Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrzawska fasola wysadzona w pola

Klaudia Tajs [email protected]
Pokaz sadzenia fasoli przygotował pan Ryszard z Wrzaw, któremu pomagał syn.
Pokaz sadzenia fasoli przygotował pan Ryszard z Wrzaw, któremu pomagał syn. Klaudia Tajs
Rolnicy z Wrzaw w gminie Gorzyce ruszyli w pole, by posadzić fasolę. W gminie Gorzyce to jedna z głównych gałęzi rolnictwa. Średnio rocznie produkuje się tu kilkaset ton fasoli, z tego 25 ton "pięknego jasia" sprzedawane jest jako produkt certyfikowany.

O ten właśnie specjalny certyfikat Stowarzyszenie Producentów Fasoli Tycznej "Piękny Jaś" wystąpiło jeszcze 2007 roku. W tym samym roku fasola wrzawska została wpisana do unijnego systemu jako Chroniona Nazwa Pochodzenia. W 2011 decyzją Komisji Europejskiej fasola wrzawska została wpisana na listę unijną jako Chroniona Nazwa Pochodzenia.

Obecnie stowarzyszenie zrzesza dziewięciu rolników produkujących certyfikowaną fasolę oraz 20, którzy produkują "jaśka" bez unijnego emblematu. Szacuje się, że w gminie Gorzyce około 250 rolników trudni się uprawą fasoli tycznej "piękny jaś".

- Nadchodzi dobry czas dla producentów fasoli - zapowiedział podczas prezentacji sadzenia Leszek Surdy, wójt Gorzyc. - Ten groch jest zdrowy i ekologiczny, a takie produkty dzisiaj mają szanse na zbyt. Chylę czoła przed rolnikami za ciężką pracę i kulturę rolną, w jakiej utrzymane są nasze pola. Nigdzie nie ma skrawka ugoru.

Walory smakowe fasoli doceniane są w konkursach i podczas targów. W ubiegłym roku fasola wrzawska zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie internetowym na najlepszy produkt regionalny.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie