Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

X Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach (wideo, zdjęcia)

/dota/
W kategorii zespołów autentycznych wygrał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Markowianie” z Markowej koło Łańcuta (województwo podkarpackie). Na zdjęciu część grupy.
W kategorii zespołów autentycznych wygrał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Markowianie” z Markowej koło Łańcuta (województwo podkarpackie). Na zdjęciu część grupy. Dawid Łukasik
W weekend w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się X Ogólnopolski Festiwal Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej.
Festiwal Zespołów Wsi Polskiej w Kielcach

Festiwal Zespołów Wsi Polskiej w Kielcach

Piękne stroje, porywający taniec, oryginalne przyśpiewki, wspaniali muzycy, grający nieraz na zabytkowych, archaicznych instrumentach, radość, zabawa i ogromna pasja. Na scenie zaprezentowało się 13 zespołów z różnych regionów etnograficznych Polski.

- Pierwsze edycje festiwalu odbywały się w latach 70. i 80., ale niestety z racji kłopotów finansowych impreza musiała zostać zawieszona. Dopiero trzy lata temu mogliśmy ją wznowić dzięki wsparciu Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach - mówi Małgorzata Michałowska-Wójcik, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. - Czemu służy ta impreza? Naszej kulturze, bo kultura ludowa, to ważny fragment kultury narodowej. Liczy się, że w zespołach pieśni i tańca w Polsce występuje około 85 tysięcy osób, jeszcze liczniejsze są zespoły śpiewacze. Tego typu festiwale są szalenie potrzebne, bo integrują to środowisko, mobilizują do dalszej pracy, do poszukiwania nowego repertuaru, powalają na konfrontację, ale i na wymianę kontaktów.
Uczestnicy festiwalu prezentowali siebie oraz swój program przed radą artystyczną, na której czele stanął doktor Tomasz Nowak - etnomuzykolog, antropolog tańca z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach i w nich przyznano nagrody. Koncert laureatów odbył się w niedzielę, w Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. W kategorii zespołów autentycznych wygrał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Markowianie" z Markowej koło Łańcuta (województwo podkarpackie).

- Przyjechaliśmy, jako prawdziwi amatorzy. Odtwarzamy to, co nas uczono w dzieciństwie, ten klimat, który czujemy, to jak bawili się nasi ojcowie i dziadowie. Wyrośliśmy z tego, co jest bliskie naszemu sercu. Nie da się od tego odejść - powiedziała Barbara Lew z Zespołu "Markowianie".
W kategorii zespołów w opracowaniu artystycznym triumfował Zespół Tańca Ludowego "Harnam" z województwa łódzkiego.

Przekrój wiekowy uczestników festiwalu był od lat czterech wzwyż. - Nasz zespół powstał 14 kwietnia 2000roku, ale to nie był żart. Zaczynałam od małych grupek, a teraz są w naszym zespole osoby od lat 4,5 do 88 - mówi Barbara Biedrzycka, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański "Jagódki" (województwo pomorskie). W konkursie zajął trzecie miejsce. - Chętnych nie brakuje. Przyciąga ich duża liczba koncertów, wyjazdów, warsztatów, festiwali, piękne stroje i fajna, rodzinna atmosfera.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie