Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak powiaty regionu radomskiego skorzystały z pieniędzy unijnych?

Janusz Petz [email protected]
Unijne dotacje z perspektywy na lata 2007-13 muszą być rozliczone do końca 2015 roku. Realizowanych jest jeszcze wiele projektów i na całkowitą ocenę wykorzystania funduszy unijnych trzeba poczekać.

Wyścig po euro

Z dostępnych wyliczeń dotyczących wniosków, które przeszły ocenę formalną, zostały zatwierdzone albo złożono dokumenty domagające się płatności, wynika, że na dotacjach unijnych najlepiej wychodził sam Radom. Gorzej było w przypadku biednego powiatu lipskiego. Jeśli jednak uwzględnimy kwoty uzyskanych dotacji w przeliczeniu na statystycznego mieszkańca, to nieźle sobie radzono w powiatach białobrzeskim i przysuskim, gorzej w grójeckim.

W powiatach naszego regionu gorzej lub lepiej radzono sobie z poprawnością formalną, bądź umiejętnością uzasadnienia sensowności planowanego przedsięwzięcia. Z powiatu grójeckiego zatwierdzono po ocenie formalnej 104 wnioski, 30 zatwierdzono, 45 odrzucono, 28 trafiło na listę rezerwową, jeden jest w trakcie oceny. Aż 19 wniosków z powiatu przysuskiego zostały odrzuconych, a tylko 13 zatwierdzonych. W powiecie lipskim na 41 złożonych wniosków odrzucono 15, przyjęto 12, w tym jedną umowę rozwiązano.

Kolejna perspektywa

W kolejnej perspektywie unijnej na lata 2014-20 do wydania będzie na Mazowszu z Regionalnego Programu Operacyjnego aż dwa miliardy euro, czyli osiem miliardów złotych. Mniej będzie pieniędzy na wyrównywanie szans rozwojowych (budowę dróg, wodociągów, inwestycje), więcej na ochronę środowiska, projekty rozwoju nauki, przedsiębiorczość. Niedługo ruszy wyścig po pieniądze z tego programu.

Jeden rok w Unii

W 2014 roku Mazowiecka Jednostka Wdrażania programów unijnych dofinansowała 823 wnioski o wartości 1,8 miliarda złotych kwotą 891 milionów złotych. Pieniądze przekazywane były na budowę dróg, wodociągów, kanalizacji, placówki ochrony zdrowia, oświaty, obiekty sportowe i inwestycje w ochronie środowiska.

W 2014 roku podpisywano wnioski z zakresu rozwoju przedsiębiorczości (850 umów z dofinasowaniem w wysokości 648,5 miliona złotych) i rozwoju e-usług (63 umowy z dofinansowaniem 205,5 miliona złotych). Dofinansowywane były też projekty przeciw wykluczeniu informacyjnemu (60 umów ze wsparciem o wartości ponad 581 milionów złotych), dotyczące infrastruktury drogowej (218 umów, dofinasowanie 1,8 miliarda złotych); ochrony powietrza i energetyki (57 umów, dofinasowanie prawie 208 tysięcy złotych), projektów turystycznych (115 umów, 236,7 miliona złotych).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie