Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Świętokrzyskiego prawie nie korzystają z programów profilaktycznych. Przyczyna w przepisach

Iza Bednarz
Urzędnicy Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach alarmują: mieszkańcy naszego regionu prawie nie korzystają z programów profilaktycznych w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze odpowiadają: zmieńcie nieżyciowe przepisy.

Chodzi o programy profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), profilaktyki gruźlicy i profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP - przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). W przeciwieństwie do programów realizowanych w placówkach specjalistycznych (np. program profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy czy program badań prenatalnych) z bezpłatnej diagnostyki w POZ korzysta znikoma liczba pacjentów.

Na 181 gabinetów lekarza podstawowej opieki zdrowotnej mających podpisane umowy, program profilaktyki chorób układu krążenia realizuje w tym roku jedynie 16 placówek, podobnie program profilaktyki gruźlicy (16 na 237 placówek), a POChP - 9 na 13 podpisanych umów.- Jest to niezrozumiałe, bo choroby układu krążenia stanowią pierwszą, a POChP trzecią przyczynę zgonów w naszym regionie, a liczba zachorowań na gruźlicę ponownie wzrasta - mówi Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. - Dziwi nas to tym bardziej, że za każdego przebadanego w programie pacjenta lekarz otrzymuje dodatkowe pieniądze poza stawką kapitacyjną, na przykład 48 zł za pacjenta kardiologicznego. Wszystkim się to opłaca: lekarzom, bo zarabiają i pacjentom, bo są porządnie przebadani - mówi. Jej zdaniem problemy z wykonaniem programów profilaktycznych biorą się z niedostatecznej informacji o możliwości skorzystania z bezpłatnych badań.
- Lekarze powinni zachęcać pacjentów, w przychodniach powinny wisieć
ogłoszenia informujące o programach. Trochę w tym też winy samych pacjentów, którzy wolą badania akcyjne. Białe soboty zazwyczaj są oblegane - mówi rzeczniczka.

Kłopoty z wykonaniem programów profilaktycznych były już w ubiegłym roku, na przykład na program wykrywania chorób odtytoniowych Fundusz zaplanował ponad 27 tys. złotych, a zrealizowano badań za 19,5 tys. zł. Na ten rok na ten sam program przewidziano dla pacjentów w Świętokrzyskim około 24 tys. złotych. - Szkoda byłoby gdyby te pieniądze nie zostały wykorzystane na profilaktykę - mówi Beata Szczepanek.

Inaczej ten problem widzą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. - Winne są nieżyciowe przepisy, którymi Fundusz obwarował te programy - mówi Leszek Kryczka, lekarz rodzinny, szef świętokrzyskiego oddziału Porozumienia Zielonogórskiego zrzeszającego lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. - Nie mogę włączyć do programów pacjentów, którym kiedykolwiek wypisałem lek na nadciśnienie, czy duszności, bo zakwalifikować można tylko chorego nieleczonego wcześniej z powodu chorób układu krążenia czy POChP. Taki niezdiagnozowany, nigdy nieleczony pacjent trafi się 1-2 razy w miesiącu. Do tego musi być akurat w tym okienku wiekowym, które określa Fundusz, liczy się nawet jeden dzień: na przykład pacjent, który wczoraj skończył 45 lat, już według PESEL nie może skorzystać z programu kardiologicznego - wylicza. Niech Fundusz zmieni nieżyciowe przepisy, bo tak jak teraz te programy są właściwie dla bardzo wąskiej grupy pacjentów - uważa.
Kto może skorzystać z programów:

* Program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK) kierowany jest do osób, które w tym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50, 55 lat i są obciążone czynnikami ryzyka takimi jak palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi czy zaburzenia gospodarki lipidowej. Obejmuje także osoby, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki CHUK, także u innych świadczeniodawców. Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania, przez wszystkich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjent może skorzystać z tego programu wyłącznie u lekarza, do którego jest zadeklarowany.

* Program profilaktyki gruźlicy to program adresowany do osób dorosłych, nie posiadających w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy. Skierowany jest w szczególności do osób, które miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą, a także do osób, u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności: długotrwale bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym i/lub narkomanią, bezdomnością. Program realizują pielęgniarki Podstawowej Opieki Zdrowotnej wobec osób zadeklarowanych na ich listę. Programem mogą być objęci także pacjenci, którzy sami zgłoszą się do gabinetu pielęgniarki POZ.

* Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP) to program adresowany do osób powyżej 18 r.ż. palących papierosy, w tym - w zakresie diagnostyki POChP - w szczególności do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy. Realizują go ci lekarze POZ, którzy podpisali stosowną umowę z NFZ. Nie obowiązuje rejonizacja.

ZOBACZ listę placówek realizujących poszczególne programy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie