakładce "modelarnia". Zajęcia są bezpłatne.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie