Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznajmy historię koneckich Żydów. Młodzież z "nowego" liceum zaprasza we wtorek na spektakl

Marzena KĄDZIELA
Uczennice z II LO w Końskich podczas próby teatralnej
Uczennice z II LO w Końskich podczas próby teatralnej Marzena Kądziela
Poznają historię naszego miasta i jej mieszkańców. Za pomocą wtorkowego spektaklu teatralnego chcą przypomnieć, że przed drugą wojną światową w Końskich prawie połowę mieszkańców stanowili Żydzi. Młodzież z "nowego" ogólniaka finalizuje projekt realizowany przez cztery miesiące.

To chyba pierwsze takie kulturalne przedsięwzięcie w Końskich, którego celem jest przypomnienie mieszkańcom, że przed dziesiątkami lat w naszym mieście żyli razem Polacy i Żydzi. A jest ono tym cenniejsze, że realizuje je młodzież. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej - Curie w Końskich przez cztery miesiące uczestniczyła w warsztatach w zakresie kultury, tradycji oraz religii żydowskiej. Warsztaty uczyły pracy w grupie oraz pozwoliły na spotkanie wielu ciekawych ludzi. Prowadziły je trenerki: Anna Geller oraz Marta Eichelberger-Jankowska, które świetnie przygotowały młodzież do późniejszej samodzielnej pracy.

Zajęcia prowadzone były w ramach "Szkoły Dialogu" - programu edukacyjnego przygotowanego i realizowanego przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów forum odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie.
We wtorek 2 czerwca poznamy efekt pracy licealistów.

- Najpierw, o godzinie 9. zaplanowaliśmy grę miejską polegającą na oprowadzeniu młodzieży z trzech gimnazjów po miejscach związanych z historią Żydów zamieszkujących kiedyś nasze miasto - informuje Ania Obratańska, uczennica "nowego" liceum. - Następnie, zaraz po grze miejskiej, na godzinę 12 zaplanowana jest część artystyczna - spektakl w całości przygotowany przez nas. Uważamy, że jest to ważna część historii naszego miasta, w końcu przed wojną około połowę mieszkańców Końskich stanowili Żydzi. Niewiele się jednak o tym mówi.

Spektakl dla mieszkańców miasta wystawiony będzie w "Egipcjance" także o godzinie 18. Będzie wprowadzenie w tematykę, muzyka w wykonaniu zespołu "Radian", a potem przedstawienie według scenariusza Wiktorii Stępień.
- Składa się on z dwóch rzeczywistości - kontynuuje licealistka. - Najpierw jest scena dziejąca się współcześnie, potem osadzona w latach drugiej wojny światowej, konkretnie w 1943 r.

Na scenie zobaczymy uczennice związane ze szkolnym Teatrem "Lustro" prowadzonym przez polonistkę Ewę Paszyńską: Maję Chyb, Julię Stoszewską, Sylwię Kowalewską, Annę Obratańską, Darię Smolec, Martę Barańską. Z Miejsko - Gminnego Domu Kultury pomagał młodzieży Aleksander Kopański.

- Serdecznie zapraszamy do domu kultury na godzinę 18 - kończą młode aktorki. - Już planujemy, że jeśli ten projekt spotka się z zainteresowaniem, to zrobimy z tego coroczne wydarzenie kulturalne w Końskich poświęcone historii naszego miasta. Po tych warsztatach nasunęła nam się taka konkluzja, że to niezwykle przykre, że szczególnie młodzież, potrafi pokazać na mapie, gdzie leży Sri Lanka, a nie wie niemal nic o mieście, w którym mieszka od urodzenia. Dlatego chcielibyśmy uświadamiać, zainteresować tematem i same się czegoś dowiedzieć.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie