Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kacper, jeden z najzdolniejszych uczniów w historii gimnazjum w Opatowie

Karolina Wiatrowska [email protected]
Kacper Swarliński z Ryszardem Wosikiem, dyrektorem Samorządowego Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie, przed budynkiem szkoły.
Kacper Swarliński z Ryszardem Wosikiem, dyrektorem Samorządowego Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie, przed budynkiem szkoły.
Prezentujemy Kacpra Skwarlińskiego z klasy trzeciej Gimnazjum numer 1 w Opatowie.

Konkursy przedmiotowe w gimnazjach, organizowane przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Kielcach, charakteryzują się ogromną rangą. Ich wynik zależy przede wszystkim od umiejętności uczniów oraz poziomu ich przygotowania.
Przed rokiem _wygrał trzy razy
Gratulacje należą się Kacprowi Skwarlińskiemu, uczniowi klasy III B Samorządowego Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie. Gimnazjalista został laureatem 12. Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego oraz finalistą Konkursu Biologicznego.
- To wielki sukces przede wszystkim ucznia, ale też szkoły - chwali Ryszard Wosik, dyrektor.
W poprzednim roku Kacper został potrójnym laureatem wojewódzkiego konkursu z chemii, fizyki oraz matematyki. Takimi osiągnięciami w powiecie może pochwalić się mało kto.
- Nauka do konkursów wymaga ode mnie przede wszystkim systematycznej pracy - wyjaśnia Kacper Skwarliński. - Dzięki temu jestem świetnie przygotowany do każdej lekcji w szkole.
Pochwał nie szczędzi Ryszard Wosik.
- Kacper to uczeń bardzo dobry, wyjątkowy i sumienny. Niesamowicie pracowity, co skutkuje wielorakimi sukcesami. Jestem dumny z mojego ucznia - wyznaje.
Kacper jest ponadprzeciętnie uzdolnionym uczniem, do tego skromnym i wrażliwym młodzieńcem. Sukcesami mógłby chwalić się długo. Na liście osiągnięć z poprzednich lat, znajdują się jedne z najlepszych wyników w województwie. Wziął udział między innymi w konkursach: Kangur Matematyczny, Mistrz Ortografii oraz w ogólnopolskich zmaganiach z historii.
W wolnym czasie... _też uczy się
Spośród wszystkich przedmiotów najbardziej pasjonuje się historią. - Lubię czytać książki i oglądać filmy historyczne, a odpoczywam przy grach strategicznych. W nich odnajduję historyczne tło i klimat - mówi Kacper Skwarliński.
Zapytany, co lubi robić w wolnych chwilach, odpowiada.
- Nie maluję, nie rysuję, nie śpiewam, nie piszę wierszy. Czas po szkole spędzam ucząc się - wylicza.
Nie ma sprecyzowanych planów. Nie wie jeszcze, w którym liceum będzie kontynuował naukę po gimnazjum. Dzięki rewelacyjnym wynikom z poprzednich dwóch lat, Kacprowi do zaliczenia egzaminu gimnazjalnego brakuje jedynie zdania języka obcego. To otwiera drzwi do niemalże wszystkich prestiżowych szkół średnich, jakie sobie wymarzy.
- Egzamin kończący gimnazjum jest dla mnie formalnością. Cieszę się, że po raz kolejny udało mi się osiągnąć tak wiele - mówi i dodaje, że swoją przyszłość wiąże z naukami ścisłymi, jednakże historia zawsze pozostanie jego pasją.

- Jestem dobry z wielu przedmiotów, dlatego ciężko się zdecydować na jeden konkretny kierunek. Mam ten komfort, że nie muszę podwyższać średniej oceną z WF, wręcz przeciwnie, ja tę średnią zaniżam - żartuje Kacper.

Dyrektor nie szczędzi słów uznania. - Cieszymy się, że mamy tak wyjątkowego ucznia, posiadającego ogromne możliwości. To uczeń, który ma silny intelekt - mówi Ryszard Wosik. - Zarówno nauka przedmiotów humanistycznych i ścisłych przychodzi mu bez trudu. Kacprowi daje to wiele przyjemności.
Wyniki konkursów z poszczególnych przedmiotów, obrazują także wysiłek nauczycieli, włożony w pracę ze zdolnymi uczniami. Za każdym sukcesem ucznia stoi ciężka praca nauczyciela.
- Składam podziękowania wszystkim nauczycielom ze szkoły podstawowej i gimnazjum za prowadzenie ucznia. Doceniam starania całej kadry nauczycielskiej, bez której sukces nie byłby możliwy - docenia Wosik.

Kacper Skwarliński jest też jednym z najbardziej uzdolnionych uczniów województwa świętokrzyskiego, który dzięki swoim znakomitym wynikom w nauce odebrał stypendium przyznawane przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego w Kielcach.

Konkursy przedmiotowe kierowane są do uczniów szczególnie uzdolnionych, wykazujących duże zainteresowanie tematami i zagadnieniami programu nauczania. Mają na celu wspieranie uzdolnionych uczniów, pobudzanie ich do myślenia, rozwijanie umiejętności oraz promowanie zarówno ich, jak i nauczycieli oraz szkoły, do których uczęszczają.

Konkursy organizowane są w formie trzech etapów: szkolnego, rejonowego, z którego wyłonieni zostają uczestnicy z najwyższymi wynikami. Etap ostatni, wojewódzki mianuje tytułem laureata uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki oraz tytułem finalisty dla uczestników, którzy zdobyli nie mniej niż trzydzieści procent maksymalnej liczby punktów oraz nie otrzymali tytułu laureata. Kacper znalazł się w obydwu grupach. W konkursie geograficznym był jednym z 25 laureatów w województwie, uzyskując 41 punktów. Z konkursu biologicznego zapracował na 37 punktów. Do zaszczytnego miana laureata zabrakło jedynie czterech punktów, ale tytuł finalisty również brzmi dumnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie