Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polsko - slowacki rajd z Marcinkowa do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu

Opracowała Marzena Kądziela
Zakończenie rajdu w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu
Zakończenie rajdu w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu Archiwum organizatora
W strugach ulewnego deszczu i w promieniach wiosennego słońca maszerowali uczestnicy XII Rajdu Polsko-Słowackiego, który zorganizowany został w piątek 19 czerwca przez Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Żarnowie przy udziale Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu.
Polsko - slowacki rajd z Marcinkowa do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu
Archiwum organizatorów

(fot. Archiwum organizatorów)

Trasa rajdu o długości 8 km wiodła przez malownicze ścieżki i szlaki turystyczne, biegnące od Marcinkowa do Maleńca przez pobliski Adamów i Machory.

Na starcie rajdu zameldowało się ponad 170 osób, w tym członkowie szkolnych klubów turystycznych działających przy placówkach oświatowych w Białaczowie, Bogdanowie, Gomulinie, Miedznej Drewnianej, Petrykozach, Przedborzu, Skroninie i Żarnowie. Swoją 24-osobową drużynę wystawił słowacki Klub Turystów "Manin", z którym od ponad 14 lat współpracuje Oddział PTTK w Żarnowie.

Po przywitaniu uczestników rajdu przez Włodzimierza Szafińskiego prezesa Zarządu Oddziału PTTK w Żarnowie, uformowało się 11 drużyn rajdowych, które o 8.40 rozpoczęły marsz z Marcinkowa w kierunku Adamowa. - W przeszłości okolice tej malowniczo położonej osady stanowiły zaplecze surowcowe dla rozwijającego się w okolicy hutnictwa i przemysłu ceramicznego - opowiada dyrektor muzeum w Maleńcu Maciej Chłopek. - W pobliżu Adamowa wydobywano między innymi rudy żelaza i ogniotrwałą glinkę wykorzystywaną przy produkcji cegieł i kafli. Te ostatnie od 1898 roku wytwarzane były w pobliskich Machorach, w fabryce kafli założonej przez Ludwika Bayera.

W jej urokliwych ruinach, którymi opiekuje się Marek Szkonder, zorganizowano jeden z przystanków rajdowych. Tuż przed godziną 11. pierwsze drużyny rajdowe dotarły do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, który w latach 40-tych XIX wieku był najnowocześniejszym zakładem hutniczo-górniczym w całym Królestwie Polskim. O jego historii opowiadał opiekujący się zabytkiem dr Maciej Chłopek. - Uczestnicy rajdu w trakcie zwiedzania obiektu mieli okazję obsługiwać dawne urządzenia hydroenergetyczne oraz maszyny wykorzystywane do produkcji łopat i gwoździ - kontynuuje dyrektor Chłopek.

Polsko - slowacki rajd z Marcinkowa do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu
Archiwum organizatora

(fot. Archiwum organizatora)

Na zakończenie imprezy przeprowadzono konkurs wiedzy o Słowacji, w trakcie którego najmłodsi uczestnicy rajdu mogli wykazać się swoją wiedzą na temat południowego sąsiada Polski. Jury konkursu w składzie Włodzimierz Szafiński - prezes Zarządu Oddziału PTTK w Żarnowie, Dariusz Kowalski-naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich, Francis Woltman - reprezentant Klubu Turystów "Manin", Paulina Baras - opiekunka SKKT-PTTK przy Szkole Podstawowej w Gomulinie oraz dr Maciej Chłopek dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, nagrodami książkowymi wyróżniło Magdalenę Krak z Bogdanowa, Mateusza Kubiszewskiego z Żarnowa oraz Macieja Łukasika z Białaczowa. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe plakietki rajdowe i dyplomy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie