Gole Zormana, Aginagalde, Cupicia i Strleka w eliminacjach mistrzostw Europy

/PK/
Julen Aginagalde
Wszyscy czterej piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce, którzy grali w sobotnich i niedzielnych meczach eliminacji mistrzostw Europy, zdobywali bramki. Awans do turnieju, który w styczniu przyszłego roku odbędzie się w Polsce, wywalczyły już Francja, Dania i Węgry.

W grupie 1 Chorwacja zrewanżowała się Norwegii za środową porażkę 26:27, pokonując ją w Varażdinie 31:25. Ale nie był to łatwy mecz dla gospodarzy, do przerwy bardzo dobrze grający goście prowadzili 17:16. W meczu zagrali dwa skrzydłowi Vive Tauronu Kielce - Manuel Strlek (5 bramek) i Ivan Cupić (4). Obie ekipy są bardzo blisko zakwalifikowania się do mistrzostw Europy, ale teoretyczne szanse ma jeszcze Holandia (z każdej z grup awansują po dwa zespoły).
Wyniki. Chorwacja - Norwegia 31:25, Holandia - Turcja 31:21. Kolejność: 1. Chorwacja 6 pkt., 2. Norwegia 6, 3. Holandia 2, 4. Turcja 0.

W grupie 2 awans zapewnili sobie Duńczycy, którzy pokonali w Aarhus Białoruś 32:23 (w meczu zagrał były rozgrywający zespołu z Kielc, Dmitrij Nikulenkow, nie zdobył gola). Szanse na awans z drugiego miejsca mają jeszcze pozostałe trzy zespoły.
Wyniki. Dania - Białoruś 32:23, Litwa - Bośnia i Hercegowina 19:15. Kolejność: 1. Dania 8 pkt, 2. Bośnia i Hercegowina 3, 3. Białoruś 3, 4. Litwa 2.
Bardzo ciekawy mecz odbył się w grupie 3. Słowenia podejmowała w Celje Szwecję, która wcześniej ograła ją 28:24. Goście zaczęli od prowadzenia 4:0, ale Słowenia przełamała niemoc i doprowadziła do remisu 4:4. Lecz Szwedzi znów odskoczyli na kilka bramek i do przerwy prowadzili 16:13. W drugiej połowie agresywna obrona gospodarzy zmusiła reprezentantów "Trzech Koron" do błędów, a drużynie trenera Borisa Denicia dała okazje do kontrataków. 13 minut przed końcem Słowenia wyszła na jednobramkowe prowadzenie, ale po zaciętej końcówce padł remis. Dwie bramki dla Słowenii zdobył rozgrywający Vive Tauronu Uros Zorman, a najskuteczniejszy gracz meczu, Dragan Gajić, trafił aż 13 razy.
Wyniki. Słowenia - Szwecja 28:28, Słowacja - Łotwa 22:23. Kolejność: 1. Szwecja 7 pkt., 2. Słowenia 5, 3. Łotwa 4, 4. Słowacja 0.

Zacięta jest rywalizacja w grupie 4. Szanse na awans mają trzy zespoły, a dzieli je różnica tylko jednego punktu. Serbia była bliska zrewanżowania się Islandii za środową klęskę (22:38) w Reykjaviku. Na dwie minuty przed końcem Serbowie prowadzili w Niszu 25:23. Jednak zespół z Bałkanów dwa razy sprezentował piłkę rywalom i Islandczycy wyrównali. 15 sekund przed końcem Serbia znów w prosty sposób straciła piłkę, ale zespół z Wyspy Gejzerów tym razem nie skorzystał z okazji i mecz zakończył się remisem. Dwie bramki dla gospodarzy zdobył były obrotowy drużyny z Kielc, Rastko Stojković.
Wyniki. Serbia - Islandia 25;25, Czarnogóra - Izrael 33:27. Kolejność: 1. Czarnogóra 6 pkt., 2. Islandia 5, 3. Serbia 5, 4. Izrael 0.

W grupie 5 awans uzyskała w sobotę prowadzona przez szkoleniowca Vive Tauronu, Tałanta Dujszebajewa, ekipa Węgier. Madziarzy pokonali w Veszprem Rosję 29:25 i po czterech seriach spotkań mają komplet punktów.
Wyniki. Węgry - Rosja 29:25, Portugalia - Ukraina 34:24. Kolejność: 1. Węgry 8 pkt, 2. Portugalia 4, 3. Rosja 2, 4. Ukraina 0.

Francja, pokonując w Tuluzie Macedonię 35:24, zapewniła sobie awans z grupy 6.
Wyniki. Francja - Macedonia 35:24, Czechy - Szwajcaria 29:25. Kolejność: 1. Francja 8 pkt., 2. Czechy 5, 3. Macedonia 3, 4. Szwajcaria 0.

Ciekawie zapowiadał się mecz w grupie 7, w którym Hiszpania podejmowała w Leon Niemców. Kilka dni wcześniej w meczu między tymi rywalami Niemcy wygrali 29:28. W rewanżu przez ponad 20 minut gra była wyrównana. Gospodarze wypracowali sobie kilka bramek przewagi w końcówce pierwszej połowy i do przerwy prowadzili 11:8. Po zmianie stron Hiszpanie kontrolowali przebieg meczu i na koniec zdołali powiększyć przewagę do sześciu trafień. Cztery z nich to dzieło obrotowego Vive Tauronu Kielce, Julena Aginagalde, który w pierwszym meczu z Niemcami nie zagrał z powodu kontuzji łydki.
Wyniki. Hiszpania - Niemcy 26:20, Austria - Finlandia 29:22. Kolejność: 1. Hiszpania 6 pkt., 2. Niemcy 6, 3. Austria 4, 4. Finlandia 0.