Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w Radomskiem. Słabe wyniki w naszych gimnazjach

Antoni Sokołowski [email protected]
Nie najlepiej uczy się młodzież w gimnazjach regionu radomskiego. Najgorzej jest z matematyką, a po angielsku tylko dukamy - takie są smutne wnioski po publikacji wyników tegorocznego egzaminu.

Indywidualne konta

W piątek Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie opublikowała wstępne wyniki dla całego województwa. Udało nam się poznać średnie oceny dla powiatów oraz dla samego Radomia. Choć na całym Mazowszu średnia ocen egzaminu wypadła lepiej niż rok temu, to jednak wielkich powodów do zadowolenia nie ma.

Gimnazjalistom z naszego regionu daleko do najlepszych ocen. Także nieco gorzej od średniej mazowieckiej wypadły szkoły w samym Radomiu, choć akurat w poprzednich latach mogły rywalizować z najlepszymi placówkami w stolicy. Nauczyciele i dyrektorzy szkół mają więc o czym myśleć, by za rok było lepiej.

Od wczoraj każdy uczeń może indywidualnie dowiadywać się o swoich wynikach egzaminu za pomocą systemu elektronicznego.

Pisali w kwietniu

W województwie do egzaminu gimnazjalnego w kwietniu przystąpiło 48.141 uczniów III klasy gimnazjum. Pierwszego dnia gimnazjaliści rozwiązywali odrębne zestawy zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie, a potem mieli osobny test z języka polskiego.

Kolejnego dnia mieli osobno egzamin z matematyki, a po nim egzaminy z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii.
W trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zestaw zadań z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i osobno - na rozszerzonym. Najwięcej uczniów wybierało język angielski, choć można było wybrać język rosyjski, francuski, niemiecki, hiszpański lub włoski.

Gorzej na wsiach

Raport o egzaminach gimnazjalnych ujawnia od lat rysującą się, niepokojącą tendencję: im mniejsza miejscowość, tym gorsze wyniki . W ten sposób następuje coraz większe rozwarstwienie miedzy poziomem kształcenia w dużych ośrodkach a w małych gminach.

Jeśli chodzi o język polski, to uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniami zamkniętymi, które sprawdzały odbiór tekstów kultury i wykorzystywanie zawartych w nich informacji. Sprawnie tez korzystali z tekstów.

Niżej od województwa

Za rozwiązanie zadań z zakresu języka polskiego gimnazjaliści na Mazowszu uzyskali średnio 65 procent. W ubiegłym roku było to więcej, bo 70 procent. Średnia radomska - 63,2, niższa od mazowieckiej.

Z kolei za rozwiązanie zadań z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie gimnazjaliści uzyskali średnio na Mazowszu 66 procent i były to oceny aż o pięć procent wyższe, niż przed rokiem. Radomska średnia ocen: - 63,5.

Gorzej z matematyką

Za rozwiązanie zadań z zakresu matematyki gimnazjaliści uzyskali średnio 51 procent punktów. Ocena ta jest o jeden punkt procentowy wyższa, od ubiegłorocznej. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie wymagające przeprowadzenia samodzielnego rozumowania matematycznego. Radomscy gimnazjaliści nie błysnęli i z matematyki wyciągnęli średnią - 48,4.

Nieco słabiej wypadł egzamin gimnazjalny z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Miał on wykazać między innymi umiejętność posługiwania się metodą naukową, opisem doświadczenia oraz wnioskowaniem. Za rozwiązanie zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych uczniowie uzyskali średnio 52 procent i jest to o 2 punkty mniej, niż rok temu.

Egzamin z języka obcego nowożytnego zdawany był na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.
Za rozwiązanie zadań z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym gimnazjaliści uzyskali średnio: z języka angielskiego - 70 punktów (Radom: 66,2), z języka angielskiego, poziom rozszerzony - 51 punktów (Radom: 43,6).

Słabsze odpowiedzi w testach gimnazjalnych 2015

Egzamin wskazał też umiejętności, które gimnazjaliści opanowali słabiej. W części humanistycznej trudność sprawiły uczniom między innymi zadania sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej. Z matematyki najtrudniejsze było zadanie wymagające oceny prawdziwości przybliżeń dwóch pierwiastków na podstawie podanej informacji, a z chemii -rozumowania i zastosowania nabytej wiedzy do rozwiązywania problemów. We wszystkich językach obcych, tak na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, największą trudność sprawiło zdającym poprawne stosowanie środków językowych. W przypadku egzaminu z języków:angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego na poziomie rozszerzonym dość dużo trudności przysporzyło zdającym zadanie sprawdzające umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej.
Sprawdź wyniki w każdym z powiatów

**

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w Radomiu

**

**

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w powiecie radomskim

**

**

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w powiecie białobrzeskim

**

**

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w powiecie grójeckim

**

**

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w powiecie kozienickim

**

**

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w powiecie lipskim

**

**

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w powiecie przysuskim

**

**

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w powiecie szydłowieckim

**

**

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2015 w zwoleńskim

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie