Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Maleniecka w... Radoszycach. Otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Ruda Maleniecka

Marzena KĄDZIELA
Marzena Kądziela
Były powitania, przemówienia, odznaczenia i przecinanie wstęgi. A potem wielki festyn dla maluchów z kilku gmin. Otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Ruda Maleniecka przerodziło się w poniedziałek w wielkie święto.

Radoszyce. Otwarcie nowej siedziby Nadleśnictwa Ruda Maleniecka

Nadleśnictwo Ruda Maleniecka obejmuje swym zasięgiem kilka gmin oraz 12 tysięcy hektarów gruntów. Przez dziesięciolecia miało siedzibę w starym dworku z II połowy XVIII wieku w Rudzie Malenieckiej. To dzięki temu, że leśnicy mieli tam biuro, dworek i okalający go park, zachowały się w niezłym stanie.

Starania spadkobierców

- Ale w latach 90. XX wieku spadkobiercy dawnych właścicieli dóbr w Rudzie Malenieckiej podjęli próby odzyskania dworku - informuje nadleśniczy Krzysztof Kuszewski. - W roku 2010 związana z roszczeniami reprywatyzacyjnymi sytuacja prawna budynku biura Nadleśnictwa praktycznie uniemożliwiła przeprowadzenie koniecznych prac remontowych. W tej sytuacji ówczesny nadleśniczy Edward Haładaj rozpoczął starania zmierzające do budowy nowego biura. Ze względu na korzystne położenie i stan prawny gruntów na lokalizację nowej siedziby wybrano Radoszyce. Jako ciekawostkę pragnę podać, że siedziba Nadleśnictwa Ruda Maleniecka została wybudowana na gruntach, które w 1968 r. zostały przekazane Nadleśnictwu Radoszyce przez Gromadzką Radę Narodową w Radoszycach. Grunty zostały przekazane, aby umożliwić Nadleśnictwu Radoszyce budowę nowego biura. Biura nie wybudowano, a dziesięć lat później radoszyckie nadleśnictwo stało się częścią Nadleśnictwa Ruda Maleniecka.

Ruszyła budowa

Jesienią 2012 Tomasz Sot - szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zaakceptował koncepcję projektu budowy nowego biurowca. - Koncepcja opierała się na wykorzystaniu projektu, który był podstawą do budowy biura Nadleśnictwa Pińczów i Chmielnik - kontynuuje nadleśniczy. - W sierpniu 2013 roku rozpoczęła się budowa. Jesienią minionego roku opuściliśmy Rudę Maleniecką przenosząc się do siedziby, którą dziś oficjalnie otwieramy.

Goście nie tylko w zielonych mundurach

Na to otwarciu po uroczystej mszy świętej zjawiło się wielu leśników na czele z Edwardem Haładajem - głównym inspektorem Lasów Państwowych i Tomaszem Sotą dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i jego zastępcami. Byli szefowie nadleśnictw świętokrzyskich i radomskich. Do Radoszyc przyjechali także parlamentarzyści: Halina Olendzka, Andrzej Bętkowski, Jan Cedzyński, Marek Gos, Mirosław Pawlak i Lucjan Pietrzczyk, wicewojewoda świętokrzyski Paweł Olszak, starosta konecki Bogdan Soboń z samorządowcami powiatu koneckiego.

Kordelasy i Jodły Świętokrzyskie

Podczas święta koneckich leśników dyrektor Tomasz Sota przyznał branżowe odznaczenia. Kordelasem Leśnika polskiego odznaczono Grażynę Świerot, wieloletnią księgową Nadleśnictwa Ruda Maleniecka i Wacława Borunia, inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie. Pan Wacław nie mógł uczestniczyć w uroczystości. Kordelas to najwyższe wyróżnienie w branży leśnej. Jest honorową paradną bronią pracowników Służby Leśnej, nawiązującą do tradycji paradnego ubioru pracowników Lasów Państwowych w okresie II Rzeczypospolitej. Jego wzór oparty jest na obowiązującym od 1930 roku kordelasie pracowników Lasów Państwowych.

Dyrektor Tomasz Sot wręczył także statuetki Jodły Świętokrzyskiej. Otrzymali je: starosta konecki Bogdan Soboń, główny inspektor Lasów Państwowych Edward Haładaj i nadleśniczy Krzysztof Kuszewski.

Muzyczne przerywniki sygnalistów

Goście gratulowali gospodarzom i składali życzenia. Posłowie, którzy na scenie pojawili się wspólnie, zapewnili, że są zdecydowanymi przecinkami prywatyzacji Lasów Państwowych. Przerywnikami były sygnały myśliwskie w wykonaniu zespołu sygnalistów z Radomia.

Potem było przecięcie symbolicznej wstęgi, czego dokonali starosta Bogdan Soboń, dyrektor Tomasz Sot, inspektor Edward Haładaj i nadleśniczy Krzysztof Kuszewski. Obiekt poświęcili proboszcz radoszyckiej parafii Józef Tępiński i dziekan daleszycki ksiądz kanonik Franciszek Berak.

Goście zwiedzili nowoczesny i funkcjonalny budynek. Obejrzeli też wystawę zdjęć przyrodniczych znakomitego fotografika - przyrodnika Zbigniewa Woźniaka. Później udali się do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcy, gdzie wzięli udział w konferencji "Lasy w powiecie koneckim". Po wykładach można było obejrzeć wystawę fotograficzną przygotowaną z okazji 135-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Gdy dorośli obradowali, na placu koło biurowca odbywał się wielki festyn z okazji Dnia Dziecka. Nadleśnictwo Ruda Maleniecka zaprosiło na zabawę maluchy z gmin Radoszyce, Słupia i Ruda Maleniecka. Była leśna edukacja, zabawa i pokazy karate.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie