Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bronisław Komorowski i Ewa Kopacz w Radomiu (wideo, zdjęcia)

Janusz Petz
Łukasz Wójcik
- Daliśmy radę w czerwcu 1976 roku, damy radę 10 maja 2015 roku - mówił Bronisław Komorowski do działaczy i sympatyków Platformy Obywatelskiej na spotkaniu w Mazowieckim Muzeum Sztuki Elektrownia w Radomiu. Prezydent w towarzystwie premier Ewy Kopacz oraz kilku ministrów zwiedzał też Fabrykę Broni.
Bronisław Komorowski i Ewa Kopacz w Radomiu

Bronisław Komorowski i Ewa Kopacz w Radomiu

- Radom to bardzo ważne miasto. Miasto, które się zmienia. Zmienia się dzięki decyzjom, które podjęliśmy wspólnie. Nie wyobrażałam sobie, aby w tej kampanii wyborczej nie odwiedzić tego miasta - mówiła Ewa Kopacz witając w "Elektrowni" prezydenta Bronisława Komorowskiego. Owacjami przyjęto słowa Ewy Kopacz, że "chyba nie ma takiego drugiego miejsca na Mazowszu, które by tak bardzo kochało naszego prezydenta".

- Czy chcemy Polski, w której prawdę zagłusza się krzykami i gwizdami. Ja Ewa Kopacz wybieram Polskę spokoju i bezpieczeństwa - mówiła Ewa Kopacz, odnosząc się do pikiety, którą przy ulicy na wysokości Elektrowni zorganizowali młodzi działacze partii Korwin. Podczas przejazdu premier i prezydenta skandowali: "Bronek, WSI i policja to jedna koalicja". Nie dopuszczono ich w pobliże budynku Elektrowni, a do środka mogły wejść tylko osoby z zaproszeniami.

- Dziś decyzjom podejmowanym niegdyś przez Bronisława Komorowskiego, które mają służyć unowocześnianiu polskiej armii, podwójnie zyskuje Radom. Tu mieści się Polska Grupa Zbrojeniowa. Beneficjentem umów zbrojeniowych z rządem Stanów Zjednoczonych dotyczących systemów obrony powietrznej, jak i negocjowanej ostatnio umowy na zakup śmigłowców będzie właśnie Radom i Polska Grupa Zbrojeniowa - mówiła premier.

- Dziękuję serdecznie za możliwość bycia tu w Radomiu, miejscu dla mnie szczególnie ważnym. Od Radomia zaczęła się moja działalność polityczna. Podczas kontaktów z radomskimi robotnikami nabierałem przekonania, że nie może być żadnej zgody na zło. To było źródło mojej energii i edukacji podczas całej mojej służby publicznej - mówił Bronisław Komorowski. Dodał, że Radom sam w sobie jest przykładem na to, że sprawy ważne z punktu bezpieczeństwa państwa jako całości przenoszą się na szanse rozwojowe poszczególnych miast i regionów.

Na zakończenie spotkania w Elektrowni był czas na kuluarowe rozmowy prezydenta z jego sympatykami. Wcześniej Bronisław Komorowski w towarzystwie Ewy Kopacz oraz między innymi wicepremiera obrony narodowej Tomasza Siemoniaka i ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego zwiedzali Fabrykę Broni. Podczas zamkniętej części spotkania goście rozmawiali z kierownictwem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Fabryki Broni i generalicją.

- Bezpieczeństwo to priorytet mojego rządu, który opiera się na dwóch filarach. Pierwszy filar to uczestnictwo Polski w strukturach NATO, drugi to nowoczesna armia uzbrojona w nowoczesny sprzęt. Abyśmy mieli nowoczesny sprzęt musimy mieć takie ośrodki jak Radom - mówiła Ewa Kopacz.

Dodała, że budowa nowej siedziby Fabryki Broni w Radomiu to skutek decyzji podejmowanych jeszcze w czasach, gdy ministrem obrony narodowej był Bronisław Komorowski. - Dzisiaj niech ci, którzy mówią, że w Polsce się nic nie zmieniło, niech zobaczą stary i nowy budynek Fabryki Broni. Premier Ewa Kopacz zdradziła, że do 11 spółek skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej z siedzibą w Radomiu trafi niedługo wiele miliardów złotych z tytułu negocjowanych właśnie umów zbrojeniowych.

- Zgoda na szczytach władz państwa polskiego owocuje dobrymi decyzjami i przyśpieszeniu wielu decyzji ważnych z punktu bezpieczeństwa państwa - powiedział Bronisław Komorowski. Stwierdził, że proces konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego pod skrzydłami radomskiej spółki Polska Grupa Zbrojeniowa jest rzeczą niezwykle ważną, zwłaszcza w obliczu konsolidacji przemysłu europejskiego. - Powstają potężne koncerny, w których trzeba szukać, poprzez zacieśnienie współpracy i koordynacji szansy dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Temu mogą służyć, a przynajmniej pomóc bardzo duże kontrakty, które Polska będzie zawierała z myślą o modernizacji naszych sił zbrojnych z zachodnimi koncernami - mówił prezydent Komorowski. Wyjaśnił, że chodzi nie tylko o pieniądze, które popłyną do naszej gospodarki, ale też o dopływ nowoczesnych technologi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie