Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy z powiatu jędrzejowskiego sięgają po unijne pieniądze. Zobacz na co chcą je wydać

Izabela Mortas [email protected]
Zakończył się nabór fiszek, czyli kart projektowych składanych przez samorządy do Urzędu Marszałkowskiego, który odpowiada za podział unijnych pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Tyle chcą z Unii

Tyle chcą z Unii

Prezentujemy, o ile pieniędzy unijnych starają się gminy z powiatu jędrzejowskiego i na ile projektów potrzebują:
1. Sędziszów potrzebuje najwięcej - około 22,5 miliona złotych na dwa projekty;
2. Oksa stara się o pozyskanie około 19 milionów na dwa projekty;
3. Jędrzejów potrzebuje około 14 milionów złotych na dwa projekty;
4. Słupia Jędrzejowska chce pozyskać około 8 milionów złotych na trzy projekty;
5. Wodzisław potrzebuje nieco ponad 6 milionów złotych na trzy projekty;
6. Sobków stara się o prawie 6 milionów złotych na trzy projekty;
7. Kwota, jaka zadowoliłaby Małogoszcz to pięć milionów złotych. Pieniądzy potrzeba na dwa projekty;
8.Nagłowice chcą 742 tysiące na realizację jednego projektu.
A Łączna kwota, jaką województwo otrzymało na zakres tych działań to około 600 milionów złotych.
To jednak niejedyne pieniądze z Unii. Nasze województwo na lata 2014-2020 ma do wykorzystania łącznie 5,6 miliarda złotych. Budżet jest rozdysponowany na działania należące do różnych obszarów.
82
Miliony złotych - tyle łącznie chcą pozyskać z Unii Europejskiej gminy z powiatu jędrzejowskiego

Do władz województwa trafiło 257 projektów obejmujących działania z trzech zakresów: tworzenia nowych terenów inwestycyjnych, gospodarki wodno-ściekowej oraz rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich. Samorządy chciałyby pozyskać z funduszy unijnych prawie dwa miliardy złotych. Na pewno pieniędzy na wszystko nie wystarczy, bo kwota, którą otrzymało nasze województwo na ten zakres działań, stanowi jedną trzecią tych potrzeb - około 600 milionów złotych. Sam powiat jędrzejowski chciałby pozyskać ponad 80 milionów złotych na zrealizowanie 18 projektów.

Najwięcej Sędziszów i Oksa

"Najbogatsze" plany w powiecie jędrzejowskim ma gmina Sędziszów, która z Unii chciałaby otrzymać dofinansowanie w wysokości ponad 22,5 miliona złotych. Najwięcej pieniędzy pochłonąć miałby drugi etap budowy kanalizacji sanitarnej w Sędziszowie (ponad 12 milionów z Unii), resztę - rewitalizacja zdegradowanych terenów miasta, czyli tych, które przejęto od kolei. W planach jest zmodernizowanie centrum kultury, placu wokół poczty, gdzie powstałby skwer miejski, stworzenie placów rekreacyjnych na osiedlu Sady oraz odnowienie rynku.

Apetyt na tylko trzy miliony mniej niż Sędziszów ma gmina Oksa, która podobnie stawia także na rewitalizację i skanalizowanie gminy. W ramach tych ostatnich działań powstałaby oczyszczalnia ścieków, zmodernizowano by też sieć wodociągową w Oksie. Rewitalizacja polegałaby natomiast na zagospodarowaniu pod kątem rekreacyjno-sportowym stawu Brodek.

Jędrzejów stawia na zabytki

11 z 14 milionów, które marzą się Jędrzejowi, przeznaczono by na przywrócenie historycznego charakteru XIII-wiecznego zabytkowego rynku. Dotychczas był to teren drogi krajowej, ale po jego przejęciu miasto wzorem innych samorządów chce to miejsce znacznie upiększyć - wymienić płytę, wykonać infrastrukturę podziemną, wprowadzić zieleń, odnowić istniejący obok dom handlowy, który obecnie nie jest w najlepszym stanie oraz zmienić organizację ruchu na rynku, tak by był on w tym miejscu mniejszy. Miasto myśli także o rozwoju przedsiębiorczości. Chce przystosować pod inwestycje tereny znajdujące się w południowej części Jędrzejowa, obok istniejących hal zakładowych.

Kanalizacje, parkingi, osiedla

O kwoty w granicach 5-8 milionów starają się gminy Słupia, Wodzisław, Sobków i Małogoszcz. Pierwsza z tych gmin chce wybudować sieć kanalizacyjną i wodociągową w Wielkopolu i Słupi oraz uczynić wieś atrakcyjną turystycznie poprzez wybudowanie parkingu w centrum, odnowienie kościoła, wybudowanie szaletów publicznych czy chodnika wokół stawu.

W Wodzisławiu plany są interesujące. Fundusze unijne potrzebne są na gospodarkę wodno-ściekową, utworzenie kompleksowych terenów inwestycyjnych przy ulicy Zakładowej pod zabudowę produkcyjną i magazynową oraz na dalszy etap rewitalizacji rynku. Władze mają tu na myśli między innymi powstanie centrum kultury, którego do tej pory nie było, przebudowanie ulic Ariańskiej i Sportowej, budowę fontanny.

Gminy Sobków i Małogoszcz potrzebują pieniędzy na kanalizacje i wodociągi. Ta ostatnia gmina chce także zagospodarować osiedle, które zamieszkuje około 50 procent małogoszczan. Powstanie tu między innymi parking na 72 miejsca postojowe, miniboisko do piłki nożnej, tor rowerowy dla dzieci, siłownia zewnętrzna, będzie też można naładować telefony czy tablety za pomocą bezpłatnych zielonych ładowarek i korzystać bez ograniczeń z wi-fi.

Mniej niż milion złotych potrzebują Nagłowice na drugi etap rewitacji miejscowości. Obejmie on w dużej mierze park Mikołaja Reja, remont budynku ośrodka pomocy społecznej, ulicy Hutniczej, terenów wokół szkoły czy urzędu gminy.

O pieniądze na żadne z wymienionych działań nie ubiega się gmina Imielno.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie