Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu piękny salon miejski zamiast obecnego obskurnego targowiska. Zobacz co do 2020 powstanie w naszych miastach i gminach

GOP
Samorządy zdecydowały, jak w najbliższych latach chciałyby wykorzystać unijne pieniądze. Pomysły są tyleż ciekawe, co kosztowne. Jeśli uda się je zrealizować, w wielu miejscowościach będzie ładniej i bardziej ekologicznie. Gminy liczą także na przyciągniecie inwestorów.

Zakończył się nabór fiszek, czyli kart projektowych składanych przez samorządy do urzędu marszałkowskiego, który odpowiada za podział unijnych pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Do władz województwa trafiło w sumie 275 projektów, opiewających łącznie na 2 miliardy złotych. Dla wszystkich funduszy nie wystarczy, bowiem kwota, którą Świętokrzyskie otrzymało na ten zakres działań stanowi zaledwie jedną trzecią potrzeb - około 600 milionów złotych.

Teraz trwa analiza zgodności projektów z wytycznymi Komisji Europejskiej. Do końca maja ma zapaść decyzja, które z nich mają szanse na dofinansowanie.

Po pierwsze: inwestycje

Sandomierz przygotował projekty o łącznej wartości prawie 90 milionów złotych.
Najdroższym zadaniem, za 22 miliony złotych, ma być budowa Centrum Sportu i Rekreacji przy ulicy Portowej z letnim basenem.

Wizerunek ma zmienić plac 3 Maja. Obskurne teraz targowisko ma się stać "salonem miejskim". Potrzeba na to 18,5 miliona złotych. Na podobną sumę oszacowane zostały koszty kompleksowego uzbrojenia terenów inwestycyjnych. Za pieniądze unijne samorząd chce wyremontować i rozbudować Miejską Bibliotekę Publiczną przy ulicy Parkowej. Koszt szacowany jest na 7,3 miliona złotych.

Modernizacja oddanej kilkanaście lat temu krytej pływalni to - zdaniem władz - konieczność. Według miejskich szacunków, będzie kosztować 6,1 miliona złotych. Odnowienia wymaga już również część atrakcji w parku Piszczele. Realizacja zadania pod hasłem: "odtworzenie strefy rekreacji i wypoczynku" ma kosztować 2,4 miliona złotych.

W planach jest także remont kamienicy przy ulicy Mariackiej 1, zajmowanej w ostatnich latach przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, z przeznaczeniem na Centrum Aktywności Obywatelskiej. Koszt to 4,9 miliona złotych.

Atrakcyjniejsze ma być Centrum Rekreacji przy Portowej (dawne kino Millenium). Mowa jest o remoncie samego obiektu, a także o utworzeniu parku osiedlowego i zagospodarowaniu terenu. Ma to kosztować 9,8 miliona złotych.

- Najważniejsze jest dla mnie przygotowanie terenów inwestycyjnych, a w następnej kolejności plac 3 Maja i rozbudowa biblioteki - mówi burmistrz Marek Bronkowski.
Udział własny miasta miałby wynieść łącznie 13, 5 miliona.

Ambitne gminy

Na drugim miejscu w powiecie pod względem liczby złożonych fiszek jest Koprzywnica. Władze wracają do planów rewitalizacji centrum miasta. W poprzedniej kadencji na inwestycję tę nie zgodzili się radni. Koszt szacowany jest na 13 milionów złotych.

Koprzywnica, podobnie jak Sandomierz, chce być atrakcyjniejsza dla inwestorów. Przygotowanie terenów inwestycyjnych ma kosztować 5 milionów. Pozostałe fiszki dotyczą budowy kanalizacji sanitarnej w kilku wioskach - koszt to ponad 30 milionów oraz rozbudowy oczyszczalni ścieków w Koprzywnicy - za 5,5 miliona.

Władze sąsiedniej gminy Łoniów planują budowę kanalizacji sanitarnej w Łoniowie i Łoniowie- Kolonii oraz budowę wodociągów. Wartość tych inwestycji to 8 milionów złotych. Kompleksowa rewitalizacja Łoniowa - II etap ma kosztować 4 miliony.

Klimontów postawił zdecydowanie na budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Plany dotyczą większości gminy i ujęte zostały w kilku fiszkach. Ich wartość waha się od 7,6 do 21 milionów złotych. Klimontów ma także wypięknieć - władze przymierzają się bowiem do rewitalizacji miejscowości. Szacują, że będzie to kosztować 4 miliony złotych. Podobną sumę ma pochłonąć przygotowanie terenów inwestycyjnych.

Rewitalizacja Samborca ma kosztować 4,5 miliona złotych. Ponadto władze gminy złożyły fiszkę dotyczącą rozbudowy systemu oczyszczania i zaopatrzenia w wodę. Opiewa ona na 3,5 miliona złotych.

Trzy fiszki przygotowały władze Obrazowa. Plany mają ciekawe. Pod hasłem “rewitalizacja" miejscowości kryje się budowa hali sportowej z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu - za 7,4 miliona złotych, budowa amfiteatru - za 1,6 miliona, a także budowa zbiorczej oczyszczalni ścieków wraz z siecią i przyłączami za 4,2 miliona.

Fiszek projektowych nie złożyły gminy: Dwikozy, Wilczyce i Zawichost.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie