Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Miodek odpowiada. Tym razem na wątpliwości językowe kielczan (zdjęcia, WIDEO)

Izabela Mortas
Łukasz Zarzycki
Dlaczego jedziemy do Włoszczowy a nie Włoszczowej i wszyscy musimy się zresetować? Znany językoznawca gościł w Kielcach i rozmawiał z mieszkańcami regionu.
Spotkanie z profesorem Janem Miodkiem na UJK

Spotkanie z profesorem Janem Miodkiem w Instytucie Filologii...

Jan Miodek

Jan Miodek

Jest popularyzatorem wiedzy o języku polskim, kultury języka, cenionym autorem programów telewizyjnych, takich jak "Ojczyzna polszczyzna", "Profesor Miodek odpowiada", "Słownik polsko-polski". To autor wielu publikacji naukowych, także książek i artykułów za zakresu poradnictwa naukowego.
Profesor Jan Miodek w 1998 roku otrzymał "Superwiktora" za całokształt twórczości. Nagrody i wyróżnienia otrzymuje do dziś. Od lat związany jest z Uniwersytetem Wrocławskim, gdzie pełni funkcję dyrektora Instytutu Filologii Polskiej.

Studenci, pracownicy uczelni, mieszkańcy Kielc - niemal cała aula Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach była wypełniona, gdy znany i lubiany polski językoznawca Jan Miodek wygłaszał wykład na temat zmian, które zaszły w języku po 1989 roku. - Dziś mamy zaszczyt gościć profesora, który w sposób mistrzowski połączył działalność naukową i bycie celebrytą - żartobliwie przedstawił gościa Piotr Zbróg, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej na uniwersytecie.

Wystąpienie profesora Miodka było nie mniej humorystyczne. Językoznawca podawał między innymi przykłady słów, które zrobiły w języku zawrotną karierę. - Teraz wszyscy zaczęli się "resetować". Już nie wypoczywamy, nie regenerujemy się, nie relaksujemy nawet, tylko "resetujemy". Słyszałem, jak w kościele ksiądz chciał zachęcić dzieci do rozmowy i mówił: "Co tam dzieci, wasze serduszka zresetowane?" - przytaczał zabawne przykłady profesor.

Popularyzator języka nie zrezygnował z lokalnych akcentów. Opowiadał o historii odmiany miejscowości Włoszczowa, stwierdzając, że najważniejszy jest tu zwyczaj, czyli to, jak nazwę miejscową odmieniają jego mieszkańcy. - Rozumiem, że teraz jeżdżę do Włoszczowy, nie Włoszczowej? - upewniał się na wykładzie.

Uczestnicy kierowali do profesora mnóstwo pytań po wykładzie. Najwięcej dotyczyło kwestii poprawnościowych. - Nie chcę być postrzegany jako policjant, lecz doradca, który podpowiada lepsze rozwiązania - mówił profesor.

Wizyta profesora na uniwersytecie w Kielcach związana jest z uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego innemu wybitnemu językoznawcy - Andrzejowi Markowskiemu. Uroczystość ta odbędzie się w południe w czwartek.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie