Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja w Przytyku: ślub Jana Kochanowskiego z Dorotą Podlodowską

/Sok/
Jan Kochanowski i Dorota Podlodowska, wchodzą do kościoła w Przytyku, by wziąć ślub.
Jan Kochanowski i Dorota Podlodowska, wchodzą do kościoła w Przytyku, by wziąć ślub. Archiwum
"Kochanowski - przystanek wesele" - pod tym tytułem odbyło się historyczne widowisko w Przytyku, a temu wydarzeniu towarzyszył przegląd kapel weselnych.

Bryczką zaprzężoną w parę koni pojechali do ślubu - poeta Jan Kochanowski i jego narzeczona Dorota Podlodowska. W role historycznych postaci wcielili się uczniowie Publicznego Gimnazjum w Przytyku.

Młodej parze towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Przytyka, strażacy, wójt Dariusz Wołczyński, proboszcz ksiądz Sławomir Fundowicz i spora grupa mieszkańców gminy.
Niezwykła rekonstrukcja ślubu Jana Kochanowskiego z Dorotą Podlodowską odbyła się w niedzielę w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku. To nawiązanie do prawdziwej historii, jaka odbyła się w miasteczku przed 450 laty. W rekonstrukcję ślubu znanego poety z Czarnolasu Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej pochodzącej z Przytyka włączyło się wiele osób i instytucji: Urząd Gminy, parafia w Przytyku, Publiczne Gimnazjum. To właśnie gimnazjaliści, przebrani w renesansowe stroje, zebrali się najpierw w Zameczku i stąd wyruszyli na mszę.

Historyczne widowisko było tylko częścią wielu imprez, jakie się działy podczas majówki w Przytyku. Na stadionie przez cały dzień grały kapele ludowe. Jury nagrodziło artystów. I miejsce zajęła kapela Henryka Gwiazdy, II kapela Sylwestra Gajdy, a III miejsce Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Wolanianki.

Przypomnijmy, że Dorota Podlodowska herbu Janina z Przytyka urodziła się około 1550-1555 roku, a zmarła najprawdopodobniej na początku 1600 roku. Data ślubu jest sporna, w literaturze można spotkać lata: 1569 lub 1570, 1574, a nawet 1577. Dorota Podlodowska miała z Janem Kochanowskim siedmioro dzieci. Nie dotrwały do naszych czasów księgi parafialne, a nawet i sam kościół w Przytyku. Świątynia, najprawdopodobniej drewniana, dawno uległa zniszczeniu. Kościół stał najprawdopodobniej w tym samym miejscu, co obecna świątynia. W 1715 roku zapadła decyzja iż nadgryziony zębem czasu kościół należy wznieść na nowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie