Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielone szparagi sprawdzą się w omlecie i sałatce [PRZEPISY]

/esw/
Makaron ze szparagami i szałwią to propozycja idealna na wyśmienity obiad.
Makaron ze szparagami i szałwią to propozycja idealna na wyśmienity obiad. Dannyw/cc/Flickr.com
Sezon na te wyśmienite warzywa trwa bardzo krótko, więc w najbliższych tygodniach szparagi powinny gościć na naszych stołach jak najczęściej. Najsmaczniejsze są właśnie w maju. A znane były już w starożytnym Egipcie, gdzie zostały uwiecznione na malowidłach 2700 lat przed naszą erą.

Jak wybierać szparagi? Najsmaczniejsze są młode, grube i mięsiste pędy. Powinny być jędrne, czyste, niezdrewniałe, a ich główki delikatne i zamknięte. Występują w trzech kolorach: zielonym - charakteryzują się delikatną strukturą, białym - szybciej ulegają zdrewnieniu oraz w mało popularnej odmianie fioletowej - najbardziej wyrazistej w smaku. Przygotowując szparagi warto trzymać się kilku prostych zasad, dzięki którym zachowają one swój niepowtarzalny smak oraz wszystkie właściwości.

Surowe szparagi, całe lub obrane najlepiej przechowywać w lodówce, zawinięte w wilgotną ściereczkę.
Przed przygotowaniem obcinamy ogonki szparagów, a łodygi układamy w dużym garnku do góry główkami. Gdy nie mamy odpowiedniego naczynia do gotowania szparagów można związać je sznurkiem, aby się nie przewracały i mogły równomiernie ugotować.

Podczas przyrządzania szparagów dobrze jest do gotującej się wody dodać obierki ze szparagów, dzięki czemu warzywa staną się bardziej aromatyczne i skondensowane w smaku.

Ilość wody w garnku powinna obejmować tyko łodygi szparagów, główki mogą wystawać ponad powierzchnię gdyż gotują się najszybciej.

Do gotowania szparagów można używać również mleka, wtedy są niezwykle delikatne.

Należy pamiętać też o tym, by nie przegotować szparagów. Najlepiej wyjąć je z wody gdy są jeszcze niezbyt miękkie - dojdą na talerzu.

Gdy szparagi podsmażymy na maśle staną się bardziej słodkie.

Omlet ze szparagami

Omlet ze szparagami
(fot. Htomren/cc/Flickr.com)

Składniki na 1-2 porcje: pęczek zielonych szparagów, kilka plastrów szynki szwarcwaldzkiej (lub innej długo dojrzewającej), 5 jajek, 5 łyżek posiekanego szczypiorku, 2 łyżki tartego twardego sera, świeżo mielony pieprz, sól morska, łyżka oliwy.

Sposób przygotowania: Szparagi myjemy, odłamujemy zdrewniałe końcówki i obieramy do 1/3 wysokości (od dołu). Plastry szynki kroimy wzdłuż na połowę i owijamy nimi szparagi. Formę do pieczenia (o średnicy 26 cm) smarujemy oliwą. Układamy szparagi. Jajka roztrzepujemy w misce, doprawiamy solą i pieprzem i mieszamy ze szczypiorkiem. Zalewamy szparagi i posypujemy serem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (z termoobiegiem) na około kwadrans.

Makaron ze szparagami i szałwią

Składniki na 4 porcje: 2 pęczki zielonych szparagów, 1 cebula, 1 paczka makaronu, 3-4 łodyżki szałwii, 100 g oliwek, 2 pomidory, sól, pieprz, 1 łyżka pesto, 2 łyżki nasion sezamu, po 2 łyżki masła i oleju.

Sposób przygotowania: Szparagi myjemy, oczyszczamy, odcinamy zdrewniałe końcówki, kroimy. Obraną cebulę drobno siekamy. Listki szałwii myjemy i osuszamy. Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu i odcedzamy. Ziarna sezamu prażymy na suchej patelni, dodajemy masło i listki szałwii. Rozgrzewamy olej w rondlu, przez 3 minuty smażymy szparagi, dodajemy cebulę i smażymy kolejne 3 minuty, dodajemy makaron, przesmażamy i przekładamy na półmisek. Dodajemy ćwiartki pomidorów, połówki oliwek. Doprawić solą, pieprzem i pesto, polewamy masłem szałwiowym.

POLUB NAS na facebook.com/jedzenieizabawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie