Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udany Piknik Archeologiczny Rydno (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
  Dzieciom podobało się to co prezentowali Grzegorz Kończyk i Krzysztof Majcher
Dzieciom podobało się to co prezentowali Grzegorz Kończyk i Krzysztof Majcher Kazimierz Cuch
Mimo deszczowej pogody, organizatorzy uważają tegoroczny, XI Piknik Archeologiczny Rydno za udany i nadal potrzebny. Stoiska z epoki kamienia pod Wąchockiem, przy górze Św. Rocha, odwiedziło kilkaset osób, w tym wiele szkolnych grup zorganizowanych. Tegoroczne prezentacje odbywały się pod nazwą "Podróż do epoki kamienia". Trwały od czwartku do niedzieli. Granice Rezerwatu Archeologicznego Rydno rozciągają się od skarżyskich Łyżew do wspomnianej góry Św. Rocha w Wąchocku, wzdłuż rzeki Kamiennej.

W czwartek i piątek organizatorzy zaprosili zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do udziału w zajęciach warsztatowych. I się nie zawiedli. Przybyło ponad 20 zorganizowanych grup z Wąchocka, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej i okolicy.

Strzelania z tradycyjnego łuku, chociaż z dość nowoczesnymi strzałami, prowadził Sykstus Kowalski ze Starachowic. Wyrobów z gliny dzieci chętnie uczyły się od Grzegorza Borysa z Osady Rydno w Skarżysku-Kamiennej. Tam podobny piknik na Łyżwach będzie w dniach od 29 do 31 maja. Wiele ciekawych propozycji dla zwiedzających mieli: Mariola i Grzegorz Kończykowie, Krzysztof Majcher i Michał Surma, jako główny organizator tej imprezy pod Wąchockiem, od 11 lat.

W sobotę i niedzielę trafili tu wszyscy, chcący obejrzeć stoiska z epoki kamienia. Na te dwa dni poszerzono liczbę stanowisk. Przybyli jeszcze reprezentanci środowisk archeologicznych z kilku miejscowości w Polsce: Szczecina, Krzemionek Opatowskich, Sandomierza i Hrubieszowa.

DLACZEGO W WĄCHOCKU?

Kilkanaście tysięcy lat temu na piaszczystych wydmach przy brzegach rzeki zwanej dzisiaj Kamienną rozbijali swoje obozowiska łowcy epoki kamienia. Teraz pojawiły się takie same szałasy, naczynia, narzędzia w czasie Pikniku Archeologicznego Rydno.
Piknik inspirowany jest trwającymi już ponad 100 lat badaniami archeologicznymi na terenie Rezerwatu Rydno, od skarżyskich Łyżew do Wąchocka. Archeolodzy znaleźli tu bardzo liczne ślady pobytu ludzi z epoki kamienia, głównie schyłkowego paleolitu i mezolitu.

Prezentowane były najważniejsze zagadnienia związane z życiem w epoce kamienia: metody uzyskiwania ognia, techniki obróbki krzemieni i innych materiałów, metody wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych (między innymi "krwicy" otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczna sztuka, "gastronomia", magia oraz dodatkowo metody pracy archeologów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie