Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg skończył 422 lata. Odznaczono zasłużonych (zdjęcia)

Klaudia Tajs [email protected]
Medal "Sigillum Civis Virtuti", najwyższe odznaczenie miasta odbiera Tadeusz Wojteczko. Wręcza prezydent Grzegorz Kiełb.
Medal "Sigillum Civis Virtuti", najwyższe odznaczenie miasta odbiera Tadeusz Wojteczko. Wręcza prezydent Grzegorz Kiełb. Klaudia Tajs
Urodziny miasta to czas odznaczenia osób, które zapisały się w pamięci mieszkańców i historii. Wyróżnieni zasłużyli się w dziedzinie kultury, sportu, działalności samorządowej i społecznej
Uroczysta Sesja Rady Miasta Tarnobrzega

Uroczysta Sesja Rady Miasta Tarnobrzega

Obchody 422 urodzin Tarnobrzega zainaugurowano w czwartek uroczystą sesją Rady Miasta w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Wydarzenie poprzedziła msza w Kościele Ojców Dominikanów odprawiona w intencji miasta i mieszkańców.

Ważna i trudna historia

Kamil Kalinka przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega przypomniał uczestnikom obchodów najważniejszą datę związaną z obchodami i historią Tarnobrzega.

- Dokładnie 28 maja 15 maja 1593 roku Tarnobrzeg uzyskał prawa miejskie z rąk króla Zygmunta III Wazy - mówił przewodniczący. - To kawał dobrej i trudnej historii w niektórych momentach, tak jak trudna była historia naszego kraju.

Głos zabrał także Witold Zych, radny miejski, historyk, który odczytał treść aktu lokacyjnego Tarnobrzega i nawiązał do najważniejszych wydarzeń w przeszłości, i tych którzy tę historię tworzyli.

- Tarnobrzeg miał być założony na gruncie wioski Miechocin, co by świadczyło, że miasto planowano założyć nie w tym miejscu, co jest teraz zlokalizowane - mówił historyk. - Wiele wskazuje na to, że Fundacja Stanisława Tarnowskiego z 1593 roku nie została zrealizowana, ale to nie powinno dziwić, bo nieudane lokacje miast prywatnych w Polsce do XVII wieku miały miejsce wielokrotnie.

Zasłużeni i odznaczeni

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta wręczono najważniejsze tarnobrzeskie odznaczenie. W tym roku Medal "Sigillum Civis Virtuti" otrzymał Stanisław Żwiruk, działacz "Solidarności" internowany w stanie wojennym i pierwszy prezydent miasta w latach 1990 - 1998.

Drugi medal otrzymał Tadeusz Wojteczko, który w latach 1994-1996 pełnił funkcję wiceprezydenta miasta. Był także przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego w Tarnobrzegu, a dziś jest szefem miejscowego oddziału Klubu Gazety Polskiej.

Wręczono również medale "Zasłużony Tarnobrzeżanin", które odebrali Zbigniew Halat, Bogusława Bojen, Józefa Germańska, Piotr Markut, Li Qian.

Po publicznej prezentacji "Ośmiu Wspaniałych", spotkanie zakończył występ artystyczny.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie