Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szparagi na krótko zagoszczą na stole. Sezon na te pyszne warzywa trwa tylko kilka tygodni.

/esw/
Szparagi świetnie smakują same, gotowane w wodzie lub na parze.
Szparagi świetnie smakują same, gotowane w wodzie lub na parze. Fot. john/cc/flickr.com
Są skarbnicą witamin i składników mineralnych. Zapobiegają powstawaniu nowotworów, odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu, wspomagają kobiety karmiące piersią i odchudzają, ponieważ w 100 g zawierają tylko 18 kcal. Szparagi są też jednym z najskuteczniejszych afrodyzjaków.

Szparagi białe, zielone i fioletowe są pędami tego samego gatunku, a ich odmienna barwa wynika z różnego sposobu uprawy.

Zielone szparagi są z reguły dość cienkie, mają ostry, wyrazisty smak. Przeważają w większości amerykańskich upraw. Białe szparagi, najpopularniejsze w Europie, różnią się od zielonych brakiem dostępu do światła, co uniemożliwia powstanie chlorofilu. Są nieco łagodniejsze i bardziej delikatne niż szparagi zielone. Fioletowe szparagi są najczęściej spotykane w Anglii i we Włoszech, mają bardzo grube łodygi o purpurowo-fioletowej barwie. Dzikie szparagi rosną tylko w niektórych częściach Europy. Mało kto w dzisiejszych czasach zajmuje się ich szukaniem. Mają bardzo cienkie pędy i znacznie różnią się od szparagów, które widzimy w sklepach.

Mimo niskiej kaloryczności i zawartości 95 procent wody, szparagi są skarbnicą witamin i składników mineralnych, takich jak na przykład kwas foliowy, który spowalnia proces starzenia i pomaga w regeneracji uszkodzonych komórek, wspomaga i pracę układu krążenia i jest niezbędny kobietom planującym ciążę. Zawierają witaminy C i E oraz beta-karoten, poprawiające kondycję skóry, włosów i paznokci, a także wapń, fosfor, potas. Szparagi zawierają też błonnik, który poprawia perystaltykę jelit.

Szparagi najlepiej smakują gotowane w wodzie lub na parze, podane bez dodatków - są wtedy chrupiące i soczyste. Dobrze smakują posypane bułką tartą zrumienioną na maśle. Szparagi warto także polać odrobiną oliwy z oliwek lub skropić sokiem z cytryny. W takiej postaci są najskuteczniejszym afrodyzjakiem.
Szparagi zawierają puryny, które mogą powodować gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie, w związku z tym nie powinny ich spożywać osoby cierpiące na dnę moczanową i kamienie nerkowe. U osób z nieregularną perystaltyką jelit szparagi mogą powodować wzdęcia.

Jak wybierać szparagi?

Świeżość można sprawdzić pocierając dwa warzywa o siebie. Jeśli wydają skrzypiący odgłos - oznacza, że są świeże. Główki warzyw powinny być zamknięte, a łodyga sprężysta i bez problemu dająca się złamać. Ponadto, po przełamaniu, ze świeżego szparaga wypływa sok.

Jedzenie królów

Szparagi to wieloletnia roślina pochodząca ze wschodniej części Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. Znali je już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy.

W północnych Włoszech doceniono je w okresie renesansu za niepowtarzalny smak, konsystencję i właściwości lecznicze. W XVI wieku zyskały popularność we Francji i Anglii. Stamtąd, przewiezione zostały do Ameryki. Warzywa te nazywano jedzeniem królów, ponieważ stały się przysmakiem króla Francji Ludwika XIV.

POLUB NAS na facebook.com/jedzenieizabawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie