Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Czerwonej Górze ma sprzęt i procedury by likwidować ból. Leki pacjenci... dawkują sami

Iwona Rojek [email protected]
Mariusz Jędral, cierpi na wiele chorób,  ostatnio przebył operację ortopedyczną i  chwali sobie to, że  odbyła się bez bólu.
Mariusz Jędral, cierpi na wiele chorób, ostatnio przebył operację ortopedyczną i chwali sobie to, że odbyła się bez bólu. Iwona Rojek
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze w nietypowy sposób zwalczają ból. W niektórych przypadkach chory może sobie sam, za pomocą przycisku, dawkować leki uśmierzające.

Ból jest monitorowany

- Nasz szpital jako jeden z nielicznych posiada certyfikat "Szpital bez bólu" i bardzo dbamy o to, aby ten ból, zarówno pooperacyjny jak i przewlekły towarzyszący współistniejącym dolegliwościom skutecznie likwidować - mówi doktor Agnieszka Janowska, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

- Ta różnica między naszym szpitalem, a innymi polega na tym, że u nas ból chorego jest cały czas monitorowany i kontrolowany. Są specjalne ankiety, w których zapisujemy rodzaj, natężenie bólu, zastosowane metody jego leczenia i to co można jeszcze zrobić, aby go całkiem zlikwidować. Mamy nowoczesne przyrządy i całą gamę postępowania, aby chory nawet po ciężkich operacjach nowotworowych, usunięciu płuc, czy nerki, ortopedycznych po wybudzeniu nie odczuwał bólu. Niekiedy sam wyposażony jest w odpowiedni przycisk, za pomocą którego może dostarczać sobie potrzebnego leku uśmierzającego ból - tłumaczy doktor Janowska. - U nas ból jest tak monitorowany jak temperatura czy ciśnienie. Aby się go pozbyć, po to żeby, pacjent czuł się komfortowo stosujemy pompy do znieczulenia kontrolowanego.

Ulga dla chorych

Skutki są bardzo dobre. Pacjenci szpitala chwalą sobie nowe metody leczenia. - Po operacji płuc czuję się lepiej jak przed operacją, nic mnie nie boli - mówi Czesław Marzec.

- Niewielki przycisk umieszczony na moim ramieniu sprawia, że systematycznie dostarczany lek uśmierza ból. - Nie zwijam się z bólu, tylko mogę czytać gazetę. Nie miałem pojęcia o tym, że można być operowanym w tak komfortowych warunkach. Takie samo wrażenia mieli inni chorzy. - Ja operację ortopedyczną też przeszedłem bez dolegliwości bólowych - mówi Mariusz Jędral. - To dobrze, że są lekarze, którzy specjalizują się w samym leczeniu bólu i dzięki temu mogą ulżyć nam chorym.
Utrudnia życie.

Yossef Sleimen, dyrektor szpitala też jest zadowolony z tego, że mają taki certyfikat, tym bardziej, że zespół może swoje umiejętności wykorzystać także w poradni Leczenia Bólu, która znajduje się w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej 72. - Nasz personel w poradni ma ukończone studia podyplomowe z leczenia bólu, stosujemy tutaj najlepsze metody jego usuwania - informuje dr Agnieszka Janowska.

- Bardzo dużo osób cierpi na przewlekły ból towarzyszący nowotworom, uszkodzeniom kręgosłupa, chorobie Parkinsona, polineuropatii cukrzycowej, a niektórzy nawet nie wiedzą, że istniejemy. A my niesiemy pomoc w najbardziej dokuczliwych bólach, które utrudniają bardzo życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie