Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe symbole Światowych Dni Młodzieży w Staszowie (zdjęcia)

Agnieszka Kuraś
Symbole Światowych Dni Młodzieży krzyż oraz ikona Matki Bożej zawitały do Staszowa
Symbole Światowych Dni Młodzieży krzyż oraz ikona Matki Bożej zawitały do Staszowa Agnieszka Kuraś
We wtorek, 28 kwietnia przyjechały do Staszowa Symbole Światowych Dni Młodzieży krzyż oraz ikona Matki Bożej. Peregrynacja miała miejsce na staszowskim rynku około godziny 18. Tutaj licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta.
Symbole Światowych Dni Młodzieży w Staszowie

Symbole Światowych Dni Młodzieży w Staszowie

Uroczysta procesja, droga krzyżowa i nocne czuwanie

W uroczystej procesji, symbole niesione przez młodzież, zostały wprowadzone do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, gdzie odprawiono mszę święto pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

Po niej, około godziny 20 na ulicach miasta odprawiono drogę krzyżową. Ostatnia stacja miała miejsce przed kościołem pod wezwaniem świętego Bartłomieja. Tam odbyło się całonocne czuwanie. Następnego dnia symbole przekazano do parafii świętej Barbary.

Niezwykłość ikon

Po naszej diecezji symbole rozpoczęły pielgrzymowanie w niedzielę, 19 kwietnia od Świętego Krzyża, a pożegnaliśmy je 2 maja w Sandomierzu.

Symbole Światowych Dni Młodzieży to krzyż oraz ikona Matki Bożej. Od kilkudziesięciu lat wędrują po całym świecie, odwiedzając kraje, które przygotowują światowe spotkanie Młodych. O ich niezwykłości świadczy fakt, że są świadkami niezwykłego przeżywania wiary, jakie stało się udziałem milionów osób biorących udział w Światowych Dniach Młodzieży. Towarzyszyły im kiedy doświadczali Bożego miłosierdzia, odkrywali sens swojego życia, umacniali wiarę.

Skąd wzięły się symbole Światowych Dni Młodzieży?

Po zakończeniu Jubileuszowego Roku Odkupienia 1983/1984, święty Jan Paweł II przekazał młodym krzyż umieszczony z tej okazji w Bazylice Świętego Piotra. Właśnie wokół krzyża Roku Jubileuszowego narodziła się i rozwinęła inicjatywa Światowych Dni Młodzieży. Papież podkreślił, że krzyż jest znakiem miłości Jezusa. Ten krzyż niesie ze sobą modlitwy i postanowienia wielu ludzi, którzy dostrzegli w nim prosty i święty znak zwycięstwa. Z woli Ojca św., w 2003 r. do krzyża został dołączony drugi symbol - ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, czyli Ocalenie Ludu Rzymskiego. Tradycja głosi, że w 590 roku papież św. Grzegorz Wielki podczas epidemii dżumy niósł tę Ikonę ulicami Rzymu i wyprosił u Boga ocalenie miasta. Krzyż oraz ikona stanowią niezwykłą całość, ponieważ Maryja nigdy nie przysłania Sobą Jezusa. Stojąc u stóp krzyża, wskazuje na Syna i pomaga nam wejść z Nim w bardziej szczery i osobisty kontakt.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STASZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie