Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie uczennice szkół w Mariówce zostały laureatkami konkursu geologicznego

Antoni Sokołowski [email protected]
Nagrodzone uczennice ze szkół mariowskich - Estera Mocarska (druga od lewej) i Katarzyna Wołynkiewicz (trzecia od lewej) wraz z członkami jury.
Nagrodzone uczennice ze szkół mariowskich - Estera Mocarska (druga od lewej) i Katarzyna Wołynkiewicz (trzecia od lewej) wraz z członkami jury. archiwum
Dwie uczennice z Mariówki nagrodzono w siedzibie Muzeum Geologicznego w Warszawie, gdzie odbył się półfinał ogólnopolskiego konkursu

Półfinał w stolicy

W siedzibie Muzeum Geologicznego w Warszawie odbył się półfinał Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno-Środowiskowego pod hasłem "Skrzydlaty eksperyment ziemi". W konkursie udział wzięło ponad 3 tysiące osób.

W kategorii szkół podstawowych wyróżnienie uzyskała Estera Mocarska, uczennica klasy V Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mariówce, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Katarzyna Wołynkiewicz, uczennica klasy II Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Mariówce. Opiekunką wyróżnionych uczennic jest Marzena Papis, nauczycielka geografii i przyrody.
Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach. W kategorii podstawówek uczestnicy musieli wykonać pracę plastyczną, zaś w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych należało napisać pracę na wybrany temat.

Latające gady

Estera wykonała piękną pracę o pradawnym asie przestworzy archeopteryksie. Tematyka konkursu wyraźnie wykraczała poza obowiązującą podstawę programową, wymagała szczegółowego poznania okresów geologicznych, w których pojawiły się organizmy latające.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych do półfinału zaklasyfikowano tylko sześciu uczniów. W tym zacnym gronie znalazła się Katarzyna Wołynkiewicz, uczennica klasy II Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego imienia Świętej Królowej Jadwigi w Mariówce, która wykonała atrakcyjną pracę badawczą pod tytułem "Jaką tajemnicę kryje Owadów?". Zapewne niewielu wie, że Owadów to maleńka miejscowość położona niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego, miejsca zamieszkania Katarzyny. Tam właśnie odkryto pierwsze w Polsce ślady ważek karbońskich i to one stały się przedmiotem pracy uczennicy.

Na szczeblu półfinału uczestnicy przystąpili do testu, który decydował o ostatecznej kolejności miejsc. Katarzyna wypadła bardzo dobrze uzyskując regulaminowe wyróżnienie.

- Cieszymy się, że w mariowskich szkołach są uczniowie, którzy podejmują się działań trudnych, wymagających ogromnej cierpliwości, opanowania, wiedzy, pomysłowości i zaangażowania - mówią nauczyciele o sukcesie uczennic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie