Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowej Dębie przebudują trzy drogi. Powstaną parkingi

Klaudia Tajs [email protected]
Przy ulicy Słowackiego, gdzie znajduje się komisariat Policji  miasto przebuduje także pobocze, na którym powstanie parking.
Przy ulicy Słowackiego, gdzie znajduje się komisariat Policji miasto przebuduje także pobocze, na którym powstanie parking. Klaudia Tajs
Rusza przebudowa trzech ulic w centrum miasta w ramach "schetynówek". To ulica Jasna, Słowackiego i Zacisze. Prace potrwają trzy miesiące.

Miasto wyłoniło już wykonawcę, który wczoraj odebrał teren pod realizowane prace. Łączna kwota na realizację zadań przekroczyła 600 tysięcy złotych. Podstawowe zadanie, które zostanie dofinansowane z budżetu wojewody to remont nawierzchni trzech ulic, na które miasto przeznaczyło 507 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie wyniesie 253 tysiące złotych.

- Nie będą dofinansowane te elementy, które są poza pasem drogowym, a które realizować należy - tłumaczy Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby. - To parkingi. Jeden z nich znajduje się wzdłuż ulicy Jasnej, która sąsiaduje z hotelem i dworcem PKS.

Kolejne parkingi powstaną przy ulicy Słowackiego, gdzie znajduje się budynek komisariatu policji. Miasto porozumiało się z policją i otrzymało prawo do dysponowania terenem, który w części należy do gminy, w części do policji. Ponadto nowodębski samorząd wykona fragment parkingu naprzeciwko Spółdzielni Inwalidów.

- Myślę, że po trzech miesiącach ta część miasta znowu zyska ład i funkcjonalność, bo te drogi są podniszczone - dodał burmistrz Ordon. - Prace potrwają do końca wakacji.

Centrum Nowej Dęby, to nie jedyny obszar na terenie miasta, gdzie w najbliższym czasie poprawiona zostanie nawierzchnia dróg i infrastruktura okołodrogowa. W przygotowaniu jest dokumentacja na remont dróg na terenie Tarnobrzeskiej Strefie Ekonomiczniej, podstrefa Nowa Dęba przy ulicy Szypowskiego. Miasto spotkało się już z przedsiębiorcami i przedstawiło im plany projektowe.

- Chcemy tak zagospodarować te tereny, aby była tam możliwość parkowania, postawienia rowerów oraz miejsca postojowe dla tirów - dodał burmistrz Ordon. - Większość z nich jest zainteresowana, aby wydzielić ze swoich gruntów miejsca postojowe.

Samorząd planuje wystąpić z wnioskiem do Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizacje terenów poprzemysłowych. Władze gminy mają nadzieję, że uda im się pozyskać pieniądze w ramach programu dedykowanego Tarnobrzeskiemu Obszarowi Funkcjonalnemu. Informacje o wysokości ewentualnie przyznanych dotacji będą znane w grudniu.

W kolejce na remont czeka także ulica Szeroka w sołectwie Cygany, której znaczny odcinek został już odremontowany. Mieszkańcy z niecierpliwością pytają o dokończenie prac na ostatnim odcinku drogi.

Burmistrz Ordon przypomina, że mieszkańcy Cyganów określili pewien schemat realizacji zadania.

- Dokończenie ulicy Szerokiej znajduje się na końcu tej listy, czyli liczę, że będzie to na koniec kadencji - nie kryje burmistrz. - Problem jest tej natury, że Cygany są bardzo rozwleczone. Dziś robimy drogę o długości 400 metrów, przy której stoją trzy domy, a 200 metrów dalej, stoją kolejne trzy zabudowania. Musimy w Cyganach racjonalizować wydatki, podczas gdy w innych miejscowościach, przy drodze o długości 300 metrów mamy kilkanaście domów. Jednak staramy się prowadzić prace remontowe wszędzie.

Harmonogram prac drogowych został już przygotowany w opraciu o zasady wprowadzone przed ośmiu laty. To sami mieszkańcy na wiejskich lub osiedlowych spotkaniach ustalają priorytery drogowych inwestycji.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie