Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje za unijne pieniądze w powiecie pińczowskim. Miasto Pińczów chce przebudować Bednarską

Bartłomiej Bitner [email protected]
Alicja Mazurek
Jedną z inwestycji, jaką miasto i gmina Pińczów chciałyby przeprowadzić przy unijnym wsparciu, jest przebudowa ulicy Bednarskiej.

Przedstawiamy plany pińczowskich samorządów. Zaproponowały, jakie inwestycje chciałyby zrobić w oparciu o kasę z Unii.

Zakończył się pierwszy nabór fiszek, czyli wniosków projektowych dotyczących zadań inwestycyjnych, jakie samorządy mają zamiar wykonać przy wsparciu pieniędzy z Brukseli. Z jakimi pomysłami wyszły gminy z naszego powiatu?

Fiszki można było składać w dniach 13-29 kwietnia do Urzędu Marszałkowskiego (odpowiada za podział unijnych pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020). Obejmowały one trzy zakresy zadań: tworzenia nowych terenów inwestycyjnych, gospodarki wodno-ściekowej oraz rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich. We wnioskach znalazły się propozycje inwestycji, jakie dana gmina chciałaby przeprowadzić korzystając z dotacji z Unii Europejskiej. Nie są więc one pewne, bo każda propozycja będzie dopiero analizowana pod kątem udzielenia pieniężnego wsparcia.

Gmina Pińczów zaproponowała inwestycje w każdym z trzech zakresów. Kanalizację sanitarną chce w oparciu o kasę z Unii wybudować w miejscowościach Wola Zagojska Górna, Wola Zagojska Dolna, Leszcze, Krzyżanowice Dole, Krzyżanowice Średnie, Gacki, a także na osiedlu Gacki. - Pod hasłem rewitalizacja śródmieścia Pińczowa w naszym przypadku kryją się propozycje między innymi przebudowy Rynku Mirowskiego, ulic Bednarskiej, Mirowskiej, Górnej i Nowy Świat, zagospodarowania placu przed Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury oraz modernizacja budynku stacyjnego kolejki wąskotorowej. Jeśli zaś chodzi o tworzenie nowych terenów inwestycyjnych, to mamy zamiar uzbroić, czyli wybudować kanalizację sanitarną, deszczową i wodociągową, a także oświetlenie w rejonie tego odcinka ulicy Przemysłowej, który w tym roku powstanie. Wartość zaproponowanych przez nas inwestycji to 27 milionów złotych, a ich unijne dofinansowanie to około 22 milionów złotych - mówi Piotr Winiarski, naczelnik wydziału inwestycji w Urzędzie Miejskim w Pińczowie.

W gminie Działoszyce również chcą przy unijnym wsparciu rozbudowywać kanalizację. Jak wynika z analizy złożonej przez ten samorząd fiszki, sieć kanalizacyjna miałaby powstać w miejscowościach Działoszyce, Dziekanowice, Szczotkowice, Pierocice, Jakubowice, Chmielów, Niewiatrowice, Januszowice, Kwaszyn, Kujawki, Dzierążnia, Ksawerów, Opatkowice, Iżykowice, Biedrzykowice i Sancygniów. Gmina ta chce też odnowić centrum Działoszyc, a ściślej ulice Pińczowską, Kościuszki, Krakowską, Pocztową, Ogrodową oraz Piłsudskiego, a także wybudować targowisko miejskie. To nie wszystko bo rewitalizacja wiązałaby się również z przebudową i rozbudową przedszkola przy ulicy Krakowskiej na potrzeby Gminnego Centrum Kultury z możliwością urządzenia muzeum regionalnego i izby tradycji lokalnych. Władze Działoszyc chcą też przy pomocy pieniędzy z Brukseli przygotować działkę w Dziekanowicach pod utworzenie terenu inwestycyjnego. Unijna dotacja na zaproponowane inwestycje wyniosłaby tutaj 23,8 miliona złotych.

A co w gminie Kije? - W fiszce zaproponowaliśmy takie inwestycje jak między innymi przebudowa kilku bocznych dróg czy remont budynków użyteczności publicznej łącznie z halą sportową oraz budowę dwóch parkingów. Wszystko to w miejscowości Kije. Do tego dochodzi zamiar dokończenia budowy kanalizacji na obszarze naszej gminy plus uzbrojenie terenów pod działalność przemysłową w Kijach oraz Górkach - wyjaśnia Tomasz Szarawara, kierownik Referatu Gospodarki, Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Kije. Wartość ewentualnej dotacji - 22,9 miliona złotych.

W przypadku gminy Michałów na razie (bo jeszcze będą okazje do nadsyłania kolejnych fiszek z zadaniami z innych zakresów) padła propozycja zrealizowania inwestycji przy unijnym wsparciu polegającej na rewitalizacji centrum miejscowości Góry. W skład tego zadania wchodziłyby między innymi zagospodarowanie terenów i odpowiednie oświetlenie wokół budynków świetlicy, Ochotniczej Straży Pożarnej, biblioteki i kościoła, a także wokół stawu, montaż instalacji fotowoltaicznej na budynkach wspomnianych instytucji, a także budowa ścieżek pieszej i rowerowej. Gdyby na to przyznano dofinansowanie, wyniosłoby ono milion 275 tysięcy złotych.

Tylko gmina Złota z powiatu pińczowskiego nie złożyła fiszki w dniach 13-29 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie