Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bierzemy pod lupę Straż Miejską w Staszowie

Agnieszka Kuraś
Wiesław Szymański, komendant Straży Miejskiej w Staszowie
Wiesław Szymański, komendant Straży Miejskiej w Staszowie archiwum
W 2014 roku strażnicy odbyli 334 patrole, wystawili 204 mandaty na łączną kwotę 17 400 złotych - to prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Staszowska Straż Miejska 29 maja będzie obchodziła swoje trzecie urodziny. Na koniec 2014 roku jej stan etatowy wynosił 6 osób: komendant, młodszy inspektor, młodszy specjalista, starszy strażnik oraz dwóch pracowników administracyjnych obsługujących monitoring miejski. Rok wcześniej Straż Miejską poza komendantem tworzył jeden starszy strażnik i dwie osoby obsługujące monitoring. Utrzymanie Straży Miejskiej kosztuje rocznie około 235 tysięcy złotych. Jej komendantem w Staszowie jest Wiesław Szymański

Wystawili mandaty na kwotę17 400 złotych

Strażnicy miejscy realizując swoje zadania w sumie podjęli 686 interwencji. W związku z nimi stwierdzili 893 wykroczeń, pouczyli 684 osoby. 204 osoby zostało ukarane mandatami na łączną kwotę 17 tysięcy 400 złotych. Strażnicy miejscy wobec 5 osób skierowali wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego. Ujęto także 3 osoby podejrzewane o kradzież mienia, które wraz ze skradzionymi przedmiotami przekazano policji.

334 patrole na ulicach Staszowa

Strażnicy miejscy w przeciągu 2014 roku wypełnili 334 patrole, czy jeden dziennie w godzinach: 4-12, 6-14, 7-15, 9-17, 10-18, 11-19, 12-20, 13-21, 14-22, 16-24, 18-2, i 22-6 rano. W tym wspólnie z policjantami wystawili 102 patrole.W weekendy pełniono także 23 służby ochronne Urzędu Miasta i Gminy.

Monitoring miejski

Teren miasta w chwili obecnej monitorowany jest przez 22 kamery. Obraz z kamer jest nagrywany na dyski twarde, a obraz zdarzeń przechowuje się od 20 do 60 dni. Następnie podlega on zniszczeniu.

Stanowisko monitoringu miejskiego w 2014 roku przyjęło 90 telefonicznych interwencji. W większości dotyczyły one naruszenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa i porządku w komunikacji. Z własnej inicjatywy obsługujący monitoring zgłosili 157 zdarzeń, które wymagały podjęcia interwencji. Zdarzenia te dotyczyły między innymi naruszenia przepisów ruchu drogowego, spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, niewłaściwej opieki nad zwierzętami, handlu w miejscach zabronionych, czy niszczenia zieleni i mienia.

Na pytanie dotyczące tego, jak często mają miejsce awarie kamer monitoringu i w jakim czasie usterki są usuwane od zgłoszenia, od Sławomira Mikuli sekretarza Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie otrzymaliśmy następującą odpowiedź:
- kamery monitoringu miejskiego rejestrują obraz przez 24 godziny na dobę. Z uzyskanych ze Straży Miejskiej informacji wynika, iż w 2014 roku odnotowano 105 awarii polegających przede wszystkim na zaniku w krótkim okresie czasu obrazu. Usterki te co do zasady są usuwane przez firmę serwisową niezwłocznie.

Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że w sprawach, gdzie kluczowym dowodem byłoby nagranie monitoringu, ten akurat nie uległ awarii polegającej "na zaniku w krótkim okresie czasu obrazu".

Czym zajmuje się Straż Miejska?

W swojej codziennej pracy strażnicy najczęściej zajmują się wykroczeniami przeciwko porządkowi i spokoju publicznemu, obyczajowości publicznej i urządzeniom użytku publicznego. W tym zakresie Straż Miejska ujawniła 288 wykroczeń. Z tego 199 zakończyło się pouczeniami. 88 osób zostało ukaranych mandatem, a wobec jednej skierowano wniosek do Sądu Rejonowego o ukaranie.

Dużą aktywność Straży Miejskiej obserwuje się także w pieczy nad bezpieczeństwem i porządkiem w komunikacji miejskiej. W tym wypadku strażnicy miejscy ujawnili 457 wykroczeń, z czego 374 zakończono pouczeniami. Nałożono 80 mandatów i sporządzono 3 wnioski o ukaranie do Sądu. Sporządzono także 75 kart z punktami za wykroczenia drogowe.

Z kolei z tytułu egzekwowania przestrzegania zapisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, strażnicy ujawnili 88 wykroczeń, których 58 pouczono, a 30 osób zostawało ukaranych mandatami karnymi.

Inne działania

Straż miejska w 2014 roku brała aktywny udział w akcjach społecznych i działaniach profilaktycznych. W tym: zabezpieczanie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Ogólnopolskiej akcji liczenia osób bezdomnych, w zabezpieczeniu imprezy masowej "Dzień Chleba", w akcjach "Bezpieczne Ferie", "Bezpieczne wakacje", czy w akcji "Znicz". Na swoim koncie ma także debatę społeczną na temat oceny stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu i kilka szkoleń. Ciekawsze z nich swoim zakresem obejmowało tematykę zagrożeń związanych z chorobą ebola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie