Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieleckie teatr dzieci niesłyszących Mimo To wygrał ogólnopolski konkurs po raz czwarty (zdjęcia)

Iza Bednarz
Aleksander Piekarski
Teatr Mimo To działający w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Kielcach zdobył Grand Prix XII Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu.
Kielecki Teatr Mimo To dzieci niesłyszących

Kielecki Teatr Mimo To niesłyszących dzieci wygrał ogólnopol...

Przegląd pod hasłem "Baśnie świata" odbywał się w szczecińskim teatrze "Pleciuga". Uczniowie ośrodka przedstawili bajkę o Piotrusiu Panu w adaptacji Małgorzaty Kolasy i Magdaleny Kuty, nauczycielek, które prowadzą szkolny teatr. Zespół z Kielc wygrał w kategorii inscenizacja bez tekstu. Wyróżnienia specjalne otrzymała Natalia Zyskowska (piesek Nana) i Kamil Ziętek (Piotruś Pan). W spektaklu występuje czternaścioro uczniów ośrodka od szkoły podstawowej po technikum, zarówno dzieci głuche jak i niedosłyszące.

Grają jak na pantomimę przystało: całym ciałem i mimiką do podkładu muzycznego. Prace nad przygotowaniem aktorów trwały ponad miesiąc. Jak przyznają autorki scenariusza i reżyserki najwięcej trudności sprawiła adaptacja bajki. - Organizatorzy wymagają, żeby zespół liczył najwyżej 15 osób, więc z wielu wątków oryginału musiałyśmy zrezygnować. Sięgnęłyśmy do źródeł dziecięcych przeżyć, tego, co sprawia, że wyrastają na złych lub dobrych ludzi.

Rozbroiłyśmy kapitana Haka, z którym walczy Piotruś Pan, i wydobyłyśmy z niego małego chłopca, który stał się zły, bo nikt go nie kochał. Tak naprawdę to jest opowieść o dzieciach, dla których rodzice nie mają dość czasu, miłości i uwagi - opowiadają Małgorzata Kolasa i Magdalena Kuta.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Mimo To jest już utytułowanym zespołem teatralnym. Po raz czwarty wygrywa Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu. W poprzednich latach nagrody zdobywały między innymi inscenizacje "Pięknej i Bestii", "Pana Kleksa". Opiekunki teatru współpracują z Wrocławskim Teatrem Pantomimy. - Teatr pomaga niesłyszącym wyrazić emocje, opowiedzieć o tym, co czują, nauczyć się wyrażania samego siebie, podbudować poczucie własnej wartości. Dzięki niemu przełamują barierę własnej nieśmiałości. Oprócz tego to świetna zabawa i ruch - wyjaśnia Małgorzata Kolasa.

- Teatr jest fajny, dużo się dzieje, dobrze się bawimy. Lubię występować - powiedział nam Bartek Janczak, który gra w Mimo To drugi rok, a w "Piotrusiu Panu" wcielił się w postać niesfornego brata Wandy.

Spektakl "Piotruś Pan" będzie można zobaczyć jesienią w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach podczas jubileuszu szkoły. Opiekunki teatru planują utworzenie bajkoteki - archiwum sfilmowanych adaptacji bajek w wykonaniu aktorów Mimo To, z którego mogliby korzystać niesłyszący i słyszący. - Bo przecież język pantomimy jest uniwersalny - dodają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie