Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj swoje święto mają wszystkie Mamy. Obchodzą je w Polsce od ponad 100 lat

Marzena Smoręda [email protected]
Dzisiaj, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki, święto ustanowione u nas dokładnie 101 lat temu. Sprawdziliśmy, ile kobiet zostało matkami w ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim i kim one są.

Co to za święto?

Co to za święto?

Dzień Matki to święto wszystkich matek. Data obchodów jest różna w różnych krajach. W Polsce przypada 26 maja.
Jego początki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian, kiedy to kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Po przyjęciu chrześcijaństwa przez cesarstwo rzymskie zabroniono wyznawania innych bogów. Zwyczaj ten powrócił w XVII-wiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki, początkowo co roku w 3 lub 4 niedziele postu odprawiano modły w kościołach. Dzień ten był wolny od pracy. Do tradycji należało dawanie matce kwiatów i słodyczy w zamian za błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie wrócił po II wojnie światowej. W Polsce po raz pierwszy obchodzono je w 1914 roku.

Dokładnie 10.800 dzieci urodziły w 2014 roku mieszkanki regionu świętokrzyskiego, będące w wieku rozrodczym, czyli między 15 a 49 rokiem życia. Mieszka ich u nas 292.900, co stanowi ponad 45 procent wszystkich kobiet w regionie. Świętokrzyskie mamy w ubiegłym roku rodziły najczęściej chłopców. Średni wiek matki wyniósł 29,2 lat, wynika z danych Urzedu Statystycznego w Kielcach.

W 2014 roku na 1000 kobiet w wieku rozrodczym mamami zostało 37. Najczęściej rodziły dzieci kobiety mające od 25 do 29 lat. Matkami zostawały częściej mieszkanki wsi. Tam współczynnik płodności był wyższy wyniósł prawie 38,4, podczas gdy w miastach34,1. Blisko połowa rodzących kobiet wydała na świat swoje pierwsze dziecko. Wysoki odsetek stanowiły również kobiety, które rodziły drugie z kolei dziecko - 37,4 procent. W 2014 roku liczba urodzeń pojedynczych wyniosła 10.470, a urodzeń wielorakich - 286.

Najwięcej dzieci urodziły mamy z wykształceniem wyższym. Stanowiły one 51,6 procent wszystkich urodzeń. W dalszej kolejności rodziły dzieci kobiety z wykształceniem średnim - 33 procent, najmniej matek miało wykształcenie policealne i niepełne podstawowe - 0,6 procent. W przypadku blisko trzech czwartych urodzeń głównym źródłem utrzymania naszych mam była praca najemna w sektorze publicznym lub prywatnym - ponad 86 procent. Na własny rachunek pracowało zaledwie 14 procent ubiegłorocznych mam.

Miesiącami, w których kobiety najczęściej zostawały mamami były lipiec oraz wrzesień. Najmniej dzieci urodziło się zaś w listopadzie. Najwięcej, bo co 6 dziecko przyszło na świat w środę, a najmniej dzieci urodziło się w niedzielę - 9,9 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie