Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidują zmarszczki i działają przeciwbólowo. Terapeuci z Eko-Światu w Kielcach zdradzają tajemnice terapii pijawkami

Izabela Mortas
Pijawki stosowane w Eko-Świecie w Kielcach pochodzą ze specjalnych hodowli. Po każdym zabiegu usypia się je w alkoholu - są jednorazowego użytku.
Pijawki stosowane w Eko-Świecie w Kielcach pochodzą ze specjalnych hodowli. Po każdym zabiegu usypia się je w alkoholu - są jednorazowego użytku. Łukasz Zarzycki
Hirudoterapia od lat zyskuje na popularności. Kto może skorzystać z zabiegów i jakie są ich efekty? O tej dziedzinie medycyny naturalnej rozmawiamy z terapeutami Beatą i Iwanem Bełczew z Eko-Światu w Kielcach.

HIDUROTERAPIA TO NIE LECZENIE

HIDUROTERAPIA TO NIE LECZENIE

Państwo Bełczew są pierwszymi hiduroterapeutami w naszym regionie, gabinet Eko-Świat w Kielcach prowadzą od ośmiu lat.
Zaznaczają jednak, że hiduroterapia to nie leczenie, lecz rodzaj terapii: - Żadna z form korzystania z terapii nie zwalnia nikogo od kontaktów z lekarzem i nie oznacza przerwania leczenia w trakcie lub po terapii. O dawce leku lub konieczności poddania się określonemu zabiegowi decyduje wyłącznie lekarz - mówią.

Hirudoterapią, czyli terapią pijawkami, zajmują się od ośmiu lat. Wiedzę na ten temat zdobywali za granicą - we Lwowie, gdzie wykorzystywanie pijawek w lecznictwie jest bardzo rozwiniętą częścią medycyny oficjalnej. Z Beatą i Iwanem Bełczew z gabinetu Eko-Świat w Kielcach rozmawiamy na temat terapii z wykorzystaniem pijawek lekarskich.

-"Hirudoterapia" pochodzi od słowa hirudo, czyli pijawka. Jest jedną z najstarszych metod leczenia medycyny naturalnej. Stosowano ją już w starożytności. Również w innych krajach takich jak Indie, Grecja i Rzym znaleziono przekazy poświęcone metodzie leczenia pijawkami, pozostawione przez wybitnych lekarzy czy ludzi nauki, na przykład Hipokratesa - mówi Beata Bełczewa.

- W XVI i XVII wieku upuszczanie krwi przez przystawianie pijawek stało się uniwersalnym środkiem leczniczym dla wielu schorzeń, a na przełomie XVIII i XIX wieku hirudoterapia została uznana w Europie. Od 2000 roku notujemy prawdziwy rozkwit tej metody w lecznictwie - dodaje Iwan Bełczew.

Niestraszne im nawet zmarszczki i podbite oczy

Jak zapewniają specjaliści, zwalczanie chorób pijawkami jest szczególnie korzystne. - Dała nam je natura, dlatego są jednym z niewielu środków w medycynie, które nie mają wielu skutków ubocznych - przyznaje Beata Bełczewa.

Pijawki mają mnóstwo właściwości dobroczynnych. Wykorzystuje się je w problemach układów krążenia, pokarmowego, oddechowego, moczowo-płciowego, kostno-stawowego, wątroby i woreczka żółciowego, a także w problemach uczu, natury neurologicznej, dermatologicznej czy endokrynologicznej.Najczęściej hirudoterapię stosuje się na żylaki, nadciśnienie, reumatyzm, w celu oczyszczenia organizmu z toksyn, coraz popularniejsze jest wykorzystywanie jej w kosmetyce.- Pijawki są lepsze od botoksu. Przysysają się do ciała, wyciągając krew, którą następnie aplikuje się na twarz jako maseczkę. Pijawka uwalnia bowiem cenny kwas hialuronowy, który ma działanie silnie nawilżające i odmładzające. Efekty widać juz po jednym zabiegu. W taki sposób z pijawek korzysta na przykład znana aktorka Demi Moore - opowiada Beata Bełczewa.

Z hirudoterapii może czerpać wiele osób. W dużej mierze jest ona dedykowana starszym, cierpiącym na różne choroby związane z wiekiem, ale pijawki stosuje się również w nagłych, "ekstremalnych" sytuacjach.

- Przed wielkimi wyjściami przychodzą do nas panowie z podbitymi oczami. Pijawki natychmiast likwidują wszelkie oznaki - zdradza nam Iwan Bełczew.

Choć hirudoterapia ma bardzo szerokie zastosowanie, są też pewne przeciwskazania.

- Nie powinny z niej korzystać kobiety w ciąży, chorzy na hemofilię, silną anemię czy uczuleni na hirudynę - wymieniają specjaliści.-Nie stawiamy pijawek osobom przyjmującym leki rozrzedzające krew, bo takie właściwości ma już hirudyna. Zazwyczaj zalecamy odstawienie takich specyfików na tydzień, aby móc bezpiecznie przeprowadzić zabieg - dodaje Iwan Bełczew.

Godzina raczej bezbolesna

Samo stawianie pijawek nie jest skomplikowane, lecz eksperci przestrzegają przed samodzielnym wykonaniem zabiegu.

- Spotykamy się z takimi przypadkami, jednak uważamy, że nie jest to bezpieczne rozwiązanie. Ilość pijawek zawsze musi być dostosowana do masy ciała człowieka, przeciętnie stawia się ich pięć podczas jednej sesji. Pijawki przykłada się też na różne partie ciała, w zależności od bólów i chorób, których chcemy się pozbyć - wyjaśniają eksperci.

Zabieg trwa średnio godzinę i nie jest bolesny.

- Co piętnaście minut odczuwa się jedynie coś w rodzaju poparzenia pokrzywą - wtedy pijawka wpuszcza hirudynę. Aby zlikwidować dolegliwości czasem wystarczy jeden zabieg, czasem trzeba wybrać serię. To zależy od indywidualnych uwarunkowań człowieka - mówią specjaliści.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie