Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie młode kobiety z Tarnobrzega i młody mężczyzna z Niska uratowali życie chorym na białaczkę

Zdzisław Surowaniec [email protected]
Mariusz podczas rejestracji potencjalnych dawców krwi w niżańskim "Czarnieckim". Mariusz był wtedy uczniem szkoły, na jego decyzję wpłynęła kampania informacyjna poprzedzająca akcję.
Mariusz podczas rejestracji potencjalnych dawców krwi w niżańskim "Czarnieckim". Mariusz był wtedy uczniem szkoły, na jego decyzję wpłynęła kampania informacyjna poprzedzająca akcję. Zdzisław Surowaniec
Dwie młode kobiety z Tarnobrzega i młody mężczyzna z Niska zostali dawcami szpiku dla chorych na białaczkę - dwójka uratowanych to Amerykanie, kolejna osoba to polski chłopiec

Ubiegłoroczny absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Nisku Mariusz Habiger rok temu zarejestrował się w bazie potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych Fundacji Dawców Komórek Macierzystych (DKMS). Działo się to podczas akcji zorganizowanej w "Czarnieckim".

Niewielkie są szansę, że zostanie się dawcą. - Dlatego radość i zdziwienie pojawiły się, gdy po kilku miesiącach otrzymałem pytanie z Fundacji, czy podtrzymuję swoją decyzję. Miałem wątpliwości, ale decyzję przecież podjąłem w chwili rejestracji - wspomina.

Rodzice Mariusza początkowo byli pełni niepokoju. - Niepokój wynikał z braku wiedzy o tym, że oddanie komórek macierzystych nie jest niebezpieczne dla dawcy. Ja byłem gotowy na przygodę życia - stwierdził Mariusz. Pierwsze badania wykonane zostało w Nisku, a kolejne w Krakowie. Potwierdziły dobry stan zdrowia Mariusza oraz wymaganą zgodność tkankową z jego bliźniakiem genetycznym, cierpiącym na raka krwi. Koszt badań, przejazdów i zakwaterowania pokryła Fundacja.

- Tydzień po badaniach zacząłem przyjmować zastrzyki. 5 marca w Klinice Hematologii w Krakowie sympatyczne panie pielęgniarki podpięły mnie do maszyny i… poszło. Po niemal sześciu godzinach było po wszystkim. W drodze na dworzec otrzymałem telefoniczną informację, że biorcą okazał się mały chłopczyk z Polski. Ta informacja zwaliła mnie z nóg, w oczach pojawiły się łzy. Dla takich chwil warto żyć - mówi z entuzjazmem.

Okazją do rejestracji potencjalnych dawców szpiku będzie rodzinna impreza plenerowa "Majówka z Czarnieckim". Odbędzie się 24 maja w parku miejskim w Nisku.

Jedenastu bliźniaków!

Wspaniałe wieści z Fundacji DKMS Polska dotarły również przedwczoraj do Tarnobrzega. - Dwie kolejne dziewczyny zostały zakwalifikowane jako dawczynie szpiku dla 9-letniej dziewczynki i 66-letniej kobiety mieszkających w USA - informuje Piotr Błaszkiewicz z Tarnobrzega, prezes rzeszowskiego koła Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz wolontariusz DKMS.

Te dwie dawczynie zarejestrowały się w bazie dawców DKMS podczas akcji "Młodzież Tarnobrzega ratuje życie chorym na białaczkę" zorganizowanej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Tarnobrzegu ("budowlance") 30 marca 2012 roku. Baza wzbogaciła się wówczas o 384 potencjalnych dawców, a co ciekawe to nie pierwsze genetyczne bliźniaki będące owocem tej akcji. - W sumie już 11 osób z tej akcji zostało dawcami szpiku - mówi Piotr Błaszkiewicz.

ZOBACZ
jak w Berlinie spotkali się dawcy i biorcy szpiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie