Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banany poprawiają humor. Jak je smacznie przyrządzić?

/esw/
Banany w czekoladowej polewie można udekorować dowolnymi ulubionymi dodatkami.
Banany w czekoladowej polewie można udekorować dowolnymi ulubionymi dodatkami. Flickr.com
Swoją nazwę banan zawdzięcza zapewne Arabom. Owoce były małe, nie większe niż palec, stąd otrzymały nazwę "banan" od arabskiego słowa oznaczającego właśnie palec.

Zanim owoc dotarł do Europy, uprawiany był Afryce, gdzie sprzyjał mu klimat, a w czasach wielkich odkryć geograficznych także w Ameryce Południowej. Wtedy też nastały dobre lata dla banana. Dzięki wielkim plantacjom stał się królem rynku owoców egzotycznych. Aby poradzić sobie z problemem szybkiego dojrzewania, zbudowano statki z systemem chłodzącym, które mogły transportować banany coraz dalej. W ten sposób owoce staniały i stały się ogólnie dostępne na innych kontynentach.

Niewiele jest owoców, które mogą pochwalić się aż 800 gatunkami odmian. Ale uprawia się zaledwie dwadzieścia z nich. Poszczególne gatunki mają owoce różniące się wielkością, kształtem, barwą skórki i miąższu oraz zawartością skrobi. Ciekawostką jest, że istnieją banany o smaku jabłka, czerwone, a także takie, z których wyrabia się włókna do produkcji papieru i lin.

Banany cenione są zarówno za swoje walory smakowe i możliwość szerokiego wykorzystania. Spożywane są na surowo, ale również suszone, pieczone i marynowane. Są znakomitym dodatkiem do ciast, jak i jego głównym składnikiem, na przykład w cieście bananowym na zimno. Wspaniale komponują się z lodami, naleśnikami i innymi deserami. Sprawdzają się też w roli głównej - banany w miodzie, cieście kokosowym czy w karmelu to prawdziwa uczta dla podniebienia. Owoc ten idealnie łączy się z produktami mlecznymi: mlekiem, jogurtem czy maślanką. Koktajl bananowy to znakomita propozycja ochłody na upalne dni lata. Z połączenia owocu z mięsem powstają egzotyczne sałatki lub dania główne, takie jak ryż z wołowiną i bananami w curry.

Aromatyczna zupa bananowa

Aromatyczna zupa bananowa.
(fot. Flickr.com)

Składniki: 2 obrane i drobno pokrojone ziemniaki, 1 posiekana cebula, pół szklanki selera naciowego, 1 duże zielone jabłko obrane i grubo pokrojone, niezbyt dojrzały banan obrany i grubo pokrojony, 2 szklanki bulionu drobiowego lub wywaru z warzyw, szklanka śmietany 30-procentowej, 1 łyżka masła, 1 łyżeczka curry, sól.

Sposób przygotowania: Owoce i warzywa gotujemy w bulionie pod przykryciem, aż będą zupełnie miękkie, około 10-15 minut. Wlewamy śmietanę, dodajemy masło i curry, solimy. Podgrzewamy, ale nie doprowadzamy do wrzenia. Miksujemy, a jeśli zupa jest za gęsta, rozcieńczamy ją odrobiną wody lub bulionu. Warzywa i jabłko możemy także ugotować na parze i potem połączyć je z resztą składników.

Banany w czekoladzie

Składniki: 4 dojrzałe, ale twarde banany, 300 g gorzkiej czekolady, ćwierć szklanki grubo posiekanych orzechów, wiórki kokosowe, kolorowe posypki do ciast.

Sposób przygotowania: Blachę wykładamy pergaminem lub folią aluminiową. Obrane banany kroimy na cztery części, nabijamy na wykałaczki. Układamy na blasze i wkładamy na 15 minut do zamrażalnika. Czekoladę łamiemy na kawałki i rozpuszczamy w rondelku umieszczonym w kąpieli wodnej. Każdy kawałek banana zanurzamy w czekoladzie (trzymając za wykałaczkę lub patyczek), obtaczamy w dowolnych zmieszanych orzechach, kokosie albo kolorowych posypkach i zamrażamy przez mniej więcej 30 minut.

POLUB NAS na facebook.com/jedzenieizabawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie