Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja w Radomiu na temat żywienia w szkołach (wideo)

/Sok/
Warto samemu przygotować zdrowie jedzenie do szkoły, choćby przekąskę z owoców - mówi Beata Jurek (z prawej) nauczycielka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach.
Warto samemu przygotować zdrowie jedzenie do szkoły, choćby przekąskę z owoców - mówi Beata Jurek (z prawej) nauczycielka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach. Tadeusz Klocek
Woda zamiast coli, kanapka zamiast batona - tak zmieni się żywienie w szkołach od 1 września.

Nowe przepisy ustawy o bezpieczeństwie żywienia wprowadzą zakaz sprzedaży niezdrowych przekąsek i napojów w szkołach.

- Chodzi nam przede wszystkim o ograniczenie epidemii otyłości wśród dzieci - mówił Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki, na poniedziałkowej konferencji prasowej w Radomiu.

Wojewoda we współpracy z mazowieckim kuratorem oświaty przygotował cykl konferencji przygotowujących szkoły do wdrożenia ustawy. Nauczyciele, dyrektorzy szkół, dietetycy dowiadują się na spotkaniach, że ze szkolnych sklepików, bufetów i automatów wycofana będzie sprzedaż produktów zawierających znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju, takich jak: cukier, tłuszcz, sól czy sód. Dyrektorzy szkół oraz innych placówek będą mogli ustalić szczegółową listę produktów dopuszczonych do sprzedaży. Nowe przepisy wprowadzają również obowiązek zapewnienia nieograniczonego dostępu do wody pitnej w placówkach oświatowych.

Błędy żywieniowe są przyczyną rozwoju licznych schorzeń między innymi otyłości, chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy czy nowotworów. Według danych UNICEF-u w latach 2002-2012 w Polsce podwoił się procent dzieci z nadwagą. Na Mazowszu odsetek ten jest najwyższy i wynosi obecnie 18,9 procent. Na otyłość dzieci duży wpływ ma spożycie cukru, obecny nie tylko w słodyczach.

Dotychczas stosowanie zasad zdrowego żywienia w placówkach oświatowych było dobrowolne. Wraz z wejściem w życie ustawy za sprzedaż na terenie szkół, reklamę i promocję oraz używanie do przygotowania posiłków produktów niedozwolonych nakładane będą kary od 1 do 5 tysięcy złotych.

Konferencje wojewody odbywają się pod hasłem: Wiem, co jem - jak wdrażać w szkole od 1 września 2015 roku nowe prawo w zakresie żywienia?

Mazowiecki Urząd Wojewódzki realizuje też wieloletni program rządowy Pomoc państwa w zakresie dożywiania na lata 2014-2020. Głównym celem jest ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach lub znajdujących się w trudnej sytuacji, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży oraz kształtowania właściwych nawyków żywieniowych. W 2015 roku w województwie mazowieckim na realizację programu przeznaczono prawie 37 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie