Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Który wariant przebiegu obwodnicy Włoszczowy najlepszy? Weź udział w konsultacjach społecznych

Paweł Więcek [email protected]
Burmistrz Grzegorz Dziubek optuje za wariantem numer 3.
Burmistrz Grzegorz Dziubek optuje za wariantem numer 3. archiwum
Do 3 czerwca wszyscy mieszkańcy miasta i gminy mogą wypowiedzieć się na temat planowanych wariantów przebiegu przyszłej obwodnicy.

Trasa połączy drogę wojewódzką numer 786 (Kielce - Włoszczowa - Częstochowa) z dwoma innymi szlakami o tym samym statusie - numer 742 (do Piotrkowa Trybunalskiego i Jędrzejowa) oraz 785 (do Radomska). Projektanci zaproponowali trzy warianty przebiegu obwodnicy. - Właśnie rozpoczęliśmy etap konsultacji społecznych odnośnie tej inwestycji. Złożone uwagi i wnioski będą uwzględnione na dalszym etapie procedowania, to jest przy opracowywaniu materiałów do wydania decyzji środowiskowej - wyjaśnia Grzegorz Dziubek, burmistrz Włoszczowy.

Tereny, na których zaplanowano przebieg obwodnicy, leżą po południowej stronie miasta. To głównie pola uprawne. Przedsięwzięcie obejmuje swym zakresem budowę obwodnicy miasta w ciągu drogi wojewódzkiej numer 786 po południowej stronie po całkowicie nowym śladzie. Początek planowanej obwodnicy określono na ulicy Partyzantów, a koniec - na ulicy Czarnieckiego. W ramach przedsięwzięcia powstanie łącznik od ulicy Głowackiego do nowej trasy. Zaplanowano także rozbudowę ulicy Głowackiego od skrzyżowania z ulicami Młynarską i Henryka Sienkiewicza do ulicy Koniecpolskiej - po istniejącym śladzie.

- Obecny układ komunikacyjny wzmaga niekorzystne zjawiska wpływające znacząco na obniżenie jakości i bezpieczeństwa życia mieszkańców Włoszczowy oraz wzrost zagrożeń ekologicznych. Aktualnie ruch pojazdów z trzech dróg wojewódzkich odbywa się przez centrum miejscowości. Ulice, którymi poruszają się pojazdy, prowadzą bezpośrednio przy budynkach mieszkalnych, miejscach użyteczności publicznej, a ich usytuowanie w terenie zabudowanym znacznie utrudniają życie mieszkańców - podkreśla Grzegorz Dziubek.

- Brak realizacji przedsięwzięcia może prowadzić do konfliktów społecznych. Droga przebiega przez teren zabudowany, co wymusza konieczność podjęcia działań mających na celu wzrost bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi, w tym pieszych. Sytuacja obecna stanowi dużą uciążliwość dla mieszkańców i niebezpieczeństwo, a jednocześnie ogranicza przepustowość dróg - dodaje burmistrz Włoszczowy.

Decyzja o budowie obwodnicy zapadła na mocy porozumienia między samorządem a Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Pracownia projektowa zaproponowała trzy warianty przebiegu nowej trasy - są przedstawione graficznie na stronie 7.
Pierwsze rozwiązanie (6,8 kilometrów) - początek na ulicy Partyzantów (wylot na Kielce) w rejonie skrzyżowania z ulicą Sosnową. Następnie trasa odchodzi w lewo w teren leśny.

Minusem jest to, że nowa droga przebiega przez teren firmy ZPUE SA - rozdzielając przedsiębiorstwo na dwie części. Realizacja w tym wariancie wiąże się z koniecznością rozbiórki nowo wybudowanej hali produkcyjnej. Dalej trasa przecina drogę wojewódzką nr 742 (ulica Jędrzejowska), gdzie zaprojektowano rondo. Do skrzyżowania z ulicą Wiśniową trasa obwodnicy prowadzi w kierunku południowym, po terenach pól uprawnych. Następnie szlak skierowano na zachód do ulicy Czarnieckiego (skrzyżowanie w formie ronda) i dalej do skrzyżowania ulic Koniecpolskiej i Głowackiego. Trasa wariantu 1 kończy się na skrzyżowaniu ulic Głowackiego, Sienkiewicza i Młynarska (projektowane rondo).

Wariant 2 (5,9 kilometrów) rozpoczyna się na drodze wojewódzkiej numer 786 (ulica Partyzantów) około 840 metrów dalej niż określono to w opcji pierwszej. Następnie trasa prowadzi na południe pomiędzy Okręgową Spółdzielnią Mleczarską Włoszczowa a ZPUE. W rejonie ulicy Kochanowskiego i Mleczarni prowadzi po tym samym śladzie, co wariant 1, zachowując również te same parametry skrzyżowań.

Wariant 3 (7,4 kilometrów) rozpoczyna się na drodze numer 786 (ulica Partyzantów) w rejonie skrzyżowania z ulicą Sosnową - jak w przypadku wariantu 1. Następnie trasa kieruje się na południe prowadząc w terenie leśnym. Obwodnica włącza się do ulicy Jędrzejowskiej (projektowane rondo) na odcinku pomiędzy ulicą Leśną i przejazdem kolejowym. Na dalszym odcinku prowadzi w pasie pomiędzy torami kolejowymi a firmą Stolbud, ingerując w teren firmy. Za zakładem kieruje się łukiem na zachód i krzyżuje z ulicą Wiśniową. Dalej prowadzi równolegle do trasy obwodnicy w wariancie 1 i 2. Trasa w tej opcji kończy się na skrzyżowaniu ulic Głowackiego, Sienkiewicza i Młynarska.

Jak podkreśla Grzegorz Dziubek, każdy z wariantów ma zalety oraz wady. Zdaniem burmistrza najkorzystniejsze jest rozwiązanie numer 3. - Obwodnica w tak zaprojektowanym przebiegu omija miasto i nie ingeruje w tereny przemysłowe, co jest ściśle związane z miejscami pracy i możliwością dalszej rozbudowy zakładów. Znaczna część obwodnicy będzie biegła przez lasy nie ingerując w tereny przemysłowe i działki indywidualne - mówi burmistrz. - Czekamy na sugestie ze strony mieszkańców - dodaje Grzegorz Dziubek.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu WŁOSZCZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie