Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barwny marsz godności osób z niepełnosprawnością intelektualną przeszedł ulicami Kielc [WIDEO]

Iza Bednarz [email protected]
W Kielcach po raz dwunasty odbył się marsz godności osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wzięło w nim udział kilaset osób - podopiecznych specjalnych ośrodków szkolno - wychowawczych i warsztatów terapii zajęciowej w Kielcach oraz delegaci stowarzyszenia z Tarnobrzega i Myślenic. Niepełnosprawnym towarzyszył biskup Marian Florczyk, przedstwiciele Urzędu Miasta w Kielcach, Urzędu Wojewódzkiego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, parlamentarzyści, Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie działa zespół "Uśmiech", w którym występują niepełnosprawni intelektualnie.

- Na ten dzień nasi podopieczni czekają zawsze z niecierpliwością. To jest ich święto, oni też mają prawo do godności - mówi Iwona Godek, prezes kieleckiego koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

- Bardzo się cieszę, że jest taki dzień, bo można pomóc innym, na przykład takim, co jeżdżą na wózkach. Można zbierać pieniądze i dać im na operację - powiedział nam Tomek Szyba z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 18 w Kielcach. - Ja lubię pomagać młodszym i niepełnosprawnym - wyjaśnił.

Jak szacuje Joanna Błońska, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego przy ulicy Chęcińskiej w Kielcach, w naszym regionie niepełnosprawnością intelektualną może być dotkniętych ponad 1000 osób. W ciągu ubiegłego roku z porad ośrodka wczesnej interwencji skorzystało blisko 600 dzieci.

- Ale wciąż wiele takich osób jest ukrywanych w domach, bo rodziny się ich wstydzą. Na szczęście to się zmienia - mówi. Dlatego stowarzyszenie prowadzi akcje edukacyjno-integracyjne, co roku organizuje marsze i nabór do ośrodka dla dzieci od przedszkola do 25 roku życia.

- Oferujemy naukę, terapię, rehabilitację. Są zajęcia specjalistyczne, hipoterapia. Pobyt jest bezpłatny, rodzice pokrywają tylko koszty wyżywienia - mówi Błońska. W tym roku w ośrodku jest 10 wolnych miejsc dla niepełnosprawnych z całego województwa. - Potrzebna jest integracja ze zdrowymi, ale i sami rodzice też potrzebują wymiany doświadczeń - dodaje Joanna Błońska.

Z ośrodkiem współpracują wolontariusze - studenci oraz byli podopieczni, którzy szukają swojej drogi życiowej. O pracę dla osób niepełnosprawnych intelektualnie jest bardzo trudno, ale mimo to około 20 osób pracuje w zakładach aktywizacji społecznej w Kielcach.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie