Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmiczna obrabiarka do produkcji długich luf od Huty Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Obrabiarka do mechanicznej obróbki luf ma niezwykły kosmiczny kształt, pozwala kształtować lufy do dziewięciu metrów długości. To wystarczy dla sprzętu produkowanego w hucie.
Obrabiarka do mechanicznej obróbki luf ma niezwykły kosmiczny kształt, pozwala kształtować lufy do dziewięciu metrów długości. To wystarczy dla sprzętu produkowanego w hucie. Zdzisław Surowaniec
Huta Stalowa Wola jest zaangażowana w większość programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

W Hucie Stalowa Wola ma dobrze wyposażony dział badań i rozwoju. Przygotowuje się do produkcji seryjnej, która oznacza prawdziwy rozwój i napływ zysków. Jako jedna z pierwszych powstaje lufownia, gniazdo do produkcji luf o długości blisko dziesięciu metrów.

Budowa lufowni została zapoczątkowana przez ministra skarbu państwa, który w październiku 2014 roku przekazał 20 milionów złotych na zbudowanie linii do mechanicznej produkcji luf, powyżej cztery i pół metra. Będzie produkowała nie tylko na potrzeby polskich Sił Zbrojnych, ale także na eksport.

Wojciech Dąbrowski jako prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, był tym, który realizował program ratowania huty, na który zgodę dał premier Donald Tusk. Teraz jako prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej powiedział: - Wspominałem z byłym prezesem huty Krzysztofem Trofiniakiem, kiedy przed sześcioma laty podpisany był pakt o restrukturyzacji huty. O takiej maszynie, jaka stoi obok do produkcji luf, mogliśmy wtedy tylko marzyć. Wtedy zastanawialiśmy się, czy huta ma szansę przeżyć. Dziś huta jest zakładem, który jest dumą Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Krzysztof Trofiniak, który w Polskiej Grupie Zbrojeniowej jest zastępca prezesa do spraw sprzedaży, dodał, że 2008 i 2009 rok to były dla huty bardzo trudne chwile, ale chyba nikt nie żałuje podjętych wyrzeczeń, które doprowadziły do finansowania inwestycji z własnych środków.

- Wielu nam pomagało przy prywatyzacji maszyn budowlanych i rozwoju części wojskowej. Określiliśmy dwa cele biznesowe które zostały osiągnięte. Huta wyspecjalizowała się w broni artyleryjskiej. Wszystkie programy pancerne dla wojska są oparte o produkty huty i zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Kolejny cel to opracowanie oferty dla wojsk zmechanizowanych. Pierwszy to wieża bezzałogowa finansowana ze środków inspektoratu uzbrojenia, a drugi to gąsienicowy bojowy wóz piechoty ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ale ze wsparciem ministerstwa obrony narodowej - powiedział prezes Trofiniak.

ZOBACZ też:
Gen. M. Różański: Wybór śmigłowców Caracal gwarancją rozwoju polskich zakładów
(dostawca: TVN24/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie