Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurgia naczyń w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach na medal

Iwona Rojek [email protected]
Kierownik Jarosław Miszczuk prezentuje stengraft do wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków aorty brzusznej.
Kierownik Jarosław Miszczuk prezentuje stengraft do wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków aorty brzusznej. Iwona Rojek
Kierownik naczyniówki stworzył program przesiewowego wykrywania tętniaków aorty brzusznej

Na Oddziale Chirurgii Naczyniowej utworzonej kilka miesięcy temu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wykonywane są wszystkie najbardziej skomplikowane operacje naczyń.

Skomplikowane zabiegi

- Operujemy na światowym poziomie, niczym nie odbiegamy, jeśli chodzi o fachowość i skuteczność przeprowadzania zabiegów, od tych wykonywanych w renomowanych klinikach - mówi dr Jarosław Miszczuk, kierownik oddziału chirurgii.

- Jesteśmy nowym ośrodkiem i wielu pacjentów jeszcze dokładnie nie wie, jakie schorzenia leczymy. Zajmowanie się leczeniem żylaków nie jest naszą główną działalnością, mogą je leczyć zwykli chirurdzy, często odbywa się to w trybie chirurgii jednego dnia. My pomagamy przede wszystkim chorym z rozwarstwieniem aorty brzusznej i piersiowej, operujemy tętniaki aorty brzusznej, leczymy niedokrwienie kończyn i tętnic oraz zwężenie tętnic szyjnych. Mamy najnowszy sprzęt, świetnie wyposażoną salę operacyjną i znakomicie wykształconych lekarzy, oprócz tego współpracujemy z wieloma medykami, którzy przyjeżdżają do nas z innych znanych ośrodków.

Nie można lekceważyć zdrowotnych problemów

Kierownik Jarosław Miszczuk podkreśla, że bardzo zależy mu na rozwoju chirurgii naczyniowej w województwie świętokrzyskim i na tym, aby udzielić cierpiącym jak najlepszej pomocy. - Zauważyłem, że wiele osób lekceważy swoje problemy, albo nie wiedzą, gdzie mają udać się po pomoc.

Lekarz uczula, że niedokrwienie kończyn, spowodowane najczęściej paleniem tytoniu i cukrzycą, objawiające się bólem łydek najpierw podczas chodzenia, a potem w stanie spoczynku, to bezwględne wskazanie do przyjścia na ich oddział. Niedokrwienie częściej dotyka mężyczyn niż kobiety.

Z kolei rozdzierający ból w klatce piersiowej może oznaczać rozwarstwienie aorty brzusznej, które leczą metodą wewnątrznaczyniową i plastyczną. W tym przypadku pomoc też musi przyjść jak najszybciej. Kolejni ich pacjenci cierpią na zwężenia tętnic szyjnych, które objawiają się chwilowymi utratami przytomności i zaburzeniami widzenia. Ta dolegliwość, do której przyczynia się między innymi wysoki poziom cholesterolu, grozi wystąpieniem udaru, więc i w tych przypadkach nie ma co czekać, tylko trzeba ratować życie.

Będzie hybrydowa sala

Na 25-łóżkowym oddziale w szpitalu na kieleckim Czarnowie najwięcej pacjentów ma niedokrwienie kończyn i aby nie dopuścić do ich amputacji, trzeba skorzystać z nowoczesnego leczenia.

- Bardzo chciałbym rozwijać dalej ten oddział i opiekę nad chorymi z różnymi dolegliwościami naczyń - mówi kierownik Jarosław Miszczuk. - Staramy się o to, aby wkrótce z przychylnością dyrekcji powstała tutaj hybrydowa sala operacyjna ze stacjonarnym angiografem. Taki angiograf umożliwiałby jeszcze precyzyjniejsze wykonywanie badania i zabiegów, byłby lepszą gwarancją powodzenia.

Wykrywanie tętniaków

Drugim wielkim marzeniem dr. Miszczuka jest to, aby w naszym regionie mogły być wkrótce wykonywane po raz pierwszy przesiewowe badania w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej dla wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli 65 rok życia.

Nie daje żadnych objawów

- To bardzo groźny przeciwnik, który nie daje żadnych objawów. Gdy nagle pęknie, wtedy ciężko uratować życie. Wykonanie badanie usg w tej grupie byłoby bardzo pomocne, bo tętniak rozwija się kilka lat. Napisałem stosowny projekt na ten temat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie