Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opatowski "Bartosz" w sam raz dla gimnazjalisty. Szkoła oferuje różne profile kształcenia

Karolina Wiatrowska , [email protected]
Barbara Kasińska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie
Barbara Kasińska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie Karolina Wiatrowska
Uczniowie klas trzecich gimnazjum stają przed poważną decyzją, wyborem kolejnej szkoły na drodze ich edukacji. Prezentujemy Liceum Ogólnokształcące imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie.

Według Barbary Kasińskiej, dyrektor liceum, w "Bartoszu" gimnazjalista znajdzie kompetentnych i "życiowych" nauczycieli, fajnych znajomych, nowoczesny budynek. O tym, dlaczego warto wybrać opatowskie liceum opowiedziała nam Barbara Kasińska. - W tym roku naszą szkołę promujemy hasłem "Szkoła, która dodaje skrzydeł". Hasło i projekt stworzyli sami uczniowie. Świadczy to o pełnym zaufaniu jakim obdarzyliśmy młodzież, o promowaniu ich uzdolnień, rozwijaniu ich talentów i pasji - mówi.

Fajni nauczyciele

Ideą perfekcyjnej edukacji dla dyrektor Kasińskiej jest od lat to samo, funkcjonowanie szkoły otwartej, przyjaznej uczniom, pełnej ciekawych inicjatyw, sprzyjającej rozwijaniu postaw społecznych: tolerancji, honoru, miłości, prawdy i tradycji. - Szkoła pozwala na rozwój naukowy, który jest bardzo ważny. Rozwijamy też umiejętności artystyczne i sportowe. Z całą stanowczością stwierdzam, że to szkoła, która nie tylko kształci, ale również wychowuje. Dobry nauczyciel musi nie tylko uczyć, ale również wychowywać uczniów. Sam proces edukacji bez wychowania nie funkcjonuje. Te dwa elementy zazębiają się i wspierają w różnych sytuacjach: w klasach na lekcjach, podczas przerw, na korytarzach, na boisku - zauważa pani dyrektor.

"Bartosz" to - jak mówi Barbara Kasińska - szkoła środowiskowa. - Dla tych, którzy bardzo dobrze się uczą i chcą rozwijać się dalej oraz tych, którzy wykazują mniejszą chęć na nauki. Tu znajdą wsparcie psychologiczne i poradnictwo zawodowe. Dla młodej osoby to ogromna pomoc - uzupełnia dyrektorka. I dodaje: - Liceum to nowoczesna szkoła, zmodernizowaną i wyremontowana. Uczniom zapewniamy pracownie przedmiotowe dobrze wyposażone w sprzęt multimedialny: tablice, projektory i komputery. Ponadto dysponujemy dwiema pracowniami informatycznymi, aulą wykładową, halą sportową, salą do aerobiku, nowoczesną siłownią, biblioteką z bogatym księgozbiorem, gabinetem medycznym z pomocą pielęgniarki szkolnej, stołówkę oraz sklepik z kawiarenką. Posiadamy także muzeum, w którego zbiorach znajdują się stare szkolne przedmioty - wylicza.

Opatowski "Bartosz" to najnowocześniejsza szkoła w powiecie opatowskim i prawdopodobnie w tej części województwa.

Szlifujemy...

Na nowoczesną szkołę składają się zaangażowani pracownicy administracji i obsługi, uczniowie, współpraca z rodzicami, pracodawcami. Nowoczesna szkoła to przede wszystkim nieustannie doskonalący się nauczyciele. - Większość nauczycieli to nauczyciele dyplomowani, przygotowani do nauczania dwóch przedmiotów, co znacznie ułatwia spojrzenie na kształcenie i wychowanie młodych. Wspólnie troszczymy się, opiekujemy uczniami, rozwijamy ich umiejętności i "szlifujemy diamenty" - zachwala.

Obrazem doskonałego przygotowania uczniów do wymarzonych studiów jest coroczny, wysoki współczynnik zdawa-lności matur, który wynosi ponad 97 procent. To wszystko stanowi "magnes", który przyciąga gimnazjalistów do opatowskiego liceum.

Szkoła stawia na ciekawe sposoby, by absolwenci nie zawyżali liczby bezrobotnych. Oferują różne profile kształcenia: humanistyczno-artystyczny, prawniczo-medialny, medyczny, matematyczno - fizyczno - informatyczny, matematyczno-geograficzno-informatyczny, socjalny, sportowo - obronny.

Uczeń najważniejszy

- Chcemy poszerzać ofertę dla uczniów i stworzyć im dodatkowe możliwości. Klasa o profilu medycznym cieszy się wielką popularnością. Zbieraliśmy uczniów na Wydział Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, dzięki czemu mogli uczyć się poprzez doświadczenia. Od września będziemy już posiadali nowoczesne laboratorium chemiczne, które pozwoli lepiej przyswajać wiedzę poprzez praktykę, a nie jak do tej pory tylko czystą teorię - mówi dumnie. Szkoła postawiła także na profil socjalny. - Myśląc o ofercie edukacyjnej, zawsze patrzymy na statystyki rynku pracy. Uważamy, że kształcenie na pracownika socjalnego to coś, co może dać szansę niektórym z naszych uczniów.

Sporą popularnością cieszy się też profil prawniczo-medialny. W ramach niego uczniowie uczestniczą w wycieczkach do oddziału regionalnego Telewizji Polskiej w Kielcach, Radia Kielce, redakcji "Echa Dnia". Biorą też udział w lekcjach-zajęciach warsztatowych z zawodowymi dziennikarzami. - To daje pewne spojrzenie na ten zawód - mówi Bożena Domagała - Rej, nauczycielka języka polskiego, jednocześnie wychowawczyni klasy o takim właśnie profilu.

Uczniowie chodzą też na rozprawy do Sądu Rejonowego w Opatowie. Uczestnictwo w procesach jest bezproblemowe, ponieważ ponad dziewięćdziesiąt procent rozpraw jest jawnych. Mają też niezależne spotkania z pracownikami Temidy. Od wielu lat uczniowie odnoszą spore sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych.

Młodzi rozwijają zainteresowania w kołach przedmiotowych, w redakcji gazetki szkolnej "Bartek News", działającym od kilku lat "Teatrze Czterdziestu", zdobywcy pierwszego miejsca na Festiwalu "Scyzoryki Świętokrzyskie 2012". Młodzież prowadzi audycję w Radio Opatów. Na trwałe w tradycji szkoły wpisały się Targi Edukacyjne "Bartosz idzie w świat".

Współpraca z innymi

Liceum poszerza horyzonty uczniów dzięki organizacji wykładów i wyjazdów oraz współpracy z pracownikami naukowymi szkół wyższych: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Politechniki Świętokrzyskiej, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zwłaszcza z Instytutem Germanistyki, pracownikami anglistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. - Wspaniale układa się współpraca z ośrodkiem szkolno-wychowawczym w Niemienicach ze względu na organizację olimpiad specjalnych. Nasza szkoła należy także do Stowarzyszenia Szkół Aktywnych, posiada certyfikaty Szkoły z Klasą, Szkoły Marzeń, Szkoły Pięknych Umysłów oraz Szkoły Odkrywców Talentów - wylicza.

Ze względu na historię naszej szkoły, krzewimy w młodych tradycję i kulturę, pielęgnujemy wartości. Wraz z uczniami organizujemy akcje: zmagania sportowców w Opatowskich Biegach Niepodległości Biegaj z Bartoszem, udziału w akcji Narodowe Czytanie i Szlachetna Paczka, honorowego oddawania krwi, zbiórki pieniędzy w ramach akcji Góra Grosza - nadmienia. - Stwarzamy niepowtarzalną atmosferę, co ma istotny wpływ nie tylko na samopoczucie uczniów i nauczycieli, ale także na skuteczność oddziaływań wychowawczych i przeciwdziałanie niepożądanym zjawiskom: konfliktom, przemocy i stresowi. Czekamy na gimnazjalistów, chcących dołączyć do naszej społeczności. Liceum to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także otwartego dialogu młodzieży z nauczycielami. Pomagamy dokonać trafnych wyborów życiowych - zachęca dyrektor Kasińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie