Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z tarnobrzeskiego "Rolnika" poznawali w praktyce zawód spedytora w porcie

Grzegorz Lipiec [email protected]
Młodzi spedytorzy z tarnobrzeskiego "Rolnika" na edukacyjnej wycieczce do Gdańska, gdzie także uczyli się o swoim zawodzie.
Młodzi spedytorzy z tarnobrzeskiego "Rolnika" na edukacyjnej wycieczce do Gdańska, gdzie także uczyli się o swoim zawodzie. ARCHIWUM
Grupa uczniów z tarnobrzeskiego "Rolnika" wybrała się na wycieczkę połączoną z praktyczną nauką zawodu spedytora oraz logistyka.

Przyszli technicy logistycy i spedytorzy, uczący się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Tarnobrzegu przebywali wraz z opiekunami w Gdańsku. W wycieczce wzięło udział 45 uczennic i uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich technikum spedycji i logistyki.

Celem wycieczki było zapoznanie się z funkcjonowaniem morskich terminali przeładunkowych oraz dużych centrów logistycznych. Wyprawa zaczyna się od zwiedzania najbardziej wysuniętego na wschód terminalu kontenerowego DTC. Gdańsk. DCT jest największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalem kontenerowym oraz jedynym terminalem głębokowodnym w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Dalekiego Wschodu. Terminal DCT, zlokalizowany jest w samym sercu Morza Bałtyckiego - w Porcie Gdańskim.

- Tam młodzież miała okazję zapoznać się ze specyfiką pracy terminalu, zobaczyć specjalistyczną infrastrukturę oraz sprzęt służący do załadunków i rozładunków towarów przewożonych statkami w różnego rodzaju kontenerach - wylicza Marek Szczytyński, dyrektor tarnobrzeskiego "Rolnika".

Zwiedzając ogromne Centrum Logistyczne 7R Solution w Gdańsku-Kowalach uczniowie "Rolnika" w niezwykle interesujący sposób zostają zapoznani z pracą tego typu centrum.
Wycieczka była jednym z kilku punktów praktycznego poznania zawodu spedytora oraz logistyka.

- Spedytorzy" z naszej szkoły spotkają się choćby z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego z Rzeszowa. Mogli obserwować inspektorów w trakcie pracy - kontroli drogowej - przy krajowej "dziewiątce" w okolicach mostu nagnajowskiego - mówi Marek Szczytyński.

Młodzież obserwowała jak przebiega praca Inspekcji Transportu Drogowego, jakie dokumenty musi posiadać każdy prowadzący pojazdem bez względu na jego masę, jak również jakie sankcje może nałożyć inspektor podczas rutynowej kontroli. Inspektorzy przestrzegali przed brawurową jazdą, wyprzedzaniem na trzeciego, nie przestrzeganiem czasu pracy za kierownicą oraz jazdy na "podwójnym" gazie i pod wpływem środków odurzających. To nie koniec ciekawych wycieczek. W tym roku młodzież mogła zapoznać się również z pracą lotniska w Rzeszowie-Jasionce. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z dokumentacją dotyczącą kursów lotniczych oraz procedurą odprawy celnej. Obserwowali funkcjonowanie obsługi lotniska oraz infrastrukturę portu lotniczego.

W przyszłym roku szkolnym w "Rolniku" pojawi się możliwość nauki na nowym kierunku. - Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku szkolnego nasza szkoła zaoferuje absolwentom gimnazjów nowy kierunek kształcenia - technik eksploatacji portów i terminali. Nauka w szkole trwać będzie cztery lata. Po ukończeniu nauki uczniowie mogą przystąpić do matury i egzaminu zawodowego - komentuje dyrektor szkoły.

- Technik eksploatacji portów i terminali jest specjalistą z zakresu obsługi podróżnych w portach i terminalach, w tym obsługi bagażowej, a także organizacji i prowadzenia prac związanych z przeładunkiem oraz magazynowaniem towarów i ładunków w portach i terminalach. Absolwent potrafi obsługiwać środki transportu w portach morskich i rzecznych, terminalach samochodowych, kolejowych i lotniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie