Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smacznie i aromatycznie - trzy dania poleca restauracja Monte Carlo w Kielcach [PRZEPISY]

/esw/
- Rumieńce wołowe to wyśmienite i bardzo aromatyczne danie. Już niedługo zagości w karcie naszej restauracji - mówi Paweł Ptaś, szef kuchni restauracji Monte Carlo w Kielcach.
- Rumieńce wołowe to wyśmienite i bardzo aromatyczne danie. Już niedługo zagości w karcie naszej restauracji - mówi Paweł Ptaś, szef kuchni restauracji Monte Carlo w Kielcach. Dawid Łukasik
Z doskonale nam znanych składników można przygotować nietuzinkowe potrawy. Sekret tkwi w pomysłowości kucharza. Swoje trzy propozycje: roladę śledziową w ciemnym pieczywie tostowym, rumieńce wołowe i mostek cielęcy faszerowany grzybami przedstawia Paweł Ptaś, szef kuchni w kieleckiej restauracji Monte Carlo.

Pierwsza z propozycji to świetna przekąska na spotkanie w większym gronie.

- Śledzia można przygotować na setki sposobów. A taka śledziowa rolada świetnie sprawdzi się przy każdej okazji. Nie tylko dobrze smakuje, ale też elegancko wygląda - opowiada szef kuchni.

Rozpływające się w ustach, bardzo aromatyczne rumieńce wołowe to propozycja dla tych, którzy cenią niepowtarzalne smaki.

- To delikatne mięso posmakuje każdemu. Danie to podajemy ze szpinakiem z warzywami i ziemniakami - opowiada nasz rozmówca.

Coraz częściej sięgamy też po cielęcinę. Przygotowując ją musimy zwrócić uwagę na mięso, które nie może stwardnieć.

- Cielęcina na pewien czas zniknęła z naszych stołów, ale znów do niej wracamy. Faszerowana grzybami będzie smakować podana na gorąco i na zimno - dodaje Paweł Ptaś.

Rolada śledziowa w ciemnym pieczywie tostowym

Mostek cielęcy faszerowany grzybami.
Mostek cielęcy faszerowany grzybami. Dawid Łukasik

Rolada śledziowa w ciemnym pieczywie tostowym.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 5 porcji: 2 płaty śledziowe, 4 ogórki konserwowe, 1 mała cebulka, 1 łyżka posiekanej drobno natki pietruszki, 2 większe opakowania gęstej i kwaśnej śmietany, na przykład 18- lub 24-procentowej, papryka konserwowa do smaku, sól, pieprz.

Sposób przygotowania: Oczyszczone i osuszone śledzie, ogórki, cebulę i paprykę kroimy w drobną kostkę, mieszamy z posiekaną natką i dodajemy dość dużo gęstej śmietany. Całość doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Pieczywem tostowym wykładamy niezbyt dużą foremkę. Na pieczywo nakładamy równomiernie gotowy farsz. Całość odstawiamy do lodówki na przynajmniej 12 godzin. Jeśli mamy wprawę, możemy dowolnie uformować roladę.

Mostek cielęcy faszerowany grzybami

Delikatne rumieńce wołowe.
Delikatne rumieńce wołowe. Dawid Łukasik

Mostek cielęcy faszerowany grzybami.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 5-6 porcji: 1,5 kg mostka cielęcego bez kości, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka ostrej musztardy, 1 limetka, 3 łyżki natki pietruszki, 3 łyżki posiekanych, namoczonych suszonych grzybów, 1 łyżka przecieru pomidorowego, 200 ml białego wytrawnego wina, sól i pieprz.

Sposób przygotowania: Grzyby starannie myjemy w ciepłej wodzie, po czym w tej samej wodzie moczymy je przez godzinę, gotujemy i drobno siekamy. Około 200 g mięsa przepuszzcamy przez maszynkę, Mostek od wewnątrz nacieramy czosnkiem. Musztardę mieszamy z sokiem z limetki. Zmielone mięso łączymy z grzybami, musztardą, pietruszką, przecierem pomidorowym i doprawiamy solą i pieprzem. Mostek pokrywamy farszem, ciasno rolujemy i obwiązujemy nicią kuchenną. Nacieramy solą i pieprzem, wkładamy do żeliwnego naczynia, podlewamy winem i dusimy przez godzinę. Następnie zdejmujemy pokrywkę i zostawiamy na ogniu 15-20 minut.

Delikatne rumieńce wołowe

Delikatne rumieńce wołowe.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 5 porcji: 1 kg rumieńców (policzków) wołowych, 2 większe cebule, 3 ząbki czosnku, 1 marchewka, kawałek selera, około 350 ml czerwonego wytrawnego wina, marynata do wołowiny, sól, pieprz, 1 l wody, olej do smażenia.

Sposób przygotowania: Wołowinę oczyszczamy, myjemy, osuszamy i podsmażamy z obu stron na rozgrzanym oleju. Cebulę drobniej siekamy, czosnek rozgniatamy, marchew i selera obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Włoszczyznę dorzucamy do mięsa i chwilę razem dusimy. Następnie zalewamy całość winem, a po chwili wodą, przykrywamy i dusimy tak długo, aż mięso będzie miękkie. Z wywaru, który się wytrącił i warzyw robimy w garnku sos, który doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Rumieńce podajemy polane sosem z dodatkiem warzyw, czyli przesmażonego krótko szpinaku z czosnkiem i pomidorkami koktajlowymi.

POLUB NAS na facebook.com/jedzenieizabawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie