Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronikarze buntu - rozpoczął się VII Radomski Festiwal Filozofii "Okna" im. prof. Leszka Kołakowskiego

Barbara Koś
Festiwal otworzyła Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej. Obok Mieczysław Szewczuk, kurator wystawy  i Edward Dwurnik.
Festiwal otworzyła Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej. Obok Mieczysław Szewczuk, kurator wystawy i Edward Dwurnik. Barbara Koś
Otwarcie wystawy plastycznej i spotkanie z Edwardem Dwurnikiem w Muzeum Sztuki Współczesnej rozpoczęło w poniedziałek VII Radomski Festiwal Filozofii "Okna" im. prof. Leszka Kołakowskiego.
Renata Metzger mówiła o historii festiwalu i jego obecnej  tematyce.
Renata Metzger mówiła o historii festiwalu i jego obecnej tematyce. Barbara Koś

Renata Metzger mówiła o historii festiwalu i jego obecnej tematyce.
(fot. Barbara Koś)

- Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest szeroko rozumiana problematyka buntu - mówiła podczas inauguracji festiwalu Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej. - W centrum zainteresowania znajdą się więc wszelkiego rodzaju rewolucje, przewroty, gwałtowne punkty zwrotne tak w filozofii, jak i w historii, literaturze i sztuce.

Pierwszym punktem wieczoru było otwarcie wystawy "O polskich buntach w czasach PRL-u w sztuce Edwarda Dwurnika i trzydziestu innych artystów. Prace z kolekcji Muzeum".

- Na wystawie są prace, które przywołują bunt społeczeństwa wobec władzy w latach 1956, 1968, 1970 i w latach 1980 - 1981 - mówił Mieczysław Szewczuk, kurator ekspozycji. - Pokazujemy 90 prac w tym 30 obrazów Edwarda Dwurnika. Są też dzieła Macieja Bieniasza, Zbyluta Grzywacza, Jacka Waltosia, Leszka Sobockiego i innych artystów, utrwalających te przełomowe dla polskiej historii daty. Radomskich twórców reprezentują Halina Hermanowcz, nieżyjąca już malarka i Krzysztof Mańczyński.

Dlaczego dominuje sztuka Dwurnika?

Edward Dwurnik - malarz i grafik, jeden z najważniejszych twórców polskiej sztuki współczesnej, to zdaniem Szewczuka, czołowy "kronikarz polskich buntów". Część obrazów zaprezentowanych na wystawie to dary dla radomskiego muzeum.

Oprócz słynnych monumentalnych płócien "Bogurodzica" oraz "Iluminacja" z lat 1981- 82 oglądać można obraz z 1978 roku odnoszący się do protestu robotniczego w czerwcu 1976 r. w Radomiu. Namalowana trzy lata później praca stanowi groteskową wizję stłumienia protestów przez ZOMO. Obraz wchodzi w skład stworzonego przez Dwurnika cyklu "Podróże autostopem".
Są też obrazy Dwurnika z cyklu "Od Grudnia do Czerwca", poświęcone 93 osobom zabitym po wprowadzeniu stanu wojennego i rysunki Dwurnika z cyklu "Robotnicy".

Po wernisażu odbyło się spotkanie z artystą.

- Nie uważam, że swoją sztuką spełniam jakąś dziejową misję- mówił Edward Dwurnik. - Po prostu rejestruję to wszystko, co dzieje się wokół mnie.

Artysta opowiedział krótko o swojej drodze twórczej i kontaktach z radomskim muzeum. Mieczysław Szewczuk omówił obrazy Dwurnika znajdujące się w kolekcji muzealnej, zaprezentowane obecnie na wystawie. Oglądać ją można do 16 czerwca.

Festiwal organizuje Resursa Obywatelska.

Renata Metzger podziękowała Edwardowi Dwurnikowi za przyjazd do Radomia.
Renata Metzger podziękowała Edwardowi Dwurnikowi za przyjazd do Radomia. Barbara Koś

Renata Metzger podziękowała Edwardowi Dwurnikowi za przyjazd do Radomia.
(fot. Barbara Koś)

Spotkanie z Edwardem Dwurnikiem prowadził Mieczysław Szewczuk.
Spotkanie z Edwardem Dwurnikiem prowadził Mieczysław Szewczuk.
Barbara Koś

Spotkanie z Edwardem Dwurnikiem prowadził Mieczysław Szewczuk.

(fot. Barbara Koś)

Wystawę oglądano z zainteresowaniem.
Wystawę oglądano z zainteresowaniem. Barbara Koś

Wystawę oglądano z zainteresowaniem.
(fot. Barbara Koś)

Kronikarze buntu - rozpoczął się VII Radomski Festiwal Filozofii
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie