Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak z Huty Stalowa Wola jest dobry. Weźmie go wojsko

Zdzisław Surowaniec
Samobieżna haubica rak na podwoziu kołowym jest już po badaniach poligonowych,z których wyszła zwycięsko. Teraz jest szansa na produkcję seryjną dla Wojska Polskiego i eksport.
Samobieżna haubica rak na podwoziu kołowym jest już po badaniach poligonowych,z których wyszła zwycięsko. Teraz jest szansa na produkcję seryjną dla Wojska Polskiego i eksport. Zdzisław Surowaniec
- Myślę, że jest to powód do dumy i ogromnej radości. Oto polska firma przemysłowa, Huta Stalowa Wola, wychodząc naprzeciw potrzebom polskiego wojska i dostrzegając przyszłe potrzeby pola walki, samodzielnie wymyśliła, opracowała dokumentację, wytworzyła, przebadała, i przekazała wojsku do badań zestaw moździerzy samobieżnych rak 120 milimetrów na podwoziach kołowym i gąsienicowym. I właśnie w ostatnich dniach zakończyły się badania wojskowe tego sprzętu, z wynikiem oczywiście pozytywnym - taki entuzjastyczny komunikat przesłał pełnomocnik zarządu huty Bartosz Kopyto.

We wtorek do Huty Stalowa Wola przybywa sekretarz stanu ministerstwa skarbu państwa profesor Zdzisław Gawlik i szef Inspektoratu Uzbrojenia generał Sławomir Szczepaniak. Przy powstającej najnowocześniej w Europie lufowni, zapowiedziana jest konferencja prasowa przy udziale gospodarzy konferencji - prezesa Huty Stalowa Wola Antoniego Rusinka i prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciecha Dąbrowskiego.

W pełni automatyczny moździerz rak o broń, jakiej nikt inny na świecie nie produkuje. W wozie są minimalnie dwie osoby - kierowca i dowódca. Rak strzela ogniem bezpośrednim na wprost oraz od kątów minus siedem stopni do osiemdziesięciu stopni z podniesionym działem. - Jest wyjątkowy, bo to jest pierwszy system wieżowy całkowicie zamknięty, czyli cała załoga jest chroniona w całym etapie zadania bojowego. Dotychczas moździerze 120 mm były działami odkrytymi, gdzie załoga nie była chroniona pancerzem - tłumaczy prezes Rusinek.

- Druga sprawa to automatyczne podawanie amunicji z magazynu, nadzorowane przez komputer. Komputer pokładowy określa współrzędne celu. Jeżeli załoga raka z jakiegoś źródła otrzyma informacje i współrzędne celu, wszystkie elementy działania bojowego rak sam może wypracować. Może użyć każdy rodzaj amunicji, od wschodniego do zachodniego systemu - usłyszeliśmy od prezesa. Dostarczony wojsku egzemplarz przechodzi badania kwalifikacyjne, zakończą się najpóźniej do maja przyszłego roku, aby szybko rozpocząć produkcję seryjną. - Wojsko chce pilnie wprowadzić ten wyrób na wyposażenie - zapewnił prezes. A produkcja seryjna to strumień pieniędzy, który płynie od wojska, na czym zyskuje kondycja spółki. A to oznacza pewną prace dla blisko ośmiuset tysięcy zatrudnionych tu ludzi.

Na produkcji raka skorzysta Zakłady Metalowe Dezamet w Nowej Dębie, jako producent amunicji. Jednak do raka potrzeba jest amunicja nowszej generacji, która pozwoli strzelać na odległość nie ośmiu, ale piętnastu kilometrów. Ważny jest więc rozwój amunicji, odpowiedni kształt, zapalniki nowego typu.

Po próbach dynamicznych nowoczesnego w pełni automatycznego moździerza 120 mm rak na kołowym i gąsienicowym podwoziu rosomak, do wojska trafi kołowa wersja raka.

Oprócz spodziewanego sukcesu rynkowego, huta wygrywa jeszcze jedną ważną rzecz. Wiąże z sobą pracowników - robotników, techników i konstruktorów, którzy mając tu możliwość zarabiania i realizowania ambicji zawodowych, dają z siebie wszystko, aby produkować sprzęt na najwyższym poziomie. To zdecyduje o tym, czy uda się ugryźć jak najwięcej z tortu, jakim jest zapowiedziane przez premiera 100 mld zł w ciągu najbliższych dziesięciu lat na modernizację armii.

W roku 2007 obroty Huty Stalowa Wola były na poziomie 17 mln złotych. Od kilku lat obroty w "hucianym" biznesie wojskowym są ponad dziesięciokrotnie większe i wynoszą blisko 200 mln złotych. I rosną.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie