Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogoria, Łubnice, Oleśnica i Szydłów - będą wielkie zmiany za unijne pieniądze. Zobacz plany

Agnieszka Kuraś
Rewitalizacja rynków, parków, park technologiczno - przemysłowy, inkubator przedsiębiorczości, nowe kąpielisko, zbrojenie terenów inwestycyjnych - do 2020 powiat staszowski diametralnie się zmieni.

Pod warunkiem, że samorządom uda się na to pozyskać fundusze. Termin składania fiszek, czyli kart projektowych składanych przez samorządy do Urzędu Marszałkowskiego, który odpowiada za podział unijnych pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, dobiegł końca.

Gmina Połaniec złożyła 4 fiszki projektowe do Urzędu Marszałkowskiego. Najkosztowniejsza inwestycja opiewa na kwotę 33 milionów złotych. Tyle potrzeba by wybudować w gminie Połaniec Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji. Dofinansowanie musiałoby wynieść aż 28 milionów złotych. Druga z kosztownych inwestycji ma wartość 30 milionów złotych. Pieniądze zostałyby przeznaczone na rozbudowę stref inwestycyjnych wraz z pozyskaniem terenów w gminie Połaniec. Pomysł jest bardzo kosztowny i potrzebny, ale czy zasadny w tej gminie? Dotychczas powstałe tereny inwestycyjne w Połańcu nie przyciągnęły inwestorów, choć planowały władze miasta i mocno się tym chwaliły. Efektów na razie nie ma choć wydano na ten cel już duże pieniądze.

Pozostałe dwa projekty dotyczą: rozbudowy i modernizacji kanalizacji sanitarnej i wodociągu, a także kompleksowej rewitalizacji zdegradowanych obszarów Połańca. W zakresie tego projektu mieściłaby się przebudowa dróg i miejskiego monitoringu, budowa miejsca do kąpieli oraz modernizacja budynków o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, turystycznym i społecznym. Połaniec chce pozyskać na ten cel 12 milionów złotych dofinansowania.

Cztery gminy w powiecie staszowskim postawiły na rewitalizację swoich rynków lub centrów miejscowości. Gmina Oleśnica chce na ten cel pozyskać 4,25 miliona złotych dofinansowania, gmina Łubnice - 6,8 miliona złotych, gmina Szydłów - 8,5 miliona złotych, a gmina Bogoria 10,2 miliona złotych. Dofinansowanie stanowi 85 procent całkowitej wartości projektu w każdej z wymienionych gmin. Chcą one także pozyskać pieniądze na budowę kanalizacji, czy przydomowych oczyszczalni ścieków. Gmina Łubnice potrzebuje na budowę kanalizacji ponad 25 milionów dofinansowania, gmina Oleśnica prawie 13 milionów złotych, a gmina Bogoria 6,8 miliona złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie